Zmiana klimatu, coraz większe koszty energii, ograniczone zasoby surowców – jeszcze niedawno wydawało się, że te problemy nas nie dotyczą. Tymczasem stały się naszą codziennością. I to codziennością, która musimy się mierzyć.

Myślmy o szybach

Budownictwo jest jednym z tych części naszego życia, który w dużym stopniu może wpływać na środowisko naturalne. To przecież od tego, w jakich budynkach mieszkamy zależy nasze samopoczucie, komfort, a także koszty utrzymania. Wszystko to spowodowało, że pojawiła się idea budownictwa energooszczędnego, niskoemisyjnego, na wszystkich etapach ograniczającego emisję CO2. Słowem - budownictwa zrównoważonego.

ENERGOOSZCZĘDNE MATERIAŁY BUDOWLANE I INSTALACJE [PDF]

Okna to nie tylko design oraz piękny widok z naszego wymarzonego miejsca. Wybierając je myślmy także o szybach. Zrównoważone budownictwo stawia na okna ekologiczne, których kluczową rolę, ze względu na ich parametry, stanowią szyby zespolone. Pamiętajmy, że mogą one stanowić nawet 90 proc. powierzchni okna. Nie tylko przez ich odpowiedni dobór możemy zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, ale dzięki swej specyfice i funkcjonalności przyczyniają się również do poprawy stanu środowiska.

Nie muszą być takie ciężkie

Standardowe teraz trzyszybowe pakiety mają świetne parametry termoizolacyjności. Dzięki temu zapewniają użytkownikom nie tylko komfort cieplny i dostęp do naturalnego światła, ale – co równie ważne - niższe rachunki za ogrzewanie. Jest jednak pewne „ale" – to duża waga takiego pakietu, a także zużycie większych ilości surowców niezbędnych do jego produkcji. Ile ważą? Standardowe konstrukcje szyb zespolonych zbudowane są z trzech tafli szkła o grubości 4 mm co sprawia, waga takiego pakietu dochodzi do 30 kg na metr kwadratowy.

Dlatego bardzo ważne jest, by wybór szyb do okien nie był przypadkowy.

Świetną alternatywą, dzięki której obniżymy wagę takiego pakietu nawet do 25 proc., są szyby CLIMATOP LIGHT. I nie tylko dlatego. Zachowują one przy tym doskonałe parametry termoizolacyjności, a także lepszą przepuszczalność światła. Duże znaczenie ma w tym rozwiązaniu także ochrona środowiska - podczas produkcji szyb CLIMATOP LIGHT emisja CO2 ograniczana jest nawet o 10 proc.

.
. Shutterstock

Szkło jest materiałem uniwersalnym – wykorzystuje się je m.in. na fasadach budynków, jako wewnętrzne i zewnętrzne ściany działowe, przeszklone połacie dachowe czy podłogi. Oszklenie wpływa na design bryły, a także poprawia funkcjonalność samej przestrzeni. Jeśli chodzi o jego parametry związane z niskoemisyjnością, warto postawić na szyby, które optymalizują bilans energetyczny budynku oraz poprawiają dostęp do światła dziennego.

Chrońmy planetę

Częścią strategii Grupy Saint-Gobain – opierającej się na produktach i rozwiązaniach mających dobry wpływ na życie i samopoczucie użytkowników, podnoszących jakość życia i produktywność - są cieńsze i lżejsze pakiety szybowe. To nie są jedyne cele. Równie ważnymi są te chroniące naszą planetę. Dlatego szkło i szyby zespolone są istotną częścią ambitnej mapy drogowej Grupy Saint-Gobain.

Nadrzędnym celem jest redukcja emisji CO2 do zera do 2050 roku. Już do 2030 roku dwutlenek węgla ma zostać zredukowany o 33 proc. W optymalizację procesów we wszystkich obszarach produkcji, dostaw energii i wykorzystania surowców Grupa Saint-Gobain inwestuje konsekwentnie. Jednym z innowacyjnych produktów jest właśnie CLIMATOP LIGHT. Zastosowanie szkła o grubości 3 mm pozwala na produkcję lekkich i funkcjonalnych przeszkleń o zbliżonych parametrach. I to jednocześnie redukując zużycie materiałów i surowców.

Nie tylko w nowych budynkach

Szyby CLIMATOP XN LIGHT to doskonałe właściwości izolacyjne i przepuszczalność światła. Do tego porównywalna dźwiękoizolacyjność. Warto podkreślić, że produkcja szyb CLIMATOP LIGHT wymaga mniej surowców oraz energii. Wszystko dlatego, że oszczędne i optymalne wykorzystanie zasobów jest najwyższym priorytetem. Mało tego, szkło w 100 procentach nadaje się do recyklingu.

Bardzo ważny podkreślenia jest fakt, że szyby CLIMATOP LIGHT możemy stosować zarówno w nowym budownictwie, jak i termorenowacji istniejących budynków. Idealnie sprawdzą się również w renowacji zabytków. Nie tylko dają możliwość łatwego dopasowania do istniejących konstrukcji ram okiennych, ale i zastosowania różnych konfiguracji. Łącząc funkcje przeciwsłoneczne, ochrony przed hałasem oraz bezpieczeństwa.

Koniec materiału promocyjnego