Mówiąc w skrócie, to zdolność budynku do utrzymywania optymalnej temperatury. Wielki wpływ mają na to jego elementy konstrukcyjne, a zwłaszcza okna i drzwi. W dużym stopniu to właśnie one przyczyniają się do zwiększonej wymiany ciepła pomiędzy wnętrzem a otoczeniem, czyli strat cieplnych. Trzeba pamiętać, że dzieje się to nie tylko w sytuacji, gdy okna czy drzwi są źle zamontowane, ale również wtedy, gdy produkty są słabej jakości i mają niskie parametry techniczne. Myśląc o zmniejszeniu rachunków za ogrzewanie, powinniśmy więc postawić na wysokiej jakości systemy wykonane z aluminium. Materiał ten nie tylko zapewnia doskonałe parametry izolacyjne, jest także trwały, lekki i odporny na korozję. I kolejna ważna kwestia: na szczelność okien i drzwi w dużym stopniu wpływają komponenty wykorzystane do ich produkcji jak uszczelki oraz okucia.
NOWOCZESNE MATERIAŁY BUDOWLANE I INSTALACJE
– Producenci okien i drzwi coraz częściej sięgają po zaawansowane rozwiązania takie jak dodatkowe uszczelki czy wkłady izolujące, dzięki którym oferowane przez nich systemy są w stanie spełnić podwyższone wymagania izolacyjności termicznej i tym samym podnieść poziom energooszczędności budynków. Przykładem może być firma Aluprof, która w swojej ofercie posiada systemy okienno-drzwiowe z izolacją termiczną MB-79N oraz MB-86N. Zostały one opracowane z myślą o spełnieniu nowych wymagań, a dzięki zastosowaniu kształtowników wyposażonych w przekładki termiczne najwyższej jakości, wartość współczynnika przenikania ciepła Uw dla systemu okien MB-79N i MB-86N spełnia wymagany parametr 0,9 W/(m2K), co pozwala na zapewnienie bardzo dobrej izolacyjności cieplnej budynku – mówi Michał Marcinowski, dyrektor rozwoju systemów budowlanych firmy Aluprof.– Warto podkreślić, że oferowane przez Aluprof systemy MB-79N i MB-86N dostępne są w różnych wariantach budowy różniących się poziomem izolacji – dodaje.
Eksperci podkreślają, że na izolacyjność termiczną ślusarki istotny wpływ ma zastosowany w niej pakiet szybowy. Chcąc sprostać wyśrubowanym normom określonym w przepisach, warto postawić na okna z pakietem 3-szybowym. To bardzo ważne, bo każda szyba stanowi kolejną warstwę izolacyjną. Mało tego, przestrzeń między szybami wypełniona jest gazem szlachetnym podnoszącym izolacyjność okna. Takie rozwiązanie to inwestycja, która z pewnością zwróci się wraz z niższymi rachunkami za ogrzewanie. Pamiętajmy też, że zastosowanie pakietu 3-szybowego nie oznacza, że musimy wybierać spośród nieatrakcyjnej, masywnej ślusarki pozbawionej dodatkowych funkcji. Renomowani producenci gwarantują systemy, dzięki którym nie tylko będziemy w stanie poprawić komfort termiczny budynku, ale też nadać mu efektowny wygląd.
– Jeśli chcemy zadbać o izolacyjność termiczną domu, a jednocześnie nadać bryle lekkości i sprawić, by zyskała na atrakcyjności, postawmy na rozwiązania wyróżniające się smukłą konstrukcją. Przykładem mogą być systemy okienno-drzwiowe MB-79N oraz MB-86N od Aluprof. Znajdziemy w nich okna stałe, rozwierane, uchylne, uchylno-rozwierane, uchylno-przesuwne, a także drzwi zewnętrzne jedno- i dwuskrzydłowe oraz rozwiązania witrynowe z drzwiami. W drzwiach i oknach skonstruowanych na bazie tych produktów istnieje możliwość wykorzystania ukrytych zawiasów i najpopularniejszych okuć obwiedniowych. Można w nich zastosować także najnowocześniejsze rodzaje automatyki i kontroli dostępu. Smukła konstrukcja nie oznacza jednak gorszych parametrów w zakresie izolacyjności – okna i drzwi w systemach Aluprof są jednymi z najlepiej izolowanych termicznie produktów na rynku. Ponadto występują w wariancie z pakietem 3-szybowym, co dodatkowo przekłada się na utrzymanie komfortu termicznego w budynku. Oba systemy wyróżniają się też doskonałymi parametrami w zakresie wodoszczelności – podkreśla Michał Marcinowski.
Wszystkie komentarze