Zyskujemy dzięki nim nie tylko dodatkową przestrzeń, ale także atrakcyjnie aranżujemy teren wokół domu. Łączenie części mieszkalnej z otoczeniem budynku to trend obserwowany od dłuższego czasu. Bo przecież funkcjonalny taras, będący strefą przejściową pomiędzy wnętrzem a ogrodem, szczególnie sprawdza się latem. By jednak móc cieszyć się „salonem pod chmurką" niezależnie od pogody, coraz więcej właścicieli ogrodów czy nawet niewielkich parceli przylegających do bloków w centrach miast, decyduje się na montaż pergoli. To także świetne rozwiązanie dla restauracji, kawiarni czy punktów handlowych.
Decydując się na zakup pergoli, warto zwrócić uwagę na to, z jakich materiałów została ona wykonana i czy spełnia jakiekolwiek parametry techniczne. Wszystko po to, by służyła nam przez lata i poza funkcją użytkową stanowiła także ozdobę tarasu.
NOWOCZESNE MATERIAŁY BUDOWLANE I INSTALACJE
- Warto postawić na wyroby wykonane z ekstrudowanego aluminium, które wyróżniają się wyjątkową trwałością i odpornością na oddziaływanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dodatkowo aluminium może być poddane recyklingowi, przez co jest przyjazne dla środowiska. Przykładem produktu wykonanego z takiego materiału jest najnowsza propozycja firmy Aluprof, pergola tarasowa MB-OPENSKY 120 – mówi Sabina Gustof, Marketing Project Manager z firmy Aluprof. - To jedno z najbardziej wytrzymałych i solidnych rozwiązań dostępnych na rynku. Badania pokazały, że przy maksymalnych gabarytach pergoli, wynoszących 6 m dł. × 4 m szer. × 3 m wys. jej dopuszczalne obciążenie śniegiem wynosi 72 kg/m² przy jednoczesnym obciążeniu wiatrem o prędkości ok. 110 km/h- dodaje.
Sabina Gustof podkreśla, że jeśli zależy nam na możliwości korzystania z pergoli także w deszczowe dni, warto upewnić się czy produkt, który chcemy kupić, został wyposażony w system odwodnienia i na jakich zasadach opiera on swoje działanie. - Wspomniana już pergola MB-OPENSKY 120 posiada dwuspadowy system odwodnienia, który pozwala na bardzo skuteczne odprowadzenie wody opadowej z dachu całą powierzchnią słupa - dodaje ekspertka firmy Aluprof.
Funkcja użytkowa to jedno, ale pergola to także ozdoba posesji. Kompozycja z aranżacją otoczenia oraz spójność ze stylistyką budynku są tu więc niezwykle ważne. Pergole aluminiowe gwarantują nam estetyczne, solidne rozwiązanie pozwalające uniknąć wrażenia chaosu w ogrodzie.
Przemyślana konstrukcja pergoli MB-OPENSKY 120 firmy Aluprof pozwala na dowolną aranżację, a dzięki przesłonom bocznym (screeny, szklane panele przesuwne) stworzymy wyjątkowy klimat w otoczeniu natury niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Jest także możliwość zastosowania oświetlenia w technologii LED - zaprojektowano je tak, by bezkolizyjnie współpracowało z lamelami dachowymi. A specjalna rewizja w krokwi umożliwia instalację promienników cieplnych, dzięki czemu można korzystać z pergoli także w chłodniejsze dni.
Estetykę aranżacji podniesiemy pamiętając o kolorystycznym dostosowaniu pergoli do okien czy fasady budynku. Pergole wykonane z ekstrudowanego aluminium, jak MB-OPENSKY 120, mogą zostać polakierowane na dowolny kolor z palety RAL. W przypadku tego modelu producent w palecie standardowej przewidział aż 12 kolorów. A technologia lakierowania proszkowego zapewnia trwałość i wytrzymałość powłoki przez wiele lat.
Funkcjonalność i łatwość obsługi pergoli - na to oczywiście też warto zwrócić. Zadaszenie pergoli MB-OPENSKY 120 stanowi moduł złożony ze sterowanych elektrycznie ruchomych lameli (dostępne dwa kształty). Pozwala to na płynną regulację kąta ich nachylenia w zakresie 0-135°. Dzięki temu możemy w pełni zarządzać dostępem światła słonecznego oraz cyrkulacją powietrza.
- Sterowanie może być za pomocą pilota, przełącznika, aplikacji na telefonie lub odpowiedniego scenariusza zaprogramowanego w centrali sterującej domem. Ponadto, pergola może być wyposażona także w różnego rodzaju akcesoria, m.in. czujnik wiatru, deszczu czy słońca, które znacznie poprawiają komfort użytkowania. W przypadku zastosowania osłon bocznych jest możliwość pełnej integracji z systemem sterowania dachem, a tym samym sterowanie pergolą za pośrednictwem jednego urządzenia – podkreśla Sabina Gustof.
Wszystkie komentarze