Choć Bezpieczny Kredyt 2 proc. jest częścią programu dopłat "Pierwsze Mieszkanie", może posłużyć również do sfinansowania budowy domu jednorodzinnego.

Jak powszechnie wiadomo, to poważne przedsięwzięcie, zarówno pod względem organizacyjnym, jak i finansowym. Dlatego przystępując do budowy domu, warto skorzystać z rozwiązań, które odciążą nasz budżet – takich jak dopłaty do kredytu – a także usprawnią później przebieg całej inwestycji.

Dla kogo kredyt 2 proc.?

Aby uzyskać Bezpieczny Kredyt 2 proc., należy spełnić dwa podstawowe warunki.

Po pierwsze mogą go uzyskać osoby, które w momencie składania wniosku nie ukończyły 45 lat. W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka wystarczy, że warunek ten zostanie spełniony przez jedno z nich.

NOWOCZESNE MATERIAŁY BUDOWLANE I INSTALACJE

Po drugie, kredyt 2 proc. na budowę domu może być przyznany jedynie osobom, które nie posiadają i nie posiadały prawa własności lokalu mieszkalnego, domu jednorodzinnego ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. W przypadku małżeństwa lub osób pozostających w związku partnerskim i wychowujących co najmniej jedno wspólne dziecko warunek ten muszą spełniać obie osoby.

Wysokość kredytu na budowę domu

Maksymalna wysokość kredytu, który może uzyskać jedna osoba, wynosi 500 tys. zł. W przypadku małżeństwa lub rodziców z dzieckiem limit ten wzrasta do 600 tys. zł. Pieniądze mogą być przeznaczone na kupno prawa własności nieruchomości gruntowej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego oraz na jego budowę wraz z wykończeniem.

W ramach programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. kredytobiorcy będą otrzymywać przez 10 lat dopłaty do rat kredytu pokrywające różnicę między oprocentowaniem rynkowym o stałej stopie a założoną stawką 2 proc.

Jak informuje rządowy servis gov.pl, wnioski o Bezpieczny Kredyt 2 proc. można składać od 1 lipca 2023 r.

Sprawna budowa z systemem

Jak po otrzymaniu pieniędzy na naszą wymarzoną inwestycję przejść płynnie przez proces budowlany? Warto skorzystać z rozwiązań systemowych.

Budowanie systemowe umożliwia sprawną realizację głównych elementów budynku. Materiały do budowy trwałych i ciepłych ścian z betonu komórkowego (od lat chętnie stosowanego do wznoszenia domów jednorodzinnych) to bloczki, prefabrykowane nadproża, kształtki U, płytki, a także zaprawy murarskie i tynkarskie, system ocieplenia oraz inne wyroby. Zastosowanie kompletnego systemu budowlanego gwarantuje, że materiały wchodzące w jego skład – zarówno murowe, jak i produkty chemii budowlanej – będą do siebie odpowiednio dopasowane pod względem właściwości technicznych. Pozwala to uzyskać najlepsze parametry przegród i daje pewność, że elementy budynku zostaną wykonane zgodnie ze standardami m.in. ochrony cieplnej i akustycznej.

Budowa systemowa z betonu komórkowego należy też do najprostszych rozwiązań zapewniających szybkie i bezpieczne prowadzenie prac. Skraca ich przebieg, ogranicza koszty związane z zatrudnieniem ekipy oraz wynajmem sprzętu, pozwala także uniknąć wielu kosztownych błędów. Budowa z użyciem systemu usprawni też wykończenie budynku, podniesie komfort jego codziennej eksploatacji, a w przyszłości ułatwi ewentualną przebudowę i modernizację.

Zdaniem eksperta

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk

Budowa domu wiąże się z wydatkami ponoszonymi w trakcie jej trwania oraz późniejszymi wydatkami eksploatacyjnymi. Ważne jest zatem, by wybrać optymalny w tym kontekście projekt oraz zastosować przy jego realizacji rozwiązania i materiały, które zredukują zarówno koszty budowy, jak i eksploatacji, bez rezygnacji z jakości. Koszty budowy można zminimalizować rozwiązaniami ułatwiającymi prace budowlane, a koszty eksploatacji materiałami zapewniającymi wysoką energooszczędność budynku. Oba te warunki spełnia beton komórkowy (ABK). Dzięki takiemu rozwiązaniu budowanie jest łatwe i precyzyjne. ABK to materiał konstrukcyjny, który wyróżnia się znakomitymi właściwościami termoizolacyjnymi. Elementy murowe z betonu komórkowego wraz z chemią budowlaną tworzą kompletny system. Jego zastosowanie gwarantuje, że dom będzie niedrogi w budowie, pozbawiony słabych miejsc, energooszczędny i trwały.

Beata Augustowska, Budomedia

Komentarze