Klimatyzacja w systemie multisplit umożliwia chłodzenie i ogrzewanie kilku pomieszczeń w domu lub mieszkaniu. W przeciwieństwie do standardowych rozwiązań wykorzystuje w tym celu tylko jedną jednostkę zewnętrzną, która może obsługiwać kilka jednostek wewnętrznych. Estetykę instalacji poprawia zredukowana do zaledwie jednego liczba urządzeń montowanych poza budynkiem. Pozwala też lepiej zagospodarować przestrzeń wokół domu, dodatkowe elementy systemu nie zajmują bowiem miejsca. Pojedynczą jednostkę zewnętrzną łatwiej jest również wkomponować w architekturę budynku, nie wpływając na jego ogólny wygląd. Rozwiązanie z jednym urządzeniem zewnętrznym jest też mniej problematyczne w montażu, usprawnia i przyspiesza też późniejszy serwis klimatyzacji.
Zobacz dodatek " Nowoczesne materiały i instalacje"
Klimatyzacja w systemie multisplit pozwala dobrać odpowiedni typ jednostki wewnętrznej do potrzeb danego pomieszczenia. Poza standardowymi klimatyzatorami ściennymi do jednostki zewnętrznej można podłączyć również dyskretne, montowane w suficie podwieszanym jednostki kasetonowe. Takie urządzenia pozwalają oszczędzić miejsce w pomieszczeniu, co jest szczególnie korzystnym rozwiązaniem w przypadku niewielkich powierzchni.
NOWOCZESNE MATERIAŁY BUDOWLANE I INSTALACJE
System chłodzenia i ogrzewania domu multisplit można również zrealizować z wykorzystaniem jednostek kasetonowych. Sprawdzą się one w przypadku pomieszczeń o trudno dostępnej lub ograniczonej powierzchni ściennej, np. zlokalizowanych na poddaszu. Jednostka kasetonowa montowana nad podłogą zapewnia nawiew chłodnego powietrza z góry urządzenia, a w trybie grzania przez dolną kratkę, gwarantując komfortową temperaturę w pomieszczeniu praktycznie przez cały rok.
System multisplit pozwala kontrolować temperaturę w każdym pomieszczeniu z osobna. Umożliwia także zdalne sterowanie klimatyzacją zarówno za pomocą pilota, jak i aplikacji mobilnej na smartfonie. Nowoczesne klimatyzatory wyposażone są ponadto w funkcję inteligentnej kontroli temperatury. Umieszczony w pilocie zdalnej obsługi tych urządzeń czujnik temperatury mierzy jej wartość w najbliższym otoczeniu i przekazuje tę informację do jednostki wewnętrznej. Na jej podstawie klimatyzator dostosowuje swoją pracę do aktualnych warunków panujących wewnątrz pomieszczenia. Takie dopasowanie temperatury do otoczenia i szybkość reakcji na jej zmiany nie tylko zwiększa komfort użytkowania klimatyzacji, ale również zapewnia dodatkową oszczędność energii.
System multisplit ma jeszcze jedną zaletę – w trakcie jego eksploatacji może być uzupełniany o kolejne jednostki wewnętrzne. Takie rozwiązanie pozwala stopniowo, w miarę potrzeb, zrealizować kompletny system chłodzenia oraz grzania w całym domu lub mieszkaniu.
Klimatyzatory multisplit mogą być zasilane prądem pochodzącym z domowej instalacji fotowoltaicznej. W słoneczne, letnie dni, gdy produkcja energii elektrycznej z fotowoltaiki jest największa, prąd solarny może być wykorzystywany do zasilania systemu klimatyzacyjnego schładzającego wszystkie pomieszczenia w budynku. Dobrze zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna pozwala cieszyć się przyjemną temperaturą w domu praktycznie za darmo.
System klimatyzacji multisplit może korzystać z darmowej energii odnawialnej również poza sezonem letnim na potrzeby ogrzewania wnętrz, ograniczając tym samym zużycie energii ze źródeł konwencjonalnych i redukując koszty ogrzewania pomieszczeń.
Beata Augustowska, Budomedia
Wszystkie komentarze