Ubytek słuchu to problem bardzo rozpowszechniony. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że ok. 430 milionów ludzi wymaga rehabilitacji w celu leczenia ubytku słuchu. Szacuje się, że do 2050 r. ponad 700 milionów ludzi, czyli 1 na 10 osób na świecie, będzie mieć ubytek słuchu powodujący niepełnosprawność (chodzi o utratę słuchu większą niż 35 decybeli w lepiej słyszącym uchu).
Aparat słuchowy. Zrobi różnicę
Na początku roku The Lancet Healthy Longevity opublikował wyniki badań przeprowadzonych przez zespół dr Janet Choi z University of Southern California (USC). Wynika z nich, że regularne noszenie aparatów słuchowych jest powiązane ze zmniejszonym ryzykiem przedwczesnej śmierci.
Odkryliśmy, że dorośli z ubytkiem słuchu, którzy regularnie używali aparatów słuchowych, mieli o 24 proc. niższe ryzyko zgonu niż ci, którzy nigdy ich nie nosili – powiedziała dr Janet Choi, cytowana w serwisie Keck Medicine of USC. – Wyniki te są ekscytujące, ponieważ sugerują, że aparaty słuchowe mogą odgrywać ochronną rolę w zdrowiu ludzi i zapobiegać przedwczesnej śmierci
Oczywiście, cały czas mowa o grupie osób z ubytkiem słuchu. Co ważne, nie wpływały na ten wynik czynniki takie jak stopień ubytku słuchu, wiek czy historia medyczna.?
I jeszcze ważna informacja: kluczowe wydaje się regularne używanie aparatu. W badaniu nie stwierdzono żadnej znaczącej różnicy między osobami, które nosiły takie aparaty tylko od czasu do czasu, a tymi, który w ogóle ich nie używały.
Autorzy publikacji zaznaczają, że potrzebne są dalsze badania dotyczące potencjalnej roli aparatów w ograniczaniu ryzyka przedwczesnego zgonu. Bo w tych badaniach stwierdzono, że istnieje taki związek, ale nadal nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje.
Uzyskane wyniki pozwalają jednak stwierdzić badaczom: „Lekarze powinni nadal promować regularne używanie aparatów słuchowych wśród dorosłych z ubytkiem słuchu, gdy jest to wskazane".
Już wcześniejsze badania wykazały, że nieleczony ubytek słuchu może powodować izolację społeczną, depresję czy demencję. Dr Choi spekuluje, że z lepszym słyszeniem wiąże się poprawa zdrowia psychicznego i funkcji poznawczych, a to może się przekładać na lepszy ogólny stan zdrowia. To z kolei może wydłużać życie.
Wiele osób nie nosi aparatu – chociaż powinny, bo się wstydzą. To jeden problem. Inny ma charakter raczej techniczny. Chodzi o dopasowanie odpowiedniego aparatu. Jak to zrobić? Zacznijmy od pytania: czy rodzaj aparatu słuchowego ma znaczenie?
– Oczywiście, ma bardzo duże znaczenie. Słuch każdego z nas jest niepowtarzalny jak linie papilarne. Aparat słuchowy dla każdego pacjenta musi być dobrany indywidualnie. Jego rodzaj przede wszystkim musi być dostosowany do stopnia ubytku słuchu. Ogromne znaczenie mają również styl życia i indywidualne potrzeby pacjenta – mówi Anna Gorzkiewicz, protetyk słuchu, dyrektor Centrum Szkoleniowego Audika.
W takim razie, jak właściwie dobrać aparat? Pierwszym krokiem do lepszego słyszenia jest wywiad medyczny i akustyczny. Na czym to polega?
– To nic innego jak szczera rozmowa z protetykiem. Specjalista poznaje wtedy historię medyczną pacjenta, dowiaduje się, w jaki sposób pacjent odczuwa słyszenie na co dzień, jakie są jego potrzeby i preferencje. Kluczowe jest badanie słuchu, które wskaże stopień ubytku. Mając komplet informacji protetyk słuchu może dobrać odpowiednie, „skrojone na miarę" rozwiązanie – wyjaśnia specjalistka.
Dodaje, że dla osoby, która nigdy wcześniej nie miała do czynienia z aparatami słuchowymi, to właśnie protetyk słuchu będzie najlepszym przewodnikiem po tym świecie: – Protetyk dysponuje najnowszą wiedzą zarówno w kwestiach medycznych, jak i w kwestii oferty aparatów słuchowych dostępnych na rynku. Wizyta u protetyka jest bezpłatna, a centra słuchu są łatwo dostępne w całej Polsce – zaznacza.
Podkreśla również, że bardzo ważnym aspektem w doborze aparatów słuchowych jest styl życia pacjenta i jego codzienne potrzeby.
– Każdy z nas ma inne, pasje i aktywności – istotne, żeby to właśnie do nich dobrać odpowiednie rozwiązanie. Zadaniem aparatów jest odwzorowanie naturalnego słyszenia, żeby pacjent mógł cieszyć się życiem jak dawniej. My, protetycy, mówimy że naprawiamy nie tylko słuch, ale również relacje międzyludzkie. Dzięki dobrze dobranym aparatom pacjent bez przeszkód może uczestniczyć w życiu społecznym i rodzinnym, cieszyć się czasem z bliskimi, pozostawać samodzielny, aktywny oraz bezpieczny podsumowuje Anna Gorzkiewicz.
Wszystkie komentarze