Konieczność dekarbonizacji i potrzeba uniezależniania się od paliw gazowych sprawiają, że coraz więcej inwestorów zwraca swoją uwagę na alternatywne sposoby ogrzewania domu, korzystające z odnawialnych źródeł energii. Które z nich zapewnią niezależność energetyczną i pozwolą jednocześnie ograniczyć wydatki związane z ogrzewaniem budynku?

Pogłębiające się zmiany klimatu podkręciły tempo nieuniknionej transformacji energetycznej, której celem jest redukcja emisji gazów cieplarnianych i osiągnięcie neutralności klimatycznej. Podjęcie decyzji o przejściu na odnawialne źródła energii dynamizuje dodatkowo obecna sytuacja energetyczna i galopujące ceny paliw.

Chęć, czy nawet konieczność, uniezależnienia się od gazu i węgla, a także potrzeba optymalizacji zużycia energii na cele grzewcze, kierują coraz większą liczbę inwestorów w stronę urządzeń bazujących na odnawialnych źródłach energii.

Poza zapewnieniem niezależności energetycznej, pozwalają one ograniczyć wydatki związane z utrzymaniem budynku, a poprzez bezemisyjną pracę, chronią również środowisko naturalne.

Ogrzewanie z pompą ciepła

Bezemisyjne ogrzewanie budynku oraz c.w.u. energią odnawialną pozwalają realizować coraz powszechniejsze w naszym kraju pompy ciepła. Obok popularnych pomp powietrznych, godnym uwagi rozwiązaniem ze względu na wysoką efektywność energetyczną, są pompy ciepła typu solanka/woda.

ENERGOOSZCZĘDNE MATERIAŁY BUDOWLANE I INSTALACJE [PDF]

Ponieważ urządzenia te pobierają energię z gruntu, którego temperatura na pewnej głębokości jest stała i zawsze dodatnia, mogą pracować z wysoką sprawnością, zapewniając oczekiwany komfort cieplny oraz tanie ogrzewanie, nawet podczas dużych mrozów. Odpowiednio dobrana do zapotrzebowania na ciepło budynku pompa typu solanka/woda może tym samym stanowić jedyne źródło energii cieplnej w domu – bez konieczności wspomagania innym źródłem w czasie niskich temperatur.

Kotły elektryczne

Choć podjęcie decyzji o montażu pompy ciepła ułatwiają różne programy wsparcia, oferujące dotacje na zakup i montaż tych urządzeń, nie zawsze takie rozwiązanie jest możliwe do zrealizowania. Alternatywą dla pomp ciepła, która pozwoli uniezależnić się od gazu czy paliw stałych, są kotły elektryczne. Są to zaawansowane urządzenia grzewcze, które podobnie jak pompy ciepła, zapewniają bezobsługową pracę, komfortową eksploatację oraz czyste ogrzewanie – bez spalin i smogu. Ich zaletą jest również niedroga instalacja.

Włączenie kotła elektrycznego w istniejący system grzewczy jest bezproblemowe, dzięki czemu w starszych budynkach mogą one pełnić funkcję dodatkowego źródła ciepła bez konieczności wykonywania kosztownej modernizacji. Kotły elektryczne sprawdzą się również w przypadku nowych, energooszczędnych budynków. Ich zapotrzebowanie na energię grzewczą jest na tyle nieduże, że zastosowanie kotła elektrycznego w połączeniu z tańszą taryfą energetyczną i systemem akumulacji ciepła w postaci zbiornika buforowego, zapewni niedrogie ogrzewanie, przy stosunkowo niewysokich kosztach inwestycji.

Ogrzewanie w duecie z fotowoltaiką

Zarówno pompa ciepła, jak i kocioł zasilany prądem do pracy potrzebują energii elektrycznej. Oba urządzenia mogą jednak w tym celu wykorzystywać darmowy prąd wytworzony przez instalację fotowoltaiczną z energii promieniowania słonecznego.

Połączenie zalet akumulacji ciepła oraz produkcji darmowej energii elektrycznej zapewni najniższe koszty ogrzewania domu zarówno pompą ciepła, jak i kotłem elektrycznym. Współpraca pompy ciepła lub kotła elektrycznego z instalacją fotowoltaiczną gwarantuje ponadto całkowitą niezależność energetyczną i sprawi, że do celów grzewczych wykorzystywana będzie w 100 proc. czysta energia – bez niebezpiecznych dla zdrowia oraz środowiska emisji.

Kocioł elektryczny Vitotron 100. Materiały firmy Viessmann
Kocioł elektryczny Vitotron 100. Materiały firmy Viessmann materiały prasowe

Ogrzewanie klimatyzatorem

Sposobem na bezemisyjne ogrzewanie mieszkań i domów oraz zredukowanie kosztów ogrzewania paliwami konwencjonalnymi jest również montaż klimatyzatora z funkcją grzania. Takie urządzenie, poza swym standardowym przeznaczeniem, jakim jest chłodzenie powietrza latem, może również ogrzewać pomieszczenia, pracując w tej funkcji jak pompa ciepła. Oznacza to, że pobiera darmową energię odnawialną skumulowaną w powietrzu zewnętrznym i przekazuje ją w postaci ciepła do pomieszczenia. Klimatyzatory z funkcją grzania mogą zapewniać ogrzewanie pomieszczeń nawet do temperatury zewnętrznej dochodzącej do -15 C. Ich montaż jest bezproblemowy, dzięki czemu stanowią ekonomiczną i komfortową alternatywę dla ogrzewania gazowego lub węglowego – bez konieczności wykonywania kosztownej modernizacji.

Komentarze
Pompa ciepła wydaje się być w porządku, jest na pewno ekologiczna i wygodne w użytkowaniu. Jednak przy rosnących cenach prądu i gazu nie zdecydowałabym się na ten wybór. Osobiście pozostaje przy pellecie. Ogrzewam nim swój dom, paląc w ekologicznym kotka polskiego producenta EEI pellets. Warto wspomnieć o tym że aktualnie można brać dofinansowanie do Zakupu kotła, można zmodernizować kotłownię, ocieplić dom, jest wiele możliwości. Na pewno warto działać dla wspólnego dobra, przy okazji dbając o własną wygodę i ekologię. My z mężem korzystaliśmy z programu czystepowietrze.eu
już oceniałe(a)ś
1
1