Sezon letni w pełni. Nasze domy i mieszkania nagrzewają się często do takich temperatur, że trudno w nich wytrzymać. Sposobem na schłodzenie wnętrza może być klimatyzacja. O to, jak ją dobrać, pytamy eksperta firmy Mitsubishi Electric

Dariusz Kołodziej: Jakie urządzenia stosować, aby z jednej strony zapewnić sobie komfort cieplny zimną i przyjemny chłód latem?

Piotr Jabłoński, Product Manager Mitsubishi Electric: Biorąc pod uwagę oszczędność energii, a jednocześnie chcąc zapewnić sobie ciepło zimą i przyjemny chłód latem, powinniśmy decydować się na zakup urządzeń od renomowanych firm. Te, których strategie biznesowe oparte są na dostarczaniu urządzeń energooszczędnych, dają gwarancję najbardziej zaawansowanych ekologicznie sprzętów.

W przypadku systemów grzewczych, które mają zapewnić domownikom ciepłą wodę użytkową i ogrzewanie, najlepszym wyborem będą powietrzne pompy ciepła, których źródłem energii jest powietrze – czyli źródło odnawialne. Dodatkowo urządzenia te nie zanieczyszczają powietrza.

Jeśli chodzi o klimatyzację, by ta była jak najbardziej efektywna, a tym samym ekonomiczna i ekologiczna, powinniśmy wybierać urządzenia o jak najwyższej klasie energetycznej oraz wykorzystujące czynnik chłodniczy mający możliwie najmniejszy wpływ na środowisko.

Na ekologię i tym samym oszczędzanie energii duży wpływ ma sposób, w jaki korzystamy z klimatyzacji. Aby efektywnie chłodzić pomieszczenia, a przy tym zużywać jak najmniej prądu, należy stosować się do kilku podstawowych zasad. Gdy używamy klimatyzacji, nie powinniśmy otwierać okien. Różnica temperatury panującej na zewnątrz i tej w domu nie powinna być większa niż 4-5 st. C. Gdy wychodzimy z domu, możemy tak zaprogramować klimatyzację, by włączała się, gdy np. temperatura wewnątrz osiągnie 25 st. C. Unikamy wówczas chłodzenia pomieszczenia non stop.

Oszczędzaniu energii służą także aplikacje mobilne, które jak w przypadku Mitsubishi Electric i aplikacji MelCloud pozwalają uruchomić klimatyzację przed naszym powrotem do domu. Włączenie zdalne urządzenia pozwala na ochłodzenie pomieszczeń w sposób stopniowy. Unikamy wówczas sytuacji, gdy po powrocie do nagrzanego domu uruchamiamy klimatyzację na najwyższe obroty. Co oczywiście powoduje wyższe zużycie prądu. Producenci klimatyzacji oferują również wiele funkcji, których zastosowanie także sprzyja ekologii i ekonomii. Np. w naszych urządzeniach zastosowano czujnik i-See, który wykrywa obecność domowników. Gdy ci opuszczają pomieszczenie, klimatyzacja się wyłącza. Co ciekawe, czujnik i-See nie podejmie akcji w przypadku zwierząt domowych. Oznacza to, że pozostający w domu kot czy pies nie uruchomi urządzenia. Jeśli oczywiście tak je ustawimy. Zawsze z poziomu aplikacji możemy regulować pracę urządzenia.

Jak wybierać urządzenia i na co zwracać uwagę?

– Należy zwracać uwagę na klasę energetyczną urządzenia, rodzaj czynnika chłodniczego, jakość produktu, a tym samym producenta. Ważne jest, by decydować się na montaż urządzeń renomowanych producentów. Zapewni to nam niezawodną pracę klimatyzacji oraz jej długowieczność. Wszelkie zabiegi mające na celu oszczędzanie energii spełzną na niczym, jeśli za dwa lub trzy lata zmuszeni będziemy do wymiany kiepskiej jakości produktu na kolejny. Przed tym przestrzegam najbardziej. Warto zainwestować zwłaszcza w urządzenie, które ma zagwarantować ciepłą wodę i ciepłe kaloryfery.

Biorąc pod uwagę zapowiadane podwyżki cen prądu, czy nadal będzie się opłacało instalować pompy ciepła?

– Jak najbardziej, pompy ciepła to najlepsze rozwiązanie. Dodatkowo w połączeniu z fotowoltaiką może pracować właściwie bezkosztowo.

A jak działa pompa ciepła?

– Pompy ciepła powietrze-woda Ecodan służą do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń mieszkalnych i użytkowych oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Stosownie do wymagań można dobrać takie zestawy pomp ciepła, które będą stanowiły w danym przypadku najlepszą kombinację modułu zewnętrznego i wewnętrznego. Podstawę stanowią urządzenia zewnętrzne, które mogą być typu Power Inverter lub Zubadan Inverter, w połączeniu z odpowiednim modułem wewnętrznym z wbudowanym zasobnikiem CWU lub bez wbudowanego zasobnika CWU.

Podstawowa zasada działania pompy ciepła powietrze-woda Ecodan jest prosta – spożytkowanie energii z otoczenia w domu. W tym celu dysponuje ona jednym urządzeniem zewnętrznym i jednym wewnętrznym, które są ze sobą połączone. Urządzenie zewnętrzne zużywa znajdującą się w powietrzu energię i dostarcza ją do urządzenia wewnętrznego. System pracuje również zimą, przy dwucyfrowych temperaturach poniżej zera. Ponieważ dopóki temperatura powietrza na zewnątrz przekracza „zero bezwzględne", czyli –273,15 C, można zawsze teoretycznie odebrać z niego ciepło. Miejsce ustawienia jest tak dobrane, aby szum pracy wentylatora był jak najlepiej tłumiony. Poprzez obieg czynnika chłodniczego energia jest transportowana do urządzenia wewnętrznego i stamtąd trafia do obiegu grzewczego – ogrzewania podłogowego i/lub grzejników.

Ogólna zasada brzmi: około 75 proc. wymaganej energii pompy ciepła generują bezpośrednio z otoczenia. Energia ta jest całkowicie bezpłatna i odnawialna, ponieważ wykorzystuje zgromadzone w powietrzu ciepło słoneczne. Zaledwie 25 proc. całkowitej energii potrzebnej do zasilania pompy ciepła pochodzi z sieci energetycznej. Inaczej mówiąc – z 25 proc. prądu i 75 proc. bezpłatnej energii z otoczenia pompa ciepła daje 100 proc. ciepła – rachunek, który mówi sam za siebie. A jeśli prąd pochodzi z bezpłatnej energii słonecznej przetwarzanej w instalacji fotowoltaicznej, można za pomocą pompy ciepła prawie całkowicie uniezależnić się od kopalnych nośników energii.

Klimatyzacja i wentylacja – temat bardzo ważny w każdym domu. Kto może pomóc inwestorowi budującemu dom w doborze odpowiednich urządzeń? Gdzie i jak ich szukać?

– Informacji należy szukać na stronach internetowych producentów urządzeń. Fachowego doradztwa udzielą przedstawiciele handlowi, którzy w profesjonalny sposób udzielą porad dot. doboru urządzeń i ich instalacji. W razie konieczności skontaktują klienta z firmą instalacyjną, która dokona wizji lokalnej mieszkania czy domu i wraz z klientem zaplanuje cały proces instalacji. Ważne jest, by nie kupować urządzeń bez konsultacji z profesjonalną firmą instalatorską, na aukcjach internetowych czy w marketach budowlanych. Często nabywcy nie wiedzą, że pompy ciepła czy klimatyzacji nie mogą zakładać na własną rękę, z przypadkową firmą instalatorską. Aby mieć gwarancję producenta pompy czy systemu klimatyzacyjnego, instalacji powinien dokonać autoryzowany partner danej marki. Musi posiadać on stosowne certyfikaty, w tym specjalistyczne, tj. F-Gaz.

Komentarze