Bartosz Młyński: Pompa ciepła to urządzenie, dzięki któremu możliwe jest pobieranie ciepła ze środowiska o niższej temperaturze, aby przekazać je do otoczenia o wyższej temperaturze. W najbardziej popularnych pompach ciepła typu powietrze – woda ciepło pobierane jest z otoczenia budynku (powietrze zewnętrzne), które jest nieograniczonym jego źródłem. Pobrane ciepło urządzenie przekazuje do wody grzewczej budynku. Dzięki temu możliwe jest ogrzewanie pomieszczeń oraz przygotowywanie ciepłej wody użytkowej. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że w znacznej większości ciepło oddawane do instalacji jest całkowicie bezpłatne, bo pochodzi z powietrza zewnętrznego. Wymagane jest jedynie dostarczenie energii elektrycznej do zasilania układu.
– Określa on stosunek ciepła uzyskanego do pobranej energii elektrycznej. Jest to wskaźnik efektywności ogrzewania pompy ciepła. Może on wynosić nawet pięć, co oznacza, że płacimy jedynie za 20 proc. uzyskanego ciepła. Kluczowym elementem układu pompy ciepła jest czynnik chłodniczy, który przez wymiennik ciepła znajdujący się na zewnątrz budynku pozyskuje ciepło, a następnie przekazuje je do wody w instalacji grzewczej. Pompy ciepła Gree Versati III pracują na podstawie czynnika chłodniczego R32. Ma on ponad trzy razy niższy współczynnik GWP w porównaniu z R410A. Jest wydajny i stabilny, a dzięki jednorodności jest również łatwiejszy w obsłudze. Innym istotnym elementem układu pompy ciepła jest sprężarka wymuszająca działanie całego obiegu. W modelach Gree Versati III jest to najnowocześniejsza sprężarka dwustopniowa, charakteryzująca się najwyższą wydajnością i niezawodnością nawet w skrajnych warunkach
– Cena pompy ciepła wraz usługą montażu zależna jest tak naprawdę od wydajności urządzenia i zakresu prac związanych z podłączaniem się urządzenia do instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Wydajność natomiast zależy od zapotrzebowania na ciepło danego budynku. Domy w obecnych czasach budowane są w bardzo wysokich standardach izolacyjności i zapotrzebowanie na ciepło takich budynków jest naprawdę niewielkie. Cena pompy ciepła dla domu budowanego w obecnych standardach razem z usługą montażu i wyposażeniem kotłowni powinna mieścić się w przedziale od 30 do 40 tys. zł. Większa część tej kwoty to koszt wyposażenia kotłowni i robocizna, a nie cena samego urządzenia. Montując pompę ciepła, możemy również skorzystać z szeregu dofinansowań, np. „Czyste powietrze" czy „Mój prąd", które znacząco zredukują nasze koszty instalacji.
– Przy obecnych cenach prądu nie powinien przekroczyć 1,5 tys. zł. Jeżeli natomiast będziemy posiadali instalację fotowoltaiczną, koszty możemy ograniczyć prawie do zera.
– Przy wyborze pompy ciepła trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na współczynniki takie jak wspomniany już COP, a także klasa energetyczna urządzenia, która w pompach ciepła Gree Versati to A+++. Bardzo wysokie współczynniki to gwarancja, że urządzenie będzie ogrzewało nasz dom ekonomicznie. Kolejna rzecz to gwarancja. Pompy ciepła Gree Versati III objęte są wydłużonym okresem aż pięcioletniej gwarancji. Zapewnia to użytkownikowi końcowemu długą i niezawodną pracę układu grzewczego oraz świadczy o wysokiej jakości urządzeń. Bardzo ważna jest też wiarygodność marki: czy ta marka pojawiła się na rynku w ostatnim czasie i nie wiadomo, kiedy zniknie, czy może jest na rynku od wielu lat. Urządzenia Gree na rynku Polskim są niezmiennie od prawie 20 lat, co gwarantuje bezpieczeństwo w długofalowym użytkowaniu pomy ciepła. Dodatkowo nasz magazyn części serwisowych urządzeń jest w Polsce i ich wysyłka w przypadku awarii odbywa się bezzwłocznie.
– Najbardziej ekonomicznym ogrzewaniem jest oczywiście ogrzewanie niskotemperaturowe w domach energooszczędnych, ale mamy też na rynku o wiele więcej domów, które zostały wybudowane wiele lat temu. Dziś ich właściciele muszą zmienić sposób ogrzewania budynku na nowe, ekologiczne. W większości przypadków domy te wyposażane były w tradycyjne grzejniki, które wymagały wysokiego parametru wody, bo nawet 50 st. C do ogrzewania. Pompa ciepła może podgrzać wodę w instalacji CO nawet do 60 st. C, co będzie wystarczające do ogrzania takiego budynku. Starsze domy charakteryzują się dużo większym zapotrzebowaniem na ciepło w związku z niską izolacyjnością, a to ma oczywiście wpływ na większe koszty ogrzewania. Oprócz dofinansowania na samą wymianę sposobu ogrzewania można uzyskać również środki na termomodernizację budynku i ograniczyć straty ciepła.
Wszystkie komentarze