O to, jaka jest w tej chwili sytuacja na łódzkim rynku nieruchomości, pytamy ekspertów.
Patrząc z perspektywy naszego projektu mieszkaniowego Nad Jasieniem, sytuacja na łódzkim rynku jest dobra, zainteresowanie kupnem mieszkań jest stabilne, a proces sprzedaży 160 mieszkań powoli zbliża się do końca. W porównaniu z poprzednim rokiem i okresem przed wojną przede wszystkim zmieniło się źródło finansowania zakupu, niewielu jest klientów, którzy kredytują zakup. Mamy też klientów zza wschodniej granicy – Ukrainy i Białorusi, którzy znajdą u nas bezpieczne miejsce do życia, ci klienci pojawili się dopiero po wybuchu wojny.
Nie spodziewamy się na rynku mieszkaniowym obniżek w najbliższym czasie, sami ich też nie planujemy. W styczniu br. ceny na łódzkim rynku nieznacznie wzrosły i raczej ta tendencja, przy obecnym poziomie inflacji, jest bardziej prawdopodobna. Natomiast można się spodziewać podwyżek cen, jeśli wejdzie w życie rządowy program dopłat do kredytów na zakup pierwszego mieszkania. Będzie to naturalna reakcja rynku na zwiększony popyt.
W naszej inwestycji Nad Jasieniem przewaga jest klientów, którzy kupują M na własne potrzeby. Myślę, że to ok. 65 proc. Sąsiedztwo parku nad Jasieniem działa jak magnes, niewiele jest inwestycji w Łodzi, które mogą traktować miejski park jak przydomowy ogród. Ponadto sąsiedztwo Księżego Młyna, Monopolis czy za chwilę kolejnego pięknego miejsca, jakim będą tereny zrewitalizowanej WIM-y, powoduje, że klienci postrzegają Nad Jasieniem jako świetne miejsce do życia. Większość mieszkań sprzedała się za gotówkę, ale myślę, że przy końcówce sprzedaży znów pojawią się klienci kredytujący zakup. W ostatnim czasie KNF łagodzi swoje rekomendacje, przez co poprawia się zdolność kredytowa naszych klientów, już powoli widzimy to w zapytaniach.
Na łódzkim rynku nieruchomości widoczne jest ożywienie. Po słabszym roku 2022, który cechował się dużą niepewnością związaną z wojną, kryzysem energetycznym i brakiem stabilności działalności gospodarczej, rok 2023 wydaje się być rokiem większego optymizmu i powrotu konsumentów do ich zamierzeń życiowych i realizacji celów. Stabilizacja w kontekście wysokości stóp procentowych, złagodzenie wymogów kredytowych w ramach Rekomendacji S oraz wciąż dość silny rynek pracy powodują, że łatwiej jest podejmować decyzje zakupowe. Wyczekiwanie klientów z zakupami wydaje się zakończone.
Nowe mieszkania znajdują nabywców wśród różnych grup klientów. Rok 2022 należał do klientów, którzy myśleli o inwestycjach mieszkaniowych w kategoriach inwestycyjnych ze względu na silny wzrost popytu związanego z migracją ludności oraz spadkiem wartości pieniądza. Obecnie na rynek powróciły również rodziny, które myślą o zapewnieniu sobie dogodnych warunków mieszkaniowych.
Ceny mieszkań w naszej ofercie zaczynają się od 7400 zł/m kw. dla projektów wielorodzinnych oraz 5900 zł/m kw. dla projektów w zabudowie jednorodzinnej. Ceny niestety nie spadają. W wielu sektorach wciąż widoczna jest presja kosztowa, która wynika z sytuacji na rynku energii. Tu wciąż mamy do czynienia z dostosowaniem cenników do bieżących cen na rynku hurtowym oraz sytuacji na rynku pracy, gdzie zeszły rok zamknął się dwucyfrowym wzrostem wynagrodzeń w skali rok do roku.
W porównaniu z rokiem 2022 widoczny jest powrót kredytu w planowanej strukturze zakupów nieruchomości. Związane jest to z perspektywą uruchomienia programu preferencyjnych kredytów „Bezpieczny kredyt 2 proc.", gdzie klienci chcą być gotowi z możliwością pozyskania kredytu, gdy program ruszy. Na pewno sytuację poprawiło poluzowanie wymagań Rekomendacji S oraz względna stabilizacja na rynku pieniężnym.
Łódź to miejsce, które na przestrzeni dekad rozwija się niezwykle dynamicznie w aspekcie rynku nieruchomości, w tym komercyjnych i mieszkaniowych. W wyniku realizowanych projektów rewitalizacyjnych zmienia się oblicze miasta, przyciągając zainteresowanie inwestorów. Od kilku lat odnotowuje ono też największy wzrost czynszów najmu i co za tym idzie największe zwroty z inwestycji w lokale mieszkaniowe. OKAM z Łodzią związany jest od początku działania firmy. Dostrzegamy w mieście bardzo duży potencjał rozwoju, realizując w nim ambitne projekty rewitalizacyjne.
Odnotowujemy duże zainteresowanie ofertą mieszkaniową w aktualnie realizowanych projektach. Początek 2023 roku wykazuje ożywienie klientów. W Łodzi realizujemy aktualnie projekt Strefa PROGRESS, centralnie zlokalizowany między ulicą Piotrkowską a aleją Kościuszki. Klient docenia wysoki standard wykończenia, a także oferowany szeroki pakiet udogodnień i prośrodowiskowych rozwiązań. Na ten moment w ramach I etapu Strefy PROGRESS sprzedaliśmy ok. 40 proc. mieszkań na cele własne i inwestycyjne.
Na naszej łódzkiej inwestycji mieszkaniowej Strefa PROGRESS, w ramach I etapu, ceny oscylują między 9 tys. a 13 tys. zł/m kw. Dla przykładu za lokal mieszkaniowy z jednym pokojem trzeba zapłacić 9,3 tys. zł/m kw., za dwupokojowe mieszkanie o powierzchni ok. 40-50 m kw. – z kolei ok. 9 tys. zł/m kw. Mając na uwadze sytuację związaną z trudnościami uzyskania kredytów hipotecznych i wychodząc naprzeciw konsumentom, w umowach nie zawieramy zapisów o waloryzacji cen. Jeśli ceny materiałów budowlanych pójdą mocno w górę, co wpłynie na stawki podwykonawców i przełoży się na finalny koszt budowy metra kwadratowego, deweloperzy będą niejako zmuszeni przełożyć część tych dodatkowych kosztów na nabywców końcowych.
Większość naszych klientów stanowią ci gotówkowi lub posiłkujący się niewielkim kredytem hipotecznym. Niektórzy odkładają w czasie decyzję o zakupie mieszkania, są też tacy, dla których zakup mieszkania będzie realny właśnie teraz, kiedy to doszło do złagodzenia tzw. Rekomendacji S, mówiącej o kryteriach badania zdolności kredytowej, bufor został przywrócony do 2,5 punktu procentowego.
Z optymizmem patrzymy na to, co nas czeka – klienci wracają do rozmów, ponieważ podniosła się ich zdolność kredytowa. Dodatkowo w tym roku zostanie uruchomiony program Pierwsze Mieszkanie, który z pewnością zaktywizuje zblokowanych finansowo klientów do zakupu.
Widać zainteresowanie naszymi mieszkaniami. W zależności od rodzaju oferty mamy klientów inwestycyjnych (głównie przy mikroapartamentach i lokalach usługowych, tj. w inwestycji Platon) oraz klientów, którzy poszukują dla siebie nowego mieszkania w celach prywatnych (np. Mirabelkowa Aleja).
Dziś średnia cena mieszkania w Łodzi oscyluje w okolicach 9,8 tys. zł/m kw. Ze względu na sytuację gospodarczą w kraju i na świecie to dość oczywiste, że ceny nieruchomości będą rosły. Deweloperzy muszą brać pod uwagę inflację, koszty zatrudnienia oraz materiałów budowlanych, a także Bankowy Fundusz Gwarancyjny – co między innymi znacząco wpływa na finalną cenę rynkową za metr kwadratowy nieruchomości.
Forma płatności za mieszkanie jest najczęściej uzależniona od celu zakupu. Wśród klientów inwestycyjnych zdecydowanie przeważają transakcje gotówkowe, natomiast zakup mieszkania na cele prywatne częściej związany jest z kredytem hipotecznym. W ostatnich tygodniach zauważyliśmy wzrost zainteresowania w sektorze klienta kredytowego, związane jest to oczywiście z zapowiedzią programu rządowego oraz pozytywną zmianą w obliczaniu zdolności kredytowej dla klientów.
Wszystkie komentarze