Ale designerzy - podobnie jak w innych dziedzinach życia - starają się, by koncepcje i stosowane materiały były w zgodzie z naturą.

Przykładem takiego podejścia jest marka Trend for Home stworzona przez radomską hutę Trend Glass.

– Naszą misją jest tworzenie i dostarczanie prostego i funkcjonalnego szkła użytkowego. Marka swoje cele realizować będzie w zgodzie i z poszanowaniem środowiska naturalnego, budując ekologiczną świadomość konsumentów i dostosowując się do obecnych trendów – opowiada Maja Wąsowska, specjalistka ds. produktu Trend for Home.

Szkło. Nie tylko kieliszki 

Marka oferuje wszystkie niezbędne w domu szklane naczynia: szklanki, dzbanki, karafki, kieliszki, pojemniki, wazony i dekoracje czy szklanki do whisky.

– Ot, chociażby pojemniki realizowane są w ramach linii Eco Storage. Stosujemy tu połączenie szkła i nielakierowanego, surowego drewna jako przykrywki – mówi Wąsowska.

Już samo to, że pojemniki są szklane, sprawia, że są zgodne z naturą – w przeciwieństwie do pojemników plastikowych. Ponadto szkło nada naszej spiżarni czy szafce na mąki, kasze czy inne produkty spożywcze waloru elegancji. Szklane pojemniki powstały w duchu zero waste i zachęcają do rezygnacji z plastiku. Są bezpieczne dla zdrowia i przyjazne środowisku.

Ponadto w ramach Trend for Home powstały linie: Basic (odznaczająca się prostotą i praktycznością szkła użytkowego, tj. szklanek, karafek, wazonów, kieliszków), linia Select (to tym razem szkło kolorowe, które obecnie jest na topie) oraz linia Flora & Decor, oferująca wazony i pojemniki dekoracyjne służące do tworzenia własnych dekoracji florystycznych.

Szklane naczynia. Na specjalne okazje

W podobnym duchu designersko-ekologicznym prezentuje się aktualna oferta jednego z najpopularniejszych producentów wyrobów szklanych – krośnieńskiej Huty Szkła. Swe produkty sprzedaje pod szyldem Szkło-Krosno. A w ofercie ma bardzo bogaty wachlarz wyrobów. Nas najbardziej urzekły chociażby szklanki do whisky o nazwie Polskie Góry. Rzeczywiście posiadają one wygrawerowane wzgórza, na dodatek komplet jest zamknięty w drewnianej skrzynce. Z kolei komplet szklanek plus karafka do wody czy soków o nazwie Folk to barwne szkło malowane we wzory ludowe niczym skopiowane z sukni zespołu folkowego. Jedną z nowości Krosna są szklane świnki-skarbonki. To dość opasłe zwierzątka pomieszczą całkiem pokaźną liczbę monet. Na dodatek na śwince – w zależności od potrzeby oszczędzającego – znajdziemy napis, na co kwota jest zbierana. Wśród propozycji: wakacje marzeń, pierwsze oszczędności czy mandaty. W przypadku tej ostatniej życzymy, by nie musiała zostać rozbita.

Szklane naczynia oferuje także karkonoska Huta Kryształu „Julia". To naczynia o bogatym zdobieniu, wykonane z grubego, kryształowego szkła. Pucharki, kielichy, szklanki, karafki spod znaku Crystal Julia to nie przedmioty do codziennego użytku, a raczej na specjalne okazje.

Komentarze