Dlaczego markiza do okien pionowych? Bo ogranicza przegrzewanie się wnętrza, bo zapewnia naturalne światło i widok na zewnątrz, bo chroni przed refleksami świetlnymi, UV i owadami, a do tego ładnie komponuje się z architekturą budynku.

W skrócie: markizy stosujemy po to, by poprawić swój komfort mieszkania. Montowana na zewnątrz okna zapewnia efektywną ochronę przed przegrzewaniem – jest ośmiokrotnie skuteczniejsza niż osłony wewnętrzne. Skąd taka różnica? Odpowiedź jest prosta. Dzieje się tak dlatego, że markiza jeszcze przed szybą przejmuje promieniowanie słoneczne i nie przepuszcza ciepła do domu. Takie rozwiązanie pozwala zrezygnować z klimatyzacji, a przynajmniej znacząco zredukować jej użytkowanie. To korzystne i dla środowiska, i dla naszych portfeli. Dzięki markizie rachunki obniżyć możemy także zimą, bo stanowi ona bufor cieplny dla strefy okiennej, zmniejszając tym samym straty ciepła.

NOWOCZESNE MATERIAŁY BUDOWLANE I INSTALACJE

Na rynku wybór markiz jest duży, są jednak pewne ważne szczegóły, na które warto zwrócić uwagę.

Tkanina markizy zaciemnia wnętrze, ale wciąż umożliwia dopływ naturalnego światła i widoczność na zewnątrz. Chroni przy tym wyposażenie wnętrz przed promieniowaniem UV, a nasze oczy przed uciążliwymi refleksami. Równomiernie rozproszone, przyciemnione światło daje możliwość komfortowej pracy przy komputerze oraz odpoczynku nawet w słoneczny dzień. I jeszcze ważna kwestia: opuszczone podczas dnia markizy zapewniają domownikom poczucie prywatności, a dodatkowo – co z pewnością docenimy zwłaszcza w porze letniej - stanowią barierę dla dokuczliwych owadów.

Z marki FAKRO najpopularniejsze są modele z linii VMZ. To markizy z kasetą montowaną we wnęce okiennej i z bocznymi prowadnicami, wzdłuż których przesuwa się dolna belka z zamocowaną tkaniną. FAKRO proponuje dwie wersje manualne VMZ i VMZ ZIP, a także elektryczne: VMZ Z-Wave na przycisk naścienny lub pilota, VMZ WiFi, którą można sterować za pomocą aplikacji na smartfonie oraz VMZ Solar z baterią solarną, nie wymagającą doprowadzenia prądu. Ważne jest także to, że wszystkie markizy elektryczne oraz ręczna VMZ ZIP mogą pełnić funkcję moskitiery. Zapewnia to szczelne wpasowanie w prowadnice.

Markizy FAKRO
Markizy FAKRO  Materiały prasowe

Możemy także ukryć kasetę markizy pod tynkiem. Wówczas decydujemy się na model VMU. Jeśli natomiast mamy okna o konstrukcji uniemożliwiającej zastosowanie prowadnic (np. szklany narożnik), wtedy najlepiej sprawdzi się model VML. W tym rozwiązaniu belka z zamocowanym materiałem przesuwa się po linkach.

Budowa to jedno, markizy różnią się też rodzajem tkanin, a konkretnie ich prześwitem. I w tym przypadku wybór mamy duży - przezierność na poziomie 10 proc., 4 proc., 1 proc. i całkowicie zaciemniające.

No i kwestia kluczowa dla estetyki: kolory markiz. Odcienie szarości, bieli i brązu są dominujące, uniwersalne pasują do większości budynków. Zwolennicy nietypowych rozwiązań mogą wybrać tkaniny o prześwicie 4 proc., które dostępne są w kilkunastu kolorach, m.in. niebieskim, czerwonym, zielonym czy żółtym. Aluminiowe profile markiz standardowo są białe, szare, czarne lub brązowe, a na specjalne życzenie mogą być barwione na dowolny kolor z palety RAL.

Jak wspomnieliśmy, sterowanie markizami może się odbywać w sposób tradycyjny, czyli ręcznie albo bardziej nowocześnie – przy użyciu przełącznika na ścianie, pilota czy smartfonu. Elektryczne markizy są wygodniejsze w obsłudze, można je też połączyć wraz z innymi produktami w systemie inteligentnego domu FAKRO smartHome.

Przydatnym atutem markiz jest możliwość zatrzymania ich na dowolnej wysokości okna. Można przysłonić tylko górną część szyby, żeby słońce nas nie raziło, a resztę światła otworu pozostawić odsłoniętą. Umożliwimy tym samym swobodne przemieszczanie się go między salonem a tarasem pod częściowo opuszczoną markizą.

https://www.fakro.pl/innoview/markizy-do-okien-pionowych/

Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem