Tuż przy plaży, w lesie, a może w miejscach, w których tworzyła się historia? W Trójmieście wciąż powstaje wiele inwestycji z segmentu premium i wysokiego, które kuszą nabywców lokalizacją, niebanalną architekturą i solidnością wykonania. Przedstawiamy naszym zdaniem najciekawsze.

Opacka (Invest Komfort)

Kameralny zespół mieszkaniowy zlokalizowany w sąsiedztwie Katedry Oliwskiej, dawnego opactwa i zabytkowego parku Oliwskiego, którego praktycznie jest przedłużeniem. Tu także powstał ogólnodostępny park z oczkiem wodnym, zaciszne miejsce, by na ławeczce posłuchać szumu pobliskiego potoku. Apartamenty Opacka nie konkurują z historycznym otoczeniem, stanowią ich dopełnienie. Kompleks składa się z zaledwie 51 apartamentów, z których te na ostatnim piętrze charakteryzują się ponadprzeciętną wysokością (nawet 4,20 m!). Mieszkańcy mają do dyspozycji prywatny klub, strefę coworkingową, fitness z saunami oraz zielone patio. Rzeźby w klimatycznych wnętrzach zaprojektowała i wykonała Aleksandra Józefów.

Sol Marina (Dekpol)

To bodaj jedyne w Polsce osiedle z własną przystanią jachtową. Położone w Wiślince, tuż obok Gdańska, przy Martwej Wiśle, w pobliżu zwodzonego mostu Stulecia Niepodległości. Po drugiej stronie rzeki znajduje się Wyspa Sobieszewska z kilometrami plaż i rezerwatem przyrody Ptasi Raj. Budowę Sol Mariny podzielono na trzy etapy. W ramach pierwszego, ukończonego latem 2021 r., powstało 77 apartamentów. Na ostatniej prostej jest budowa drugiego, ze 127 lokalami, a na przełomie 2024 i 2025 r. ma zostać oddany etap trzeci, z kolejnymi 140 apartamentami. Architektura osiedla, obejmującego docelowo niemal 30 budynków, jest lekka, pełna przeszkleń. Projekt jest efektem współpracy trzech pracowni: LSA, K&M Design oraz BO Projekty. W pierwszej linii brzegowej apartamentowce mają po dwie kondygnacje, a te położone dalej – po trzy. Warto dodać, że cała inwestycja jest posadowiona na palach, co zabezpiecza zarówno budynki, jak i nabrzeża przed podniesieniem się poziomu wód gruntowych. Marina może przyjmować jednostki o maksymalnej długości 12 m, szerokości do 5 m i zanurzeniu do 2 m.

Botanica Jelitkowo (Invest Komfort)

Kameralne osiedle położone jest na granicy Gdańska i Sopotu, zaledwie pół kilometra od morza, w sąsiedztwie parku Jelitkowskiego. Botanica wyróżnia się interesującą architekturą. Niska, trzykondygnacyjna zabudowa nawiązuje kształtem i charakterem do kurortowej dzielnicy. Bryły zaprojektowanych przez biuro architektoniczne Maarte budynków zostały zakrzywione, by w ten sposób uniknąć monotonii. Mieszkańcy osiedla mogą korzystać z kortu tenisowego, strefy fitness z salą klubową i saunami, zewnętrznej siłowni, boiska oraz oryginalnego placu zabaw, a także cieszyć się całoroczną, dobrze zaprojektowaną zielenią. Tuż obok znajduje się urocze oczko wodne. Kierowcy mają do dyspozycji warsztat i pomieszczenie do mycia swoich aut. W 2020 roku Botanica Jelitkowo otrzymała nagrodę w konkursie European Property Awards, nazywanym architektonicznym Oscarem.

Wydma & Las (Euro Styl)

Poza Trójmiastem również budowanych jest sporo interesujących inwestycji. W Jastarni, mniej więcej w połowie Półwyspu Helskiego, deweloper Euro Styl oddał zespół dwóch czterokondygnacyjnych budynków. Wydma stanęła w odległości 200 metrów od otwartego morza. Od strony północnej osiedle wtula się w sosnowy las. Architektonicznie projekt ujmuje dużymi przeszkleniami i detalami nawiązującymi do natury. W budynkach zainstalowano pompy ciepła regulujące temperaturę w apartamentach oraz panele fotowoltaiczne, dzięki którym koszty eksploatacji części wspólnych będą niższe. Na terenie posesji urządzono m.in. ogród deszczowy oraz boisko wielofunkcyjne i do plażowej siatkówki. Ruszył już drugi etap inwestycji – Las z trzema budynkami i 60 apartamentami. Planowany termin odbioru to połowa przyszłego roku.

Bernadovo (BPI)

To praktycznie osiedle w lesie, choć do centrum Gdyni i Sopotu stąd naprawdę blisko. Położona w otulinie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego inwestycja powstaje na wzgórzu (przewidywana data ukończenia to II kwartał 2024 r.). Składa się z 18 kameralnych, dwupiętrowych budynków po dwóch stronach niewielkiej uliczki. Łącznie powstało tu 108 apartamentów z ogródkami, balkonami i tarasami. Dostępne są lokale dwupokojowe (od 43 m kw.), trzypokojowe (od 73 m kw.), czteropokojowe (od 88 do nawet 135 m kw.) i pięciopokojowe (147 m kw.). Lwią część terenu Bernadova stanowią tereny zielone oraz las poprzecinany alejkami i dyskretnymi miejscami do wypoczynku. To pierwsza w Gdyni inwestycja belgijskiego dewelopera, który na polskim rynku dał się poznać z realizacji w Gdańsku (Cztery Oceany), Warszawie (Wola Tarasy) czy Wrocławiu (Bulwary Książęce).

Okrzei (Invest Komfort)

Oddana do użytku pod koniec 2021 roku inwestycja położona jest w Karlikowie, najdroższej w tej chwili części Sopotu. Składa się z czterech 4-kondygnacyjnych budynków o jasnych elewacjach. Do plaży stąd jest zaledwie 400 metrów, zaś kilkunastominutowy spacer dzieli nas od głównego deptaka Sopotu – ulicy Bohaterów Monte Cassino. To blisko, a jednocześnie daleko od miejsc masowo przyciągających turystów. W sezonie to jeden z najcichszych sopockich adresów. W sprzedaży pozostały ostatnie lokale, dlatego ostateczna cena zawsze jest wynikiem indywidualnych negocjacji. Średnio metr na Okrzei kosztuje 33 tys. zł.

Atrium Oliva (Allcon)

W zielonej, willowej okolicy, w jednej z najstarszych i najbardziej znanych dzielnic Gdańska, powstaje Atrium Oliva. Na deskach kreślarskich biura architektonicznego Roark Studio powstał elegancki kompleks pięciu trzypiętrowych budynków otaczających centralne patio. W sumie powstanie 149 wysokich, doświetlonych apartamentów o wymiarach od 36 do 114 m kw. i dodatkowo lokalne użytkowe w parterach. Osiedle ma być ogólnodostępne i nieogrodzone. Mieszkańcy będą mogli korzystać ze strefy fitness z siłownią, sauną i... tężnią solankową. Niebagatelnym atutem inwestycji jest lokalizacja – w pobliżu kampusu Uniwersytetu Gdańskiego i biurowego serca Trójmiasta. Osiedle uzyskało certyfikat BREEAM, zaświadczający o najwyższych standardach środowiskowych. Otrzymało też nagrodę European Property Awards 2022-2023.

Brabank (Invest Komfort)

Pierwszy etap tej inwestycji, ukończony w 2016 r., otworzył dla Gdańska postindustrialne i zaniedbane tereny nad Motławą, w bezpośrednim sąsiedztwie Głównego Miasta. Nie ma przesady w twierdzeniu, że Brabank wytyczył nowy trend urbanistyczny w Gdańsku – rozwoju miasta w stronę wody. Na terenach, na których stanęły nowe budynki, przed wiekami funkcjonowała stocznia remontowa specjalizująca się w bragowaniu, czyli naprawie kadłubów statków. Osiedle zdobyło wiele nagród, w tym prestiżowe wyróżnienie Five Star International Property Awards. W Brabanku wszystko zostało znakomicie zaplanowane – od stylizowanych detali, przez roślinność, po sprowadzany z Toskanii marmur w częściach wspólnych. Trwa budowa trzeciego etapu, który zwieńczy dzieło.

Doki Living (Euro Styl)

W symbolicznym dla najnowszej historii Polski i świata miejscu, w którym kiedyś działała Stocznia Gdańska, powstaje Młode Miasto. Jego elementem są Doki, wspólna inwestycja dwóch deweloperów: Euro Stylu i Torusa. Ten pierwszy odpowiada za aspekt mieszkaniowy, drugi skupia się na biurach. W części Living znajdą się lokale mieszkalne o powierzchni od 25 do 128 m kw. Z niektórych okien będzie widać Stare Miasto, z innych stoczniowe oblicze Gdańska. Mieszkania będą mieć balkony, tarasy lub loggie, natomiast te na najniższej kondygnacji – ogródki. Ceramiczna elewacja nawiązywać będzie do ceglanej zabudowy stoczni. Inwestycja minęła już półmetek.

Montownia (Euro Styl)

Elementem Młodego Miasta i Doków jest Montownia. To jedna z najbardziej efektownych rewitalizacji ostatnich lat w Gdańsku. Zabytkowy obiekt z historią sięgającą drugiej połowy lat 30. ubiegłego wieku został gruntownie wyremontowany. Udało się zachować liczne oryginalne przedmioty – na czele z trzema kabinami operatorów suwnic, torami kolejowymi, odświeżoną ceglaną elewacją, windą towarową, kratami w oknach czy brukowaną nawierzchnią. Tę dbałość o detale i rozmach docenili specjaliści. Obiekt został uhonorowany nagrodą European Property Awards w kategorii Commercial Renovation / Redevelopment. Ciekawie wygląda przeszklony dach oddzielający Food Hall od części loftowo-hotelowej, która funkcjonuje na górnych kondygnacjach budynku. Montownia Lofts & Experience dysponuje 114 apartamentami o powierzchni 37, 45 lub 51 m kw. Można je wynająć, jak w typowym hotelu, ale można je także kupić. Nabywców znalazła już zdecydowana większość z nich – w ofercie pozostało ok. 20. Ceny kupna tych loftów zaczynają się od 18 tys. zł za m kw.

Porto Mare (DS Development)

Mechelinki to niewielka, rybacka wioska z molo i małą przystanią, leżąca kilka kilometrów na północ od Gdyni. W odległości 700 metrów od plaży, przy ul. Zatokowej, budowane jest osiedle niewysokich budynków. W każdym z nich znajdzie się pięć apartamentów o powierzchni od 42 do 82 m kw. Do lokali położonych na parterze będą przynależeć duże ogródki, do tych wyższej zaś przestronne tarasy. Za projekt odpowiada studio Kwadrat, znane z projektu Muzeum II Wojny Światowej.

Jagiellońska 13 (NDI)

Trzynastokondygnacyjny budynek rośnie na gdańskim Przymorzu, obok parku Reagana, w odległości kilkuminutowego spaceru do plaży. Z jego okien i loggii rozciąga się doskonały widok na Zatokę Gdańską. Metraż dostępnych mieszkań waha się od 35 do 110 m kw. Projektanci budynku postawili na równowagę między pracą a życiem prywatnym. Ma temu sprzyjać wydzielona strefa do coworkingu oraz sala konferencyjna. Lokatorzy będą mogli skorzystać również ze strefy rekreacyjnej, kącika kawowego i bawialni dla dzieci. W lobby, częściowo dwukondygnacyjnym, zaplanowano zieleń, której nie zabraknie też na zewnątrz, w ogrodzie z tarasem od strony północnej i dziedzińcem od południa.

Leśna Sonata (Cordia)

Dwuskrzydłowy budynek o siedmiu kondygnacjach będzie miał ciekawą, kaskadową bryłę inspirowaną modernizmem. Luksusowe osiedle nazwę zawdzięcza sąsiedztwu słynnej Opery Leśnej. Projekt zakłada powstanie 108 apartamentów, 5 lokali usługowych oraz, na ostatniej kondygnacji, tarasu widokowego do dyspozycji mieszkańców i ich gości. Każdy z apartamentów będzie wyposażony w balkon, loggię, taras (do 63 m kw.) lub ogródek (do 95 m kw.). Deweloperem budynku jest Cordia Polska, która zapowiada oddanie go do użytku w drugim kwartale 2024 roku. Sprzedaż mieszkań już trwa. Cena za metr to co najmniej 17 137 zł.

Merwede (NDI)

W pierwszej linii nadmorskiej zabudowy w Brzeźnie powstaje czteropiętrowy budynek na planie litery „L". Merwede to luksusowa rezydencja, wpisującą się w klimat przedwojennych brzeźnieńskich willi. Wyróżnikiem jej architektury są przeszklenia i spokojna kolorystyka z przeplatającymi się odcieniami bieli, szarości i drewna. W budynku znajdą się 74 apartamenty o powierzchni od 26 do 155 m kw. Ich oddanie do użytku zaplanowano na pierwszy kwartał 2024 r.

Młyny Gdańskie (Allcon)

Osiedle zlokalizowane jest przy ulicy Malczewskiego, w dzielnicy Siedlce, bezpośrednio sąsiadującej z gdańskim Śródmieściem. Powstały cztery budynki, w których znalazło się 160 mieszkań o powierzchni od 25 do 122 m kw. Zagospodarowanie terenu nawiązuje do funkcjonujących tu niegdyś młynów, Potoku Siedleckiego, sadów i ogrodów. Najbardziej dosłownym nawiązaniem jest koło młyńskie o średnicy 2,5 m wraz z założeniem wodnym. Wewnątrz osiedla znalazł się obszerny dziedziniec z podestami, zielenią oraz małą architekturą.

Smolna Sopot (Invest Komfort)

W cichym zakątku Świemirowa, zaledwie 400 metrów od głównej arterii komunikacyjnej biegnącej przez Trójmiasto, w czerwcu oddano do użytku pierwszy etap osiedla Smolna Sopot. Kompleks składa się z sześciu budynków, w których powstało łącznie 97 mieszkań. Powierzchnia najmniejszych – dwupokojowych – to 45 m kw., zaś największy dostępny lokal – apartament czteropokojowy ma 128 m kw. W zależności od usytuowania i powierzchni mieszkania, za metr kwadratowy trzeba zapłacić między 18 a 24 tys. zł. Z lokali na wyższych piętrach doskonale widać panoramę Zatoki Gdańskiej. Zresztą na tym oparto strategię promocyjną osiedla, które wyrosło tam, „gdzie las spotyka morze". Rzeczywiście, drzewa Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego to najbliżsi sąsiedzi. Od strony ulicy elewacje budynków są białe, zaś od dziedzińca niemal czarne. Fasady pokryte są bowiem opalanym drewnem, przygotowanym według dalekowschodniej metody Shou Sugi Ban. Dzięki temu materiał nabiera trwałości i szlachetnego charakteru.

Komentarze