Czerwone Koszary to pokaźny gmach stojący przy Podwalu Przedmiejskim w Gdańsku, kilkaset metrów od Długich Ogrodów i ulicy Długiej. Nazwę zawdzięcza charakterystycznej czerwonej cegle. W przeszłości mieszkali w nim żołnierze pruskich batalionów, a po upadku PRL-u – żołnierze z gdańskiego garnizonu. Wojskowi opuścili budynek w 1994 r. i od tej pory ten niszczał. Potencjał w Czerwonych Koszarach dostrzegł trójmiejski deweloper Moderna. W 2019 r. podjął się rewitalizacji zabytkowego obiektu. Osiedle będzie składać się z siedmiu budynków, które rozplanowano z oddechem, tworząc między nimi zieloną przestrzeń.
Jagiellońska 13 to trzynaście kondygnacji naziemnych i dwie podziemne obok parku Reagana w Gdańsku. To też zaledwie kilka minut spacerem do plaży. Inwestor zapewnia w materiałach prasowych, że każdy apartament otrzyma własną loggię, skąd będzie można podziwiać piękno nadmorskiej okolicy, zaś z najwyższych pięter – Zatokę Gdańską. W środku znajdą się mieszkania od 35 do 110 m kw. Budynek został zaprojektowany w taki sposób, żeby łatwiej było oddzielić życie prywatne od zawodowego. Ma temu sprzyjać wydzielona strefa do co-workingu oraz sala konferencyjna. Do dyspozycji będzie też recepcja, strefa rekreacyjna i bawialnia dla dzieci.
Leśna Sonata to osiedle z segmentu premium, które swoją nazwę zawdzięcza sąsiedztwu słynnej Opery Leśnej. W 7-piętrowym budynku o ciekawej, inspirowanej modernizmem bryle, znajdzie się 108 apartamentów, 5 lokali usługowych, a na ostatniej kondygnacji taras widokowy do wspólnego użytku mieszkańców. Każdy z apartamentów będzie wyposażony w balkon, loggię, taras (do 63 m kw.) lub ogródek (do 95 m kw.).
Deweloper w swoim projekcie przewidział także miejsce dla nowej roślinności, w tym klonów, jesionów, lip i brzóz, a także ozdobnych traw, kwitnących krzewów i bylin. Tarasy przypisane do mieszkań będą od siebie oddzielone donicami, w których posadzone zostaną m.in. wiśnie, jabłonie i platany. W projekcie uwzględniono również dwukondygnacyjny garaż podziemny wyposażony w stanowiska dla samochodów elektrycznych, plac zabaw, wózkarnię, dwie rowerownie i recepcję. Cały teren osiedla będzie monitorowany.
Czteropiętrowy budynek o nazwie Rezydencja Merwede powstaje w Brzeźnie między ul. Hallera i Łamaną. To pierwsza linia nadmorskiej zabudowy. Dalej na północ jest już tylko plaża i Zatoka Gdańska. Wczasowicze mogą kojarzyć teren inwestycji z budkami sprzedającymi frytki lub zapiekanki. Dzisiaj już nie ma po nich śladu. Teren ogrodzono płotem. Kameralny budynek zaprojektowano na planie litery „L". Ma go cechować stonowana kolorystyka – dominować będą odcienie bieli, szarości oraz drewna. Dzięki temu bryła ma współgrać z sąsiednią zabudową. W środku znajdą się 74 apartamenty o metrażach od 26 do 155 m kw.
Rezydencja Merwede zostanie oddana do użytku w pierwszym kwartale 2024 r.
Dwa lata temu siedmiohektarową działkę vis-?-vis Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku odkupił deweloper Euro Styl i zapowiedział budowę osiedla Doki. Sercem inwestycji jest dawna montownia zwana potocznie halą U-Bootów, która ma powierzchnię 10,5 tys. m kw. Deweloper zrewitalizował gmach i przygotował w środku 114 loftów. Obiekt nie ma nic wspólnego z osiedlem mieszkaniowym, przypomina raczej wysokiej klasy hotel. Własność loftu potwierdzona jest wpisem do księgi wieczystej, a wszystkie działania (wraz z promocją, zarządzaniem i obłożeniem obiektu) spoczywają na spółce zarządzającej Montownią.
Młyny Gdańskie powstają przy ulicy Malczewskiego, w dzielnicy Siedlce, bezpośrednio sąsiadującej z gdańskim Śródmieściem. W ramach inwestycji Młyny Gdańskie powstaną trzy- i czteropiętrowe budynki, w których znajdzie się ponad 160 mieszkań o powierzchni od 25 do 122 m kw.
Zagospodarowanie terenu osiedla nawiązuje do tutejszych dawnych młynów, Potoku Siedleckiego, wiśniowych sadów i ogrodów. Architekci zaplanowali obszerny dziedziniec w postaci patio z podestami, zielenią oraz małą architekturą. Nawiązuje do historii także ruchome koło młyńskie o średnicy ok. 2,5 m wraz z założeniem wodnym. Powstały też kumulujące wodę... ogrody deszczowe. Od strony ul. Malczewskiego znalazła się zabudowa pierzejowa, a w parterach lokale usługowe.
Za projekt odpowiada pracownia B1 Architekci z Gdańska, dla której inspiracją była oryginalna zabudowa, zachowana w sąsiedztwie.
Bernadovo powstaje w Małym Kacku w Gdyni. Buduje go deweloper BPI Real Estate Poland, należący do belgijskiej grupy BPI Real Estate. Osiedle powstaje obok Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Idea przenikania lasu i budynków to główna koncepcja ekskluzywnego osiedla.
Bernadovo składa się 18 kameralnych budynków. Znajdzie się w nich 108 apartamentów o powierzchni od 43 do 146 m kw. Do tych na parterze będą przynależeć ogródki, do wyższych zaś balkony lub tarasy o powierzchni nawet do 80 m kw. Osiedle będzie wyposażone w podziemne hale garażowe z miejscami postojowymi i komórkami lokatorskimi. Wśród udogodnień są też: system smart home w każdym apartamencie, sala klubowa i fitness, rowerownie, stojaki na rowery i stanowiska do ładowania aut elektrycznych.
Ceny apartamentów zaczynają się od 20 tys. zł za m kw. Inwestycja ma być gotowa w drugim kwartale 2024 r.
To prawdopodobnie jeden z najbardziej pożądanych adresów w Trójmieście. Opacka wyrosła w Gdańsku przy ulicy o tej samej nazwie. Po lewej stronie rozpościera się Trójmiejski Park Krajobrazowy. Po prawej stoją zabytkowa archikatedra i park Oliwski. Każdy z tych punktów jest w zasięgu krótkiego spaceru.
Osiedle tworzy zespół czterech trzypiętrowych budynków. Od północy okalają go tereny zielone i odrestaurowany Staw Młyński. Po wschodniej stronie Opackiej płynie Potok Oliwski.
Ogród powstał pod okiem architektów ze Studia Krajobraz. W swojej pracy korzystali z archiwalnych dokumentów i rycin. Deweloper chwali się, że liczba nasadzeń w parku przekracza 12 tys. W ogrodzie rosną m.in. miodunka, rodgersja, krwiściąg, sadziec. Do religijnej symboliki zakonników nawiązują gatunki szlachetne – hortensje, irysy i róże. Florę wzbogacają także dorosłe kasztanowce, dęby i lipy. Wzdłuż ścieżek zainstalowano ławki i kosze na śmieci.
Portova wyrosła w gdyńskim Śródmieściu, tuż za waterfrontem, domykając charakterystyczny pl. Kaszubski. 17-piętrowa inwestycja nawiązuje do modernistycznych tradycji prostymi i geometrycznymi formami. Do tego w osiedle wkomponowano odrestaurowany, zabytkowy budynek. Z wysokich okien na najwyższych piętrach rozpościera się panorama na port w Gdyni i Śródmieście. Części wspólne wypełniają: salę fitness, sauny oraz część wypoczynkową, gdzie mieszkańcy mogą zagrać w bilard, obejrzeć ulubiony serial, popracować w strefie coworking czy spotkać się z przyjaciółmi. O tereny zewnętrzne zadbali natomiast projektanci krajobrazu, tworząc wewnętrzne dziedzińce z zielenią dobraną tak, aby cieszyła oko przez cały rok. Na szczycie 17-piętrowej dominanty architekci zaaranżowali dla mieszkańców prywatny zewnętrzny taras.
To jedyne w Polsce osiedle mieszkaniowe z własną mariną. Powstaje obok Wyspy Sobieszewskiej, nad ujściem Martwej Wisły. W pierwszym etapie inwestycji powstały 92 apartamenty o powierzchni od 41 do 89 m kw., w drugim – 127. W sumie na osiedlu powstanie 359 apartamentów. Sercem osiedla, widocznym z każdego apartamentu, jest marina. W pierwszym etapie oddano w niej 56 miejsc do cumowania. Do dyspozycji mieszkańców są też m.in. basen, sauny – sucha i mokra, sala fitness, restauracja, sala zabaw dla dzieci oraz sala bankietowa. W pierwszej linii brzegowej znajdują się budynki dwukondygnacyjne, reszta ma trzy kondygnacje. Co ciekawe, części parterowe apartamentów nie mają ogrodzenia, zostały wydzielone wyłącznie zielenią.
Ceny za metr kwadratowy wynoszą od 20 do 32,5 tys. zł netto.
Botanica Jelitkowo to ekskluzywne, kameralne osiedle na granicy Gdańska i Sopotu, sąsiadujące z willową zabudową. Zrealizował je trójmiejski deweloper Invest Komfort, a za projekt odpowiada biuro architektoniczne Maarte. Botanica z pewnością wyróżnia się niepowtarzalną architekturą. Niska, trzykondygnacyjna zabudowa nawiązuje kształtem i charakterem do kurortowej dzielnicy. Bryły budynków zostały zakrzywione, aby uniknąć monotonii i urozmaicić widok z okien. Osiedle przecinają alejki, tu i ówdzie usytuowano oczka wodne, miejsca relaksu dla mieszkańców, kort tenisowy i boisko wielofunkcyjne. Trzy lata temu Botanica Jelitkowo otrzymała nagrodę w kategorii Residential Development for Poland w konkursie European Property Awards. To architektoniczny Oscar, przyznawany od ponad 20 lat przez grono niezależnych ekspertów, oceniających design i jakość wykonania projektów, ale również ich innowacyjność i oryginalność.
Inwestycja rośnie w spokojnej części Jastarni, w otulinie sosnowego lasu, w odległości 250 metrów od nadmorskiej plaży, do której można dojść prowadzącą z inwestycji leśną ścieżką w zaledwie kilka minut. Deweloper postawił też na ekologiczne rozwiązania. W dwóch czterokondygnacyjnych budynkach będą zainstalowane pompy ciepła regulujące temperaturę w apartamentach oraz panele fotowoltaiczne, które pozwolą zoptymalizować koszty eksploatacyjne w częściach wspólnych. Na terenie osiedla będą m.in. ogród deszczowy oraz dwa boiska: wielofunkcyjne i do siatkówki plażowej.
Wszystkie komentarze