Jakie są koszty montażu oraz eksploatacji instalacji LPG? Pytamy w trzech firmach instalujących tego rodzaju rozwiązanie.

Przydomowe zbiorniki LPG w Polsce nie są może widokiem powszechnym, ale też nietrudno je spotkać. Obecnie z takiego rozwiązania korzysta ok. 100 tys. gospodarstw domowych w naszym kraju.

Ogrzewanie gazem. Ile za instalację

Zacznijmy od pytania, z jaką inwestycją trzeba się liczyć, jeśli myślimy o ogrzewaniu domu gazem płynnym (LPG). Jakie są koszty instalacji LPG ze zbiornikiem montowanym w domu jednorodzinnym? – Projekty, pozwolenia, zbiornik naziemny pojemności 2,7 tys. litrów, kompletny montaż od zbiornika po kocioł gazowy w budynku to koszt ok. 15–16 tys. zł – mówi Marek Stefaniak, właściciel GTA GazTechnika z Konstantynowa Łódzkiego.

Podobnie ocenia to Tomasz Lewandowski, współwłaściciel firmy Dzwonnik Gaz Technika Grzewcza z województwa kujawsko-pomorskiego. – Dla domu o powierzchni do 200 m kw. zalecamy zbiornik o pojemności 2,7 tys. litrów. Koszt całkowity instalacji zewnętrznej zamyka się w kwocie ok. 15 tys. zł brutto. W cenie zawarte są projekt instalacji wraz z uzyskaniem pozwolenia budowlanego oraz całkowity kompleksowy montaż instalacji zewnętrznej, tzw. pod klucz – informuje.

Ogrzewanie gazem. Ile kosztuje eksploatacja

To koszt jednorazowy. A jakie są koszty bieżącej eksploatacji tego rodzaju instalacji, w tym paliwa oraz serwisowania?

– Roczny koszt ogrzania budynku mieszkalnego o powierzchni użytkowej do 150 m kw. oraz podgrzewania wody do celów użytkowych gazem płynnym przez rodzinę czteroosobową, uśredniając ceny zakupu gazu w okresie od stycznia do sierpnia 2023 r., wynosi 3,5–4 tys. zł. Dodatkowy koszt eksploatacji takiej instalacji zbiornikowej związany z serwisem oraz przeglądami Urzędu Dozoru Technicznego, poza typowymi przeglądami instalacji w budynkach mieszkalnych, wynosi, uśredniając, ok. 200–250 zł rocznie, w tym rewizja zewnętrzna co trzy lata, wymiana zaworu bezpieczeństwa zbiornika co dziewięć lat, rewizja wewnętrzna zbiornika i próba ciśnieniowa co 12 lat – wyjaśnia Cezariusz Wysokiński, dyrektor operacyjny firmy Gazol z Międzyrzeca Podlaskiego.

Jeśli chodzi o koszt samego paliwa, można to przedstawić bardziej szczegółowo. Średni koszt litra gazu to ok. 2 zł brutto. – 1 m kw. domu rodzinnego powinien zużywać średnio ok. 12 litrów rocznie, a co za tym idzie – dom o powierzchni 150 m kw. ma zapotrzebowanie roczne w ilości ok. 1,8 tys. litrów. Wliczając cenę gazu oraz koszty serwisu, ogrzanie budynku zamyka się średnio w kwocie 4 tys. zł brutto na 12 miesięcy. Obecnie jest to jeden z najniższych kosztów energii, jakie możemy znaleźć na polskim rynku – stwierdza Tomasz Lewandowski.

W jakiego rodzaju domach jednorodzinnych takie instalacje są zakładane najczęściej? Według instalatorów zarówno w modernizowanych, jak i w nowo budowanych.

– Naszym podstawowym odbiorcą jest właściciel obiektu o powierzchni do 200 m kw., bez dostępu do sieci gazu ziemnego. Przede wszystkim użytkownicy cenią sobie bezobsługowość instalacji oraz przystępne ceny zarówno samej instalacji, jak i eksploatacji. Czystość gazu oraz jego doskonała kaloryczność mają też świetny wpływ na żywotność urządzeń grzewczych. Jest także możliwość zamontowania zbiornika podziemnego – zaznacza Tomasz Lewandowski.

Marek Stefaniak: – Pomieszczenie na kocioł gazowy musi mieć jedynie 6,5 m sześc., więc nie zajmuje wiele miejsca. Kocioł gazowy można zawiesić w łazience, spiżarni czy nawet w kuchni – dodaje.

Okazuje się, że wspomniana bezobsługowość instalacji gazowej ma też znaczenie pokoleniowe. – Zauważamy coraz większe zainteresowanie ogrzewaniem gazowym ze strony osób starszych, które odchodzą od ogrzewania domów węglem i drewnem z powodów ograniczeń fizycznych i zdrowotnych – mówi Cezariusz Wysokiński.

Komentarze
Ja mam w domu kominek z hajduka z płaszczem wodnym, wcale nie wychodzi aż tak drogo a w domu cieplutko no i klimat robi to nieziemski. Książka kominek i ciepła herbata :)
już oceniałe(a)ś
0
0