Są powszechnie stosowane do ogrzewania budynków. Działa, pobierając ciepło ze środowiska, czyli z powietrza i gruntu.

Po dostarczeniu odpowiedniej ilości energii elektrycznej do sprężarki pompa ciepła generuje ciepło. – Jest więc to urządzenie z typowym obiegiem chłodniczym, który znajdziemy w każdej chłodziarce domowej. Różnica jest taka, że w chłodziarce wykorzystujemy efekt pobierania ciepła z komory wewnątrz urządzenia. Z 1 kW energii elektrycznej w pompie ciepła otrzymujemy nawet ok. 5 kW energii cieplnej. Zatem nawet pięć razy więcej – informuje Mirosław Lewicki z firmy Galmet.

Pompa ciepła. Gruntowa i powietrzna

W tej chwili ze względu na niższe koszty największą popularnością cieszą się pompy powietrzne. Gdzie mogą być stosowane te urządzenia? – Takie pompy pracują najwydajniej w instalacjach z ogrzewaniem podłogowym, czyli niskotemperaturowym, ale mogą być też stosowane w budynkach modernizowanych z grzejnikami. Ale pamiętjmy, że wybór rodzaju i mocy urządzenia powinien być poprzedzony dogłębną analizą – dodaje Mirosław Lewicki.

A jak pompa ciepła wypada w porównaniu z innymi urzędzaniami grzewczymi? – Jest zdecydowanie najtańsza w eksploatacji. Najlepiej wypada w porównaniu z kosztem ogrzewania elektrycznego, olejem opałowym czy węglem. Jedno jest też pewne – pompa ciepła, niezależnie od tego, czy powietrzna, czy gruntowa, to najtańsze bezobsługowe źródło ciepła. A przy tym w pełni ekologiczne – twierdzi specjalista.

Dopłaty. Pompa z dofinansowaniem

– Większość gmin w Polsce ma funkcjonujące programy wsparcia i dotacji do instalacji grzewczych opartych na pompach ciepła, podobnie jak wszystkie oddziały Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pompy ciepła to również najważniejszy element ogólnopolskich programów wsparcia: „Czyste powietrze" dla domów modernizowanych czy „Moje ciepło" dla nowych budynków – podsumowuje ekspert. Informacje i porady na ten temat można uzyskać w Krajowym Centrum Techniki Grzewczej.

Ogrzewanie. Ile zapłacimy? 

Poniższa symulacja została sporządzona dla domu o powierzchni 120 m kw., gdzie mieszkają cztery osoby. Zapotrzebowanie cieplne takiego budynku to 6 kWh, ciepłej wody 200 l, temperatura pomieszczeń 20 stop. C, temperatura c.w.u 50 stopni C. Analiza dotyczy budynku w II strefie klimatycznej we Wrocławiu. Cena energii elektrycznej 0,75 zł/kWh.

Instalując w takim domu powietrzną pompę ciepła typu Airmax2 12 GT oraz zbiornik SGW (S) Maxi 300 Galmet, czyli wymiennik c.w.u. o pojemności 300 l, można zasilać zbiornik na wodę użytkową oraz niskotemperaturową instalację podłogową.

Do wygenerowania niezbędnej ilości energii cieplnej (sumaryczne zapotrzebowanie cieplne wyniosło 12 256 kWh) pompa ciepła Airmax2 12 GT pobierze następującą ilość energii elektrycznej: do ogrzania budynku: 2 118 kWh/rok, do przygotowania c.w.u.: 980 kWh/rok.

Rocznie system zużyje więc 3 098 kWh energii elektrycznej, koszty energii elektrycznej wyniosą zatem niecałe 2324 zł brutto. Sumaryczny czas pracy pompy ciepła dla ogrzewania budynku to tylko 1027 godzin w roku, a czas pracy na potrzeby przygotowania ciepłej wody to zaledwie 346 godzin w roku.

Komentarze
Szanowni Państwo, troszkę jednak realizmu w opisie. 6 kWh dla takiego domu? Mam rozumieć, że to średnioroczne zapotrzebowanie? Niech będzie, zimą 12. To i tak dość optymistycznie. Chyba, że dom jest naprawdę porządnie ocieplony, z rekuperacją itd. No i wydajność pompy - 5xwięcej energii z w stosunku do dostarczonej do pompy? Chyba jednak trochę nierealistyczne, szczególnie w zimne dni. No i na dodatek 20 stopnie - teraz wszyscy chcą trochę więcej. Realistycznie rzecz biorąc, jeśli to nie jest dom pasywny to pompa ciepła musi się wspierać ogrzewaniem uzupełniającym. Lub na odwrót. Oczywiście, należy ją instalować, ale ze świadomością, że zwykle trzeba ją czymś wspomóc.
już oceniałe(a)ś
0
0