Najlepiej zarezerwować na tę okazję kilkadziesiąt minut, aby przetestować kilka materaców w sklepie. Sugerujemy, aby nie było to więcej niż 3-4 materace podczas jednej wizyty, bo im więcej testujemy, tym gorzej odczuwamy różnice dzielące poszczególne modele. Jeżeli za pierwszym razem wybór nie jest jednoznaczny, to zapraszamy na kolejne odwiedziny

Najlepiej wybór nowego materaca zacząć od wyboru… nowej poduszki. Wybieramy najbardziej odpowiednią dla siebie i z tą jedną kładziemy się na kilku materacach. Wówczas ocena będzie bardziej miarodajna.

Materac powinien dostosowywać się do krzywizn naszego ciała

Tak aby kręgosłup był wyprostowany. Powinien bardziej zapadać się w okolicach barków i miednicy, a podtrzymywać wyżej ciało w okolicach dolnego odcinka kręgosłupa (krzyża). Jeżeli jednak mamy wady kręgosłupa, skrzywienia, to materac powinien dostosować się do tych krzywizn. Czas snu to czas na odprężenie ciała, na odpoczynek, a nie na leczenie wad postawy.

Wybierając materac, zacznijmy od najbardziej podstawowej sprawy, czyli od rozmiaru. Przed wizytą w sklepie sprawdźmy, jaki mamy rozmiar łóżka. Najbardziej popularnie rozmiary to 90x200, 160x200 oraz 180x200 cm.

Materace różnią się do siebie także wysokością, wypełnieniem, użytymi materiałami i twardościami. Twardości oznaczane są symbolami H1, H2, H3 itd. Im wyższa cyfra, tym materac będzie bardziej twardy. W najnowocześniejszych materacach z warstwą pianki termoelastycznej staramy się nie używać tych oznaczeń, bo pianka termoelastyczna dostosuje się do naszego ciała. Ostatecznie liczy się nasz komfort, więc jeszcze raz zachęcam do testowania.

Zasadniczo dzielimy materace na 3 grupy: sprężynowe, piankowe i hybrydowe

Materace sprężynowe to takie, których wkład wykonany jest ze sprężyn. Im więcej sprężyn w materacu, tym powinien być on bardziej wygodny. Jeżeli lubimy sprężyste podłoże i zależy nam na niewygórowanej cenie, te materace będą odpowiednie. Polecałbym jednak materace sprężynowe kieszeniowe, w których każda sprężyna schowana jest w oddzielnej kieszonce z materiału. Dzięki takiemu rozwiązaniu drgania na materacu nie przenoszą się, co jest istotnie w przypadku modeli dwuosobowych.

W materacach piankowych wkład wykonany jest z pianki lub kilku warstw różnych pianek. Może być to np. lateks, pianka wysokoelastyczna lub termoelastyczna. Pianka wysokoelastyczna jest podłożem sprężystym, trochę przypominającym sprężyny. Natomiast pianka termoelastyczna dostosowuje się do kształtu ciała pod wpływem temperatury i ciężaru. Kładąc się na nie, mamy wrażenie unoszenia się, odczuwalny nacisk jest zminimalizowany. Bestsellery w Selene to głównie materace z warstwą pianki termoelastycznej. Materacami z pianką termoelastyczną są oba modele z kolekcji Selene Premium: Comfort o oraz Medium Firm.

Materace hybrydowe łączą w sobie zalety materaców sprężynowych i piankowych. Ich wkład wykonany jest ze sprężyn pokrytych warstwami pianek. Ten rodzaj materaców jest jednym z najbardziej nowoczesnych rozwiązań i cieszy się dużą popularnością naszych klientów. Kolekcja Ekskluzywna materaców Selene to właśnie trzy modele hybrydowe Lento, Duet i Calando.

Przy wyborze materaca warto sprawdzić, na jak długo wystawiana jest gwarancja

Najlepsze modele mają gwarancję 10-letnią, mimo że ze względów higienicznych zalecamy wymianę materaca po 5-7 latach.

Co do designu: łóżka wykonane z drewna nigdy nie wyjdą z mody. Są ponadczasowe, eleganckie i wyglądają dobrze we wszystkich wnętrzach. Jedyny minus to ból przy mocniejszym spotkaniu z naszym kolanem lub stopą.

Łóżka tapicerowane i kontynentalne są cenione za nieskończoną możliwość zastosowania tkanin o różnych fakturach i kolorach. Poza tym wybieramy nóżki, zagłówek, pojemnik według własnego uznana. Czym się różni łóżko kontynentalne od tapicerowanego? W skrócie: łóżko kontynentalne składa się z kilku warstw obitych w tkaninę. Tylko ostatnia warstwa (topper) jest w pokrowcu, jaki stosowany jest w zwykłych materacach. Łóżka kontynentalne są wysokie, dlatego łatwo jest z nich wstać, co ważne jest dla osób starszych.

Co do pościeli, to wybierajmy te z naturalnych materiałów. Kołdry puchowe, z wełną alpaki, wielbłąda lub merino znakomicie regulują temperaturę snu oraz odprowadzają nadmiar wilgoci. Warto mieć wersje letnią oraz zimową, aby komfort był jak najwyższy.

W ofercie mamy również poduszki klasyczne oraz profilowane. Te ostatnie zdecydowanie lepiej układają górny odcinek kręgosłupa podczas snu i także występują w wielu rozmiarach. Przykładem mogą być poduszki Selene Smart w rozmiarze S, M i L z wkładem z pianki termoelastycznej.

Dobór materaca, łóżka czy poduszki jest sprawą bardzo indywidualną

To, ile sprężyn użytych jest w metrze kwadratowym materaca lub gęstość pianek nie powinno być najważniejsze przy wyborze materaca. Kierujmy się swoim komfortem i sugestiami doradców w specjalistycznych sklepach.

W przyszłym roku Selene Materace będzie obchodziło 25-lecie. Jesteśmy najdłużej działającą specjalistyczną siecią sprzedaży materaców w Polsce. Wielu doradców pracujących w naszych sklepach jest z nami prawie od początku. Dzięki ich wiedzy i doświadczeniu dostarczamy naszym klientom najlepsze produkty związane z ergonomią snu. Poza tym chętnie wprowadzamy do naszej oferty młode polskie marki designerskie, takie jak producenci pościeli Foonka, Moyha, Kimo lub producent kołder MyAlpaca.

Koniec materiału promocyjnego