Idealna łazienka powinna odzwierciedlać wszystkie aktualne trendy. Odpowiednio przygotowany projekt jest tutaj absolutną podstawą. Tak więc oferujemy ciekawe pomysły, które mogą zainspirować osoby wykańczające swoje mieszkanie lub dom - mówi Adam Bednarek z salonu Strefa Kąpieli

Kamilla Sierocka: Jakie trendy we wnętrzach będą obowiązywać w nadchodzącym sezonie?

Adam Bednarek, salon Strefa Kąpieli: Przede wszystkim ekologiczne podejście do materiałów wykończeniowych. Zero waste to forma pewnego manifestu i komunikat do klienta – największa wartość podłóg drewnianych kryje się w ich naturalnym pięknie. Nasze nowe kolekcje są powrotem do natury – eksponują niedoskonałości drewna i przekuwają naturalne cechy surowca w jego zalety.

Czyli drewniana podłoga to nie tylko dla ekofreaków?

– XXI wiek w modzie i designie oznacza większą akceptację, troskę o otaczający nas świat i odchodzenie od wyidealizowanego piękna. Design idzie w kierunku kolorów natury, z premedytacją zastępuje nieuzasadniony konsumpcjonizm recyklingiem rzeczy i świadomym wyborem produktów biodegradowalnych, długowiecznych i przyjaznych naszej planecie.

Kolekcja dwuwarstwowych podłóg drewnianych zero waste powstała z myślą nie tylko o ekofreakach, ale przede wszystkim dla świadomych klientów, którzy mają na uwadze dobro planety i dbają o zrównoważony rozwój, myśląc o przyszłych pokoleniach. Są przekonani o tym, że konsumpcjonistyczne podejście do życia musi mieć kres, ponieważ zasoby Ziemi nie są nieograniczone.

W waszym salonie można wykończyć nie tylko podłogi, ale także łazienki. Od czego zacząć urządzanie tego wnętrza?

– Trzeba sobie przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie, czym tak naprawdę jest nowoczesna łazienka? Początkowo może się nam to kojarzyć ze wszystkim, co znajduje swoje zastosowanie w aktualnych rozwiązaniach. Idea łazienki powinna odzwierciedlać wszystkie aktualne trendy. Odpowiednio przygotowany projekt jest tutaj absolutną podstawą. Tak więc oferujemy ciekawe pomysły, które mogą zainspirować osoby wykańczające swoje mieszkanie lub dom.

Czy wanna to nadal królowa łazienki?

– Bez wątpienia. Wanna jako urządzenie łazienkowe była znana już w okresie grecko-rzymskim. W starożytności korzystano z ciężkich materiałów, takich jak metal, kamień, a nawet żeliwo. Choć dzisiaj często wolimy korzystać z prysznica, który idealnie sprawdza się w naszym codziennym, pełnym pędu życiu, to jednak wanna pozostaje synonimem relaksu. Po długim i intensywnym dniu w pracy każdy z nas marzy o powrocie do domu i odprężającej kąpieli.

Domowe SPA kojarzy się z beztroskimi kąpielami w przestronnej wannie. Mało kto może sobie jednak pozwolić na to, aby zainstalować w łazience masywny, wolno stojący obiekt. Czy to oznacza, że wszelkie nadzieje o domowym SPA należy spisać na straty?

– Niekoniecznie. Okazuje się, że luksusowy relaks może mieć miejsce także pod prysznicem. Wystarczy tylko wiedzieć, jak poprawnie zorganizować takie miejsce. Salus per aquam, czyli zdrowie przez wodę. To łaciński termin, który według niektórych źródeł dał początek skrótowi SPA. Bliższym wyjaśnieniem tego terminu jest odniesienie go do belgijskiej miejscowości, zlokalizowanej kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Niemcami. To właśnie Spa w Belgii jest znanym miastem uzdrowiskowym, w którym szeroko stosuje się terapeutykę wodną. Nie jest to, rzecz jasna, jedyne miejsce, w którym leczy się wodą. Dziś już absolutnie nie trzeba jeździć do zagranicznych uzdrowisk, aby poznać zbawienny wpływ wody na zdrowie człowieka. Można skorzystać z tych lokalnych albo – jeszcze lepiej – zaaranżować taką przestrzeń w warunkach domowych.

Czy jest to trudne?

– Metraż łazienki może być na pierwszy rzut oka sporą przeszkodą. W końcu nie każdy może sobie pozwolić na montaż takiego wyposażenia, jakim jest choćby wolno stojąca wanna Besco. Nie musi to jednak oznaczać całkowitego porzucenia planów o zagospodarowaniu terapeutycznej przestrzeni łazienkowej. Obecnie dostępna armatura łazienkowa jest na tyle różnorodna i zaawansowana, że bez problemu utworzy się choćby namiastkę domowego SPA i to niewielkim nakładem. Jedną z najciekawszych propozycji jest po prostu kabina prysznicowa, która spełni większość oczekiwań korzystających.

Należy pamiętać, że mianem SPA określa się całą zaaranżowaną przestrzeń, nie zaś pojedynczy obiekt. Nawet jeśli na środku łazienki znajduje się wanna wolno stojąca w nowoczesnym designie – to nie oznacza, że będzie ona z miejsca spełniała założenia prozdrowotne. Warto w tym momencie pochylić się nad wskazówkami specjalistów zajmujących się zagadnieniami hydroterapii. Ciekawe wnioski przedstawiono m.in. w książce Magdaleny Frejowskiej „Wodolecznictwo w profilaktyce i terapii". Zgodnie z założeniami zabiegami wodoleczniczymi są nie tylko kąpiele, ale także okłady, polewania czy sam wpływ pary wodnej na układ oddechowy człowieka. Tak więc efekt SPA jest możliwy do osiągnięcia także tam, gdzie wykorzystuje się klasyczne kabiny prysznicowe albo zwykłe brodziki prysznicowe zabudowane szkłem. Aranżując taką przestrzeń, warto zwrócić uwagę na szereg innych czynników, które zwiększają komfort użytkowania prysznica. Chodzi m.in. o to, aby zainstalować odpowiednie systemy filtrujące wodę tak, aby była ona jak najwyższej jakości. Nieodzownym elementem będzie także zadbanie o regulację temperatury przepływu, aby woda osiągała wysoką temperaturę w możliwie jak najkrótszym czasie. Przygotowywanie domowego SPA wybiega zatem nieco dalej niż sama aranżacja pomieszczenia. Jest ona jednak niezwykle ważna. Do tego odpowiednie usytuowanie mebli, oświetlenia i dobór odpowiedniej armatury jest czymś wyjątkowo pożądanym.

Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem