Niestety, mimo najszczerszych chęci zapewnienia opieki, często nie jesteśmy w stanie sprostać temu zadaniu. Warto wtedy prosić o pomoc specjalistów i rozważyć możliwość powierzenia opieki nad bliską osobą personelowi domu opieki. Jak dokonać dobrego wyboru?

Jak wybrać dom seniora. O co zapytać?

– Każdy profesjonalny dom opieki ma stronę internetową, która powinna zawierać informacje takie jak zakres świadczonych usług, opis infrastruktury, zdjęcia, opinie, z którymi na pewno warto się zapoznać, i oczywiście dane teleadresowe – mówi Magdalena Michalska. Jeśli odpowiada nam lokalizacja (łatwy dojazd, dogodne połączenie komunikacją miejską, parking, czyli wszystko, co sprawi, że odwiedziny nie będą kłopotliwe), warto zadzwonić i na początek zadać kilka podstawowych pytań:

Od kiedy działa dom opieki?

Czy posiada wolne miejsca?

Jak wygląda proces przyjęcia – jakie dokumenty trzeba przedstawić?

Czy oferuje opiekę dla każdego seniora, niezależnie od stanu zdrowia? (jeśli bliski cierpi np. na chorobę Alzheimera, trzeba koniecznie zapytać, czy jest możliwość przyjęcia osoby z takim schorzeniem)

Jacy specjaliści wchodzą w skład personelu? (lekarze, pielęgniarki, opiekunowie, terapeuci zajęciowi, rehabilitanci, psycholog)

Czy poza całodobową opieką dany dom dba o aktywizację i usprawnianie seniorów?

Jak wygląda typowy dzień życia w domu opieki?

Czy można umówić się na spotkanie na miejscu?

Podczas rozmowy telefonicznej możesz też poprosić o mail z bardziej szczegółowymi informacjami – np. podesłanie folderu, który będziesz mógł obejrzeć z rodziną.

Opieka, terapia i czas wolny, czyli kluczowe trio

Ważna jest lokalizacja, udogodnienia i ogólny wygląd domu opieki. Jednak najważniejszy element to organizacja opieki, zajęć terapeutycznych i aktywizujących oraz czasu wolnego. – Zaplanowanie opieki powinno się rozpocząć już na samym początku – od zdiagnozowania stanu zdrowia, w tym m.in. oceny stanu odżywienia, ryzyka upadku i powstania odleżyn, a także kondycji umysłowej i ogólnego samopoczucia seniora. Dobrze, gdy na podstawie takiej diagnozy powstanie indywidualny plan opieki – radzi Magdalena Michalska.

Weryfikując organizację opieki nad mieszkańcami, warto zapytać:

Czy opieka pielęgniarek i opiekunek jest sprawowana przez całą dobę?

Czy dom opieki zapewnia opiekę lekarską – czy ma np. kierownika medycznego lub lekarza koordynującego?

Jak zorganizowany jest proces podawania leków, a jednocześnie jakie są formy terapii pozafarmakologicznej?

Czy są możliwe konsultacje specjalistów (np. geriatry czy neurologa)?

Czy w skład zespołu wchodzi psycholog lub psychogeriatra?

– Pamiętajmy, że sposób spędzania wolnego czasu ma ogromne znaczenie dla osób starszych. Na początku, tuż po przeprowadzce, senior może się czuć zagubiony w nowym miejscu i nie mieć ochoty wychodzić z pokoju, w którym czuje się najbezpieczniej. Przestrzenie wspólne, gdzie mieszkańcy mogą się spotkać i wspólnie spędzać czas, regularnie organizowana i atrakcyjna terapia zajęciowa, ogród, w którym to sami mieszkańcy uprawiają warzywa czy sadzą kwiaty, to elementy ułatwiające adaptację i socjalizację, to niezwykle ważne czynniki – dodaje Magdalena Michalska.

Dom seniora. Bezpieczeństwo przede wszystkim

Szukając domu opieki dla bliskiej osoby, trzeba również zwrócić uwagę na stopień przystosowania budynku do szczególnych wymagań osób starszych i nie w pełni sprawnych, jak również innych udogodnień takich jak:

łóżka i materace przeznaczone do opieki długoterminowej

odpowiednio zaaranżowana łazienka

przestrzenie bez barier architektonicznych

możliwość wstawienia ulubionego fotela, stolika, lampy, dzięki czemu mieszkaniec będzie się czuł bardziej „u siebie".

Dom seniora. Kontakt z rodziną

Osoby, które nie mogą lub nie są w stanie sprostać potrzebom niesamodzielnych bliskich przez całą dobę i decydują się powierzyć chorego czy niesamodzielnego współmałżonka bądź rodzica pod opiekę placówki zewnętrznej, często mają z tego powodu poczucie winy i wyrzuty sumienia. Dlatego bardzo istotne jest sprawdzenie form kontaktu i przekazywania rodzinie informacji o mieszkańcu, a także możliwości kontaktu z bliskim i odwiedzin.

– Szukając domu opieki dla najbliższej osoby, najlepiej pojechać na miejsce, by zobaczyć, w jakich warunkach przebywają mieszkańcy, porozmawiać z personelem kierowniczym, zapoznać się ze wzorem umowy. Poznanie miejsca, gdzie będzie przebywała bliska osoba, ułatwi dokonanie właściwego wyboru i zmniejszy stres towarzyszący tej trudnej decyzji – doradza Magdalena Michalska.

Dom opieki. Jakiego rodzaju pobyt

W domach opieki pod szyldem ORPEA Rezydencje oferujemy pobyty: długoterminowe, krótkoterminowe (po hospitalizacji, w celu adaptacji oraz jako chwilę wytchnienia dla opiekunów domowych, którzy mają potrzebę wyjazdu np. do sanatorium czy do rodziny).

– Mieszkańcy naszych domów opieki to osoby starsze, które ze względu na wiek i/lub stan zdrowia wymagają całodobowej opieki lub wsparcia w codziennym funkcjonowaniu (np. przy spożywaniu posiłków czy toalecie). Przyjmujemy mieszkańców w różnym stanie zdrowia – poruszających się przy chodziku albo na wózku, ale również leżących czy w stanie paliatywnym – informuje Magdalena Michalska.

I dodaje: w naszych domach opieki: DZIELNA (Warszawa), HONORATA (Chorzów), Rezydencja Na Dyrekcyjnej (Wrocław) i ANTONINA w Piasecznie funkcjonują Centra Alzheimera – specjalna przestrzeń oraz zespół opiekuńczo-terapeutyczny dla osób borykających się z chorobą Alzheimera.

Przeciwwskazaniem do przyjęcia jest choroba nowotworowa, psychiczna i alkoholowa.

Opiekun osoby starszej

– Zespół opiekunów osób starszych pracujący w naszych domach opieki odpowiada za wykonywanie czynności pielęgnacyjno-opiekuńczych (pozamedycznych), zgodnych z planami opieki, ocenę i stałe monitorowanie samopoczucia mieszkańców oraz zgłaszanie niepokojących objawów personelowi pielęgniarskiemu. Opiekunowie w profesjonalny sposób pomagają podopiecznym w zaspokojeniu podstawowych potrzeb życiowych – mówi Magdalena Michalska.

Do pracy z osobami starszymi potrzebne są nie tylko kompetencje wynikające z zakresu obowiązków, ale także – a może przede wszystkim – odpowiednie cechy charakteru i osobowości. Opiekun osoby starszej powinien wykazywać się przede wszystkim cierpliwością, empatią i życzliwością w stosunku do seniorów i osób chorych, gdyż jest to podstawa do zbudowania pozytywnej relacji. Ważny jest też profesjonalizm, pewność siebie, stanowczość i zdecydowanie, które wzbudzają zaufanie i poczucie bezpieczeństwa wśród podopiecznych, oraz oczywiście sprawność fizyczna.

– By zostać opiekunem osób starszych, nie trzeba kończyć specjalistycznego kursu. Osobom, które zatrudniamy w roli opiekunów w naszych domach, organizujemy szkolenia wprowadzające na początku pracy, a następnie cykliczne miniszkolenia – dodaje Magdalena Michalska.

Apartamenty senioralne

Mieszkania dla Seniorów funkcjonują w Rezydencji Na Dyrekcyjnej we Wrocławiu. Są to apartamenty w formule assisted living, stworzone specjalnie dla aktywnych i samodzielnych osób, ale dostosowane również do potrzeb seniorów z ograniczeniami w poruszaniu się i z niepełnosprawnościami wynikającymi ze stanu zdrowia lub wieku. Mieszkania, jak i cały budynek domu opieki, pozbawione są barier architektonicznych. Windy gwarantują dostęp do każdej kondygnacji budynku, ciągi komunikacyjne są szerokie i wyposażone w poręcze, a w częściach wspólnych są wydzielone strefy do odpoczynku. We wszystkich mieszkaniach i łazienkach zamontowany jest system przyzywowy, na wypadek zaistnienia nagłych sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu.

Specjalnie dostosowane meble pozwalają na komfortowe i bezpieczne użytkowanie. Łazienki posiadają potrzebne uchwyty, dużo miejsca kąpielowego, a zastosowane materiały wykończeniowe wykluczają ryzyko upadku np. z powodu poślizgnięcia się. Na bezpieczeństwo użytkowania wpływa również zamontowanie w aneksach kuchennych płyt indukcyjnych. Mieszkańcy korzystają ze specjalnie zaprojektowanych łóżek, które mają wbudowaną elektroniczną regulację, jednak w swoim wyglądzie zachowują domowy charakter.

– Chcemy, żeby mieszkańcy Rezydencji Na Dyrekcyjnej czuli się u nas jak w domu. Zachęcamy wręcz do wstawienia swojego ulubionego fotela czy innego mebla, powieszenia obrazów, zdjęć i elementów dekoracyjnych, które pozwolą stworzyć indywidualny styl i klimat. Jedna z mieszkanek urządziła przed swoim pokojem własną oranżerię. Mieszkania dla Seniorów to również przestrzenie wspierające aktywność towarzyską, które zostały zaprojektowane z myślą o przytulności, wygodzie i bezpieczeństwie. Mieszkańcy chętnie korzystają z ogrodu i małego parku z pięknymi drzewami – informuje Magdalena Michalska.

Usługi dodatkowe, takie jak zakupy, sprzątanie, wymiana pościeli i ręczników oraz nadzór konserwatora wnętrz, przypominają standardy pobytu w wysokiej klasy hotelu. Bogaty program rozrywkowy, wydarzenia kulturalno-artystyczne oraz szeroka oferta zajęć aktywizujących – od treningów pamięci i umysłu poprzez jogę i kluby zainteresowań – składają się na aktywne, wartościowe życie.

Materiały wideo

https://www.youtube.com/watch? v=qLWeslj257Q&t=55s https://www.youtube.com/watch? v=mmJXZVaKXSc&t=111s

Domy opieki. ORPEA Polska

Działa od 2001 roku. Jest liderem stacjonarnej opieki długoterminowej. Oferuje ponad 1000 miejsc w nowoczesnych domach opieki dla seniorów (pod nazwą ORPEA Rezydencje) i klinikach specjalizujących się w rehabilitacji neurologicznej, ogólnoustrojowej i kardiologicznej (pod marką CLINEA). Domy i kliniki są zlokalizowane na Mazowszu, w Chorzowie i we Wrocławiu, gdzie poza domem opieki funkcjonują Mieszkania dla Seniorów (formuła assisted living) oraz Centrum Alzheimera. W domach mieszkają seniorzy, którzy ze względu na wiek i stan zdrowia wymagają codziennego wsparcia i całodobowej opieki oraz osoby, które zakończyły pobyt w szpitalu po przebytej chorobie lub operacji, ale nie są jeszcze gotowe, by funkcjonować samodzielnie. Wśród podopiecznych są także osoby dotknięte tzw. chorobami otępiennymi (demencja) w przebiegu głównie choroby Alzheimera i Parkinsona. O zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców i pacjentów dba ponad 750-osobowy zespół (pielęgniarki i opiekunki, fizjoterapeuci, lekarze, terapeuci zajęciowi, logopedzi i psycholodzy, personel pomocniczy i administracyjny). ORPEA Polska oferuje opiekę na oddziałach rehabilitacyjnych oraz w ośrodkach opiekuńczo-leczniczych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia lub w formie komercyjnej. Firma jest częścią największej w Europie sieci domów opieki i klinik rehabilitacyjnych ORPEA, obecnej w branży od 1989 roku z potencjałem ponad 110 000 miejsc (ponad 1000 placówek) w 25 krajach

Koniec materiału promocyjnego

Koniec materiału promocyjnego