Technologie wprowadzające nowe rozwiązania i ułatwiające prace - to już codzienność na rynku budowlanym. Chęć nieustannego rozwoju oraz doskonalenia produktów cechuje także firmę Galeco. Wsłuchując się w potrzeby i opinie klientów, stale rozwija swoje systemy rynnowe.

Tak jest w przypadku nowoczesnego systemu rynny ukrytej, czyli Galeco Bezokapowy. To autorskie rozwiązanie Galeco, które pojawiło się na rynku w 2012 roku. Wcześniej żaden z producentów nie oferował tak nowatorskiego rozwiązania, które opierałoby się na chowaniu rynny za maskownicą, a rury spustowej w warstwie ocieplenia. Dlatego stał się on prekursorem tzw. systemów bezokapowych i dalszej linii rynien o profilu kwadratowym.

Rozwiązanie Galeco powstało wiele lat temu, ale ciągle jest udoskonalane. Wszystko po to, by montaż przebiegał szybciej i sprawniej, a system spełniał aktualne wymagania budowlane. Dlatego w ostatnim czasie wprowadzono dwa nowe rozwiązania, czyli unowocześniony odpływ oraz kwadratową, termoizolacyjną obudowę do rury spustowej.

Najnowszy odpływ w systemie Galeco Bezokapowy to tzw. odpływ klejony. Wykonany został ze stali, a jego króciec z tworzywa PVC i połączony z mufą uszczelkową PVC. Nie wymaga nacinania ani żadnej ingerencji w jego kształt przed zamontowaniem. Pozwala na skrócenie czasu montażu zaledwie do kilku minut, co jest ogromnym ułatwieniem dla wykonawców i dekarzy. Wpływa także na uszczelnienie całego systemu rynnowego. Rozwiązanie to stanowi najbardziej szczelne połączenie poziomu rynnowego z pionem spustowym i pozwala uniknąć błędów montażowych mogących spowodować uszkodzenia systemu lub jego nieszczelność.

Materiały Galeco
Materiały Galeco Materiały prasowe

Od początku istnienia systemu bezokapowego rury spustowe miały przekrój prostokątny, co odróżniało je od podobnych na rynku. Znacznie łatwiej można było je wkomponować w warstwę ocieplenia budynku, ale mimo to wykonawcy musieli sami zrobić odpowiednią bruzdę w ścianie czy obudowę rury z materiału termoizolacyjnego, którym również były pokrywane ściany budynku. Obudowa termoizolacyjna to rozwiązanie systemowe pozwalające pomóc obudować pion spustowy bez specjalnego docinania styropianu, co zdecydowanie ułatwi i przyspieszy pracę dekarzy. Składa się ona z czterech części: przedniej ścianki o grubości 20 mm, tylnej o grubości 30 mm oraz dwóch bocznych o grubości 30 mm, które razem tworzą prostopadłościan izolujący 1,2 m rury. Obudowa wykonana została ze standardowego styropianu EPS o współczynniku przewodności cieplnej D = 0,037 W/(m·K). Podczas montażu istotne jest, by najpierw zamontować tylną ścianę, następnie osadzić rurę i zamontować ją w obejmach, a na końcu zamontować ścianki boczne i przednią.

Według wyliczeń zastosowanie obudowy Galeco oraz użycie 6 cm płyty termoizolacyjnej PIR/PUR (zamontowanej za tylną ścianą obudowy) pozwoli zachować współczynnik przenikalności cieplnej na poziomie 0,2 W/m2K, czyli zgodnie z wymogami najnowszych norm wprowadzonych w 2021 roku. Rozwiązanie to jest w stanie zabezpieczyć dom przed tworzeniem się mostków cieplnych.

Nie ma wątpliwości, że rynny to dziś wyrafinowane dzieła sztuki. Choć coraz częściej ukryte, to są eleganckie i perfekcyjnie wykonane. Klasyka to te półokrągłe, znane od wieków. Styliści i inżynierowie Galeco poszli jednak także w kierunku nietypowych pomysłów, nowych propozycji i rozwiązań. Zaproponowane rozwiązanie o przekroju kwadratowym okazało się rewolucją nie tylko w myśleniu, ale także tworzeniu.

Pomysł chwycił, spodobał się szczególnie osobom myślącym o budowie domu w stylu minimalistycznym. System bezokapowy idealnie wpisuje się w nowoczesny styl budownictwa i geometryczne kształty zarówno budynków, jak i dachów (najczęściej dwuspadowych lub płaskich). „Żaden jego element nie zaburza architektonicznej linii budynku. Widać więc tylko to, co zaprojektował architekt i wymarzył sobie właściciel domu. Reszta jest skryta" – zaznaczają w Galeco.

WIĘCEJ: "Nowoczesne materiały budowlane i instalacje"

Przede wszystkim za sprawą podkrakowskiego producenta systemów rynnowych można więc mieć wymarzone, najbardziej wyszukane projekty minimalistycznego budownictwa, jeszcze większy indywidualizm, a także niezwykłe domy bez okapu, których wyróżnikiem są płaskie dachy.

Właściwie zainstalowany system jest gwarancją bezpieczeństwa dla domu i jego mieszkańców. Nie trzeba obawiać się o przecieki czy innego rodzaju usterki.

I jeszcze maleńki, uroczy drobiazg. Jeśli przyjrzymy się rynnom z bliska, uśmiechną się nie tylko do zsuwających się do nich kropel deszczu, ale także do nas. Nie wierzycie? Koniecznie sprawdźcie!

Zdaniem eksperta

Damian Dylewski, doradca techniczno-handlowy Galeco

Systemy rynnowe w XXI wieku to już nie tylko element pełniący funkcje rezerwuaru dla wody opadowej, który bezpiecznie odprowadza ją do kanalizacji deszczowej. Wzajemne powiązanie elementów architektury budynku i ich spójność dla zachowania jednolitości bryły i koncepcji budynku spowodowało, że w tych czasach są one zupełnie inne od tych znanych nam z lat minionych.

Kwadratowe rynny dla niektórych wciąż brzmią jak oksymoron, coś abstrakcyjnego, ale rynek budowlany cały czas się zmienia i kreuje nowe kierunki. Aktualna oferta czołowych producentów, takich jak Galeco, musi nadążać za tymi trendami. Mało tego, często je także wyznaczać. Tak było z rynnami kwadratowymi oraz bezokapowymi. Ponad dekadę temu systemy te zrewolucjonizowały rynek budowlany i wytyczyły nowy trend. Praktycznie każdy chciał, aby rynna była schowana i nie burzyła wizji budynku (Galeco Bezokapowy) albo stanowiła element architektoniczny przykuwający uwagę swoim niespotykanym kształtem (Galeco STAL2/PVC2).

Aktualny trend w architekturze, minimalizm, skupienie się na prostych formach geometrycznych, kształtach oraz brak krzykliwej ornamentyki – to właśnie cechy charakterystyczne dla systemów rynnowych Projekt: Pracownia Znamy Się Galeco Bezokapowy oraz STAL2 lub PVC2.

Komentarze