Budując dom i decydując się na duże przeszklenia, warto postawić na produkty wysokiej jakości, spełniające wysokie normy techniczne i wykonane z najlepszych materiałów.
Bardzo ważną sprawą, która ma wpływ na funkcjonowanie naszych domów i miejsc pracy, są parametry techniczne okien i drzwi. Od 1 stycznia 2021 obowiązują tzw. warunki techniczne, które opisują cechy, jakie powinny mieć budynki, a szczególnie te nowo powstające. Tak więc powinny cechować się m.in. odpowiednio niskim zapotrzebowaniem na energię niezbędną do ogrzewania. Szczególną rolę w spełnieniu wyśrubowanych norm odgrywać więc będzie stolarka okienna i drzwiowa, która powinna wyróżniać się wysoką izolacyjnością termiczną, czyli zdolnością do jak najdłuższego utrzymywania ciepła wewnątrz budynku.
Im lepsza izolacyjność termiczna, tym mniej energii potrzeba do ogrzania domu, zwłaszcza podczas niskich temperatur. Istotnie wpływa na nią jakość materiałów wykorzystanych do budowy, w tym okien i drzwi, a także sposób ich montażu. Na co więc zwracać uwagę, jeśli marzymy o imponujących przeszkleniach w naszym domu, a jednocześnie zależy nam na wysokim poziomie termoizolacji i trwałości konstrukcji? – Za wysokiej jakości produktem, który będzie nam służył długie lata, zwykle idzie nieco wyższa cena. Pamiętajmy jednak, że inwestycja w dobrą stolarkę okienną i drzwiową zawsze się zwróci. W tym wypadku niższymi rachunkami za ogrzewanie – radzą specjaliści firmy Aluprof.
Na rynku możemy znaleźć wiele rozwiązań energooszczędnych, w tym także takie, które z powodzeniem spełniają nawet surowe wymagania budownictwa pasywnego. – Przykładem takiego rozwiązania jest system MB-104 Passive, którego najwyższa izolacyjność termiczna została potwierdzona prestiżowymi certyfikatami Instytutu Domów Pasywnych PHI Darmstadt. Okna i drzwi aluminiowe z przegrodą termiczną w systemie MB-104 Passive poza doskonałą izolacyjnością termiczną cechuje również bardzo dobra izolacyjność akustyczna, szczelność na wodę i powietrze oraz wysoka wytrzymałość konstrukcji – mówią w Aluprofie. Parametry stolarki wykonanej na bazie tego systemu przekraczają obecne wymagania najostrzejszych obowiązujących przepisów i norm.
A co, jeśli zależy nam na panoramicznym widoku otoczenia domu? – Warto wybrać wielkogabarytowe drzwi przesuwne z ukrytą ramą MB-Skyline Type R. Rozwiązanie oparte jest na wąskich profilach, dzięki którym konstrukcje zyskują nowoczesny wygląd. Kształtowniki skrzydła drzwi są całkowicie ukryte w ościeżnicy, a jedynym elementem widocznym po zamknięciu drzwi jest wąski, 25-milimetrowy słupek. Skrzydła drzwi aluminiowych w systemie Aluprof MB-Skyline Type R są wykonywane z nowoczesnych, przyjaznych środowisku materiałów zapewniających najwyższe parametry izolacyjności termicznej, które dodatkowo zwiększa zastosowanie pakietów 3-szybowych o grubości od 52 do 60 mm – dodaje producent.
Coraz cieplejsze lata sprawiają, że w naszych domach niekiedy jest bardzo gorąco. Aby ochronić dom przed nadmiernym nasłonecznieniem, zakładamy rolety, zasłony, a czasem okiennice. Specjaliści radzą także instalować markizy zewnętrzne, i to nie tylko na oknach fasadowych, ale także dachowych. – Markizy chronią przed upałem nawet osiem razy skuteczniej niż powszechnie stosowane rolety wewnętrzne. Osłony te skutecznie zatrzymują upał za oknem, a jednocześnie zapewniają dopływ naturalnego światła do wnętrza. Pozwala to na spadek temperatury wewnętrznej nawet o 10 st. C. – radzą specjaliści Fakro. Dzieje się tak dlatego, że markizy absorbują promienie słoneczne już przed szybą i oddają ciepło na zewnątrz. W ten sposób chronią wnętrze przed przegrzaniem. – To z kolei sprawia, że możemy ograniczyć lub całkowicie zrezygnować z drogiej i energochłonnej klimatyzacji. A przy tym chronimy nasze środowisko i nieodnawialne zasoby Ziemi – dodają w Fakro.
Markiza, dzięki swojej budowie, rozprasza światło wpadające do środka. Jest ono równomiernie rozłożone, bez męczących oczy refleksów, które przeszkadzają przy oglądaniu telewizji czy pracy przy komputerze. Chronią także przed wzrokiem sąsiadów w ciągu dnia, jednocześnie zapewniając dobrą widoczność otoczenia wokół domu. Osłony te to także skuteczna ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV, powodującym blaknięcie mebli czy podłóg. – W Fakro mamy markizy pionowe w wersji elektrycznej i te, w których siatka porusza się na profilach. Mogą one pełnić także rolę moskitiery – informuje producent.
– W ofercie znajdują się markizy obsługiwane ręcznie (VMZ, AMZ) oraz w trzech wersjach sterowania. Zasilane prądem i sterowane za pomocą pilota w bezprzewodowym systemie Z-Wave, zasilane prądem i sterowane za pomocą smartfona w bezprzewodowej sieci WiFi oraz zasilane energią słoneczną i sterowane samoczynnie lub pilotem. Te ostatnie z powodzeniem możemy montować w dowolnym momencie użytkowania domu. Dzięki wykorzystaniu promieni słonecznych nie ma potrzeby zasilania z sieci elektrycznej, a co za tym idzie – doprowadzenia przewodów – mówią w Fakro.
Elektryczne wersje można zintegrować w systemie inteligentnego domu smartHome i zarządzać nimi z dowolnego miejsca na świecie, będącego w zasięgu internetu.
– Markiza to produkt całoroczny: w lecie chroni nasze wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem, a w czasie chłodnych dni zapobiega stratom ciepła, poprawiając współczynnik przenikania ciepła okna aż do 16 proc. Takie wyniki otrzymaliśmy, badając markizę VMZ Solar, zamontowaną na oknie pionowym – informuje producent. Fakro ma także w ofercie markizę podtynkową. – Można ją montować w warstwie izolacyjnej ścian. Ale decyzję o tego typu rozwiązaniu trzeba podjąć już na etapie projektowania domu. A jeśli zależy nam na ochronie poddasza przed nadmiernym nagrzewaniem, warto zainstalować markizy także na oknach dachowych. Osłony te mają podobną budowę i takie same właściwości jak markizy pionowe, z wyjątkiem funkcji moskitiery. Dodatkowo w czasie deszczu redukują odgłos spadających kropel – dodają w Fakro.
Wszystkie komentarze