Od tysięcy lat ptaki żyją obok nas. Miasta dają im dostęp do dużej ilości pokarmu oraz miejsc lęgowych, ale są również pełne zagrożeń – przykładem mogą być kolizje ptaków z szybami. Współczesne technologie szklane oraz kilka prostych działań mogą pomóc im przetrwać w miejskiej dżungli. W miastach żyje kilkadziesiąt gatunków ptaków: place pełne są wszędobylskich gołębi i wron, budynki zostały zasiedlone przez jerzyki i jaskółki, w parkach spotkać można ptaki śpiewające, takie jak sikory, raniuszki czy drozdy, ale żyją w nich też dzięcioły i sowy. Z kolei okolice rzek i stawów zasiedlane są przez kaczki, łabędzie czy mewy.
Najlepszym przykładem przystosowania do przekształconego przez człowieka środowiska jest wróbel, który pierwotnie zamieszkiwał suche półpustynie i pustynie, ale na przestrzeni wieków świetnie nauczył się żyć w ludzkich osadach, stając się stałym elementem miejskiego krajobrazu. Jest on też przykładem zagrożeń czyhających na ptaki w mieście. Na przestrzeni ostatnich lat populacja wróbli gwałtownie spadła.
Ptaki pełnią ważną rolę w miejskich ekosystemach, a ich obecność i żywotność to wskaźniki zdrowia środowiska. Ponadto zjadają one uciążliwe owady, ot choćby komary. Jerzyk – ptak pierwotnie żyjący pośród wysokich skał – teraz świetnie odnajduje się między wysokimi budynkami – w ciągu dnia jest w stanie zjeść kilkanaście tysięcy owadów.
Wiele gatunków ptaków doskonale przystosowało się do życia wśród ludzi, ale cały czas narażone są one na wiele niebezpieczeństw. Jednym z najpoważniejszych problemów, z którymi spotykają się ptaki w miejskiej dżungli, są kolizje z szybami.
Ptaki mają doskonały wzrok, widzą również w zakresie UV, ale nie są w stanie dostrzec przezroczystej powierzchni szyby, co skutkuje kolizją. Mylą też odbijane w szkle elementy otoczenia z prawdziwymi i próbują w nie wlecieć. Żeby przeciwdziałać zderzeniom, często stosowano naklejki przedstawiające sylwetki ptaków drapieżnych czy zasłony, ale wciąż nie wyeliminowało to problemu.
NSG Group opracował szkło pokryte specjalną powłoką wzmacniającą odbijanie promieni UV, co pozwala zredukować zagrożenie zderzenia. Podczas testów sprawdzano zachowanie ptaków lecących w kierunku odbić na szkle. Instalacja tego szkła w szybie zespolonej nie wpływa na zmniejszenie właściwości technicznych szyb, ale wywiera pozytywny wpływ na przelatujące ptaki, które w porę są w stanie dostrzec przeszkodę.
– Montaż szkła chroniącego ptaki jest skutecznym sposobem zapobiegania kolizjom. Jednocześnie od wewnątrz powłoka pozostaje ledwo widoczna dla ludzkiego oka, w przeciwieństwie do innych szklanych rozwiązań dostępnych na rynku – mówi Szymon Piróg, kierownik biura doradztwa technicznego w Pilkington Polska.
Wszystkie komentarze