Każde mieszkanie, szczególnie to w którym żyje i funkcjonuje osoba niepełnosprawna powinno być dostosowane do ich indywidualnych potrzeb. Dlatego warto współpracować z architektami i specjalistami, którzy uwzględnią specyficzne wymagania.

Kamilla Sierocka: Jak urządzić i dostosować mieszkanie do potrzeb osób niepełnosprawnych?

Karolina Kozłowska, z firmy Delabie produkującej armaturę oraz akcesoria do urządzania łazienek i sanitariatów: Istnieje kilka kluczowych aspektów dotyczących dostosowania mieszkań do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością. Pierwszy z nich to zadbanie o ergonomię i dostępność w łazience. To przestrzeń, która wymaga szczególnego dostosowania przy wykorzystaniu takich elementów jak poręcze, wydłużona miska WC zamontowana na odpowiedniej wysokości, bezprogowe kabiny prysznicowe czy też odpowiednia armatura, najlepiej termostatyczna z ergonomicznym, długim uchwytem. Innym aspektem jest dostosowanie kuchni, gdzie blaty i szafki powinny być na odpowiedniej wysokości, a wybrane urządzenia muszą być przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością, np. piekarniki otwierane na bok. Zadbać też należy o ułatwienie całej komunikacji wewnętrznej w mieszkaniu, tzn. że ciągi komunikacyjne powinny być szersze i pozostawiać przestrzeń manewrową, a drzwi mieć szerokość min. 90 cm. Trzeba pamiętać też o wyeliminowaniu progów i warto sprawdzić automatyczne systemy otwierania drzwi, które mogą być dużym ułatwieniem. No i na końcu warto zapewnić ogólne bezpieczeństwo, stosując np. podłogi antypoślizgowe czy systemy alarmowe, które pozwolą wezwać pomoc w razie potrzeby.

Każde mieszkanie powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dlatego warto współpracować z architektami i specjalistami, którzy uwzględnią specyficzne wymagania.

Które pomieszczenia w domu są najbardziej problematyczne z punktu widzenia dostępności dla osób z niepełnosprawnością?

– Łazienka jest zdecydowanie najbardziej problematycznym pomieszczeniem w domu. To przestrzeń, która wymaga przemyślanych rozwiązań ze względu na swoją specyfikę. Obecność wody i śliskich powierzchni wielokrotnie zwiększa ryzyko poślizgnięcia i upadku. Ograniczona powierzchnia, jeżeli nie jest przemyślana, może znacznie ograniczać dostęp do urządzeń sanitarnych osobom na wózkach inwalidzkich lub seniorom poruszającym się z balkonikiem. No i sama konieczność korzystania z różnych urządzeń sanitarnych w sposób bezpieczny i komfortowy. Do tego trzeba dobrze wybrać odpowiednie WC, umywalkę, która umożliwi podjazd wózkiem czy kabinę prysznicową lub wannę. Do każdego z takich urządzeń należy odpowiednio dobrać poręcze oraz siedziska zapewniające komfort i bezpieczeństwo.

Jakie więc urządzenia mogą ułatwiać funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym?

– Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w projektowaniu i produkcji urządzeń sanitarnych i akcesoriów higienicznych, oferujemy kompleksowe rozwiązania, które zwiększają bezpieczeństwo i komfort w łazienkach i toaletach bez barier. W naszej ofercie znaleźć można wiele różnych serii poręczy i siedzisk natryskowych. Wszystkie odznaczają się wyjątkowo solidnym wykonaniem i odpornością oraz posiadają łatwe do czyszczenia powierzchnie. Na szczególną uwagę zasługuje seria Be-Line, która jest niezwykle elegancka, dyskretna i wymazuje szpitalny aspekt wyposażenia pomocniczego dla osób z niepełnosprawnością. Wszystkie elementy wyposażenia wspomagającego mają w DELABIE 30 lat gwarancji, znak CE i są testowane na ponad 200 kg. Ofertę poręczy i siedzisk kompletuje gama urządzeń sanitarnych do łazienek i toalet bez barier (umywalek, WC i brodzików natryskowych ze stali nierdzewnej) oraz armatura specjalistyczna z długimi uchwytami, zabezpieczeniami antyoparzeniowymi czy funkcją delikatnego uruchamiania.

Komentarze