Na rynek wchodzi właśnie setny dodruk kultowej książki dla rodziców. Poradnik "W oczekiwaniu na dziecko" Heidi Murkoff w najnowszej odsłonie dostępny będzie w księgarniach w drugiej połowie czerwca

„Dzięki tej książce mam zdrowe dziecko. W niej znalazłam objawy cholestazy, gdy czytałam ją na początku ciąży. W 37 tyg. wystąpiła u mnie" – pisze Aneta. „Wiedza zawarta w książce jest wyczerpująca i rzetelna. Napisana w sposób jasny i zrozumiały. Porusza bardzo szczegółowe i istotne kwestie" – pisze Tusia. „Czytałam i cieszyłam się, że zostanę mamą, w dodatku wyedukowaną" – dodaje Agnieszka.

Poradnik dla przyszłych mam. Amerykańska biblia także dla polskich rodziców

Poradnik „W oczekiwaniu na dziecko" nazywany jest biblią dla rodziców. – To pozycja, która od lat funkcjonuje także na polskim rynku i cieszy się dużą sympatią czytelników – mówi Daniela Skowronek, specjalistka ds. promocji Domu Wydawniczego REBIS. – Jest na rynku od wielu lat. I tak, jak zmieniają się pewne aspekty wiedzy medycznej, zalecenia lekarzy czy psychologów, tak zmieniać trzeba i uzupełniać kolejne wydania.

I tak w kolejnych wydaniach dopisywane są informacje, na przykład o endometriozie, czy badaniach prenatalnych.

Autorką bestselleru dla przyszłych mam jest Heidi Murkoff, Amerykanka, która w latach 80. sama po raz pierwszy została mamą. – Miałam tysiąc pytań. W księgarni nie było żadnej książki, która by odpowiedziała na któreś z nich – opowiadała w czasie wizyty w Polsce, w rozmowie z dziennikarzami TVN. – Dwie godziny przed rozpoczęciem porodu napisałam propozycję – zarys książki, która potem stała się książką „W oczekiwaniu na dziecko". Chciałam, by inni rodzice sypiali lepiej niż ja i mój mąż. Byłam mamą, która miała misję.

Jak się okazało, był to strzał w dziesiątkę. Heidi Murkoff – która podkreśla, że pisze w oparciu o zdanie autorytetów i najnowsze badania oraz aktualną wiedzę medyczną – stała się guru dla młodych mam. Pierwsze wydanie książki – angielski tytuł to „What to expect, when…" miało miejsce w 1984 roku i szybko zdobyło wielką popularność. Książka została przetłumaczona na 34 języki i sprzedała się już w ponad 40 milionach egzemplarzy.

W 2011 roku jej autorka znalazła się w gronie stu najbardziej wpływowych postaci na świecie w rankingu stworzonym przez magazyn „Time".

Heidi Murkoff doradza młodym kobietom, jak wybrać najlepszego lekarza, jak przygotować się do porodu i jaka dieta jest najbardziej odpowiednia dla ciężarnej. Wprowadza też czytelniczki w tajniki przebiegu porodu i diagnostyki prenatalnej. Opisuje również ciąże wysokiego ryzyka oraz wielopłodowe. Specjalne miejsce zajmuje także kwestia cięcia cesarskiego. Młode mamy znajdą w poradniku także spore fragmenty poświęcone karmieniu piersią.

Autorka odpowiada także na pytania, które nurtują wiele młodych matek (oraz ojców) i tych, którzy planują poczęcie. Na przykład dotyczących bezpieczeństwa zajścia w ciążę po 35. roku życia. Inne z pytań to: „Jak rozpoznać, że rozpoczął się poród?", „Czy seks w okresie ciąży szkodzi dziecku?", „Czy nagły brak ruchów dziecka powinien niepokoić?", a nawet „Co zrobić, żeby szybko odzyskać sylwetkę sprzed ciąży?"

Ciąża. Murkoff broni matek przed krytyką

Czytelniczki chwalą przystępny język i uspokajający ton poradnika. I podkreślają, że pisany jest w interesujący sposób, który zachęca do lektury. I doceniają, że Heidi Murkoff odczarowuje macierzyństwo, a dla matek ma wiele ciepłych słów. – Jako matki zbyt często nawzajem się oceniamy – mówiła w 2019 roku w czasie wizyty w Polsce. – To, jak jesteśmy krytyczne wobec innych kobiet, jest straszne. Obudźcie się – życie to nie Instagram! Nie macie monopolu na wiedzę i macierzyńską miłość. Pozwólcie innym kobietom być takimi mamami, jakie są.

Murkoff założyła stronę internetową WhatToExpect.com oraz fundację zajmującą się zdrowym rodzicielstwem, spokojnym przebiegiem ciąży i porodu oraz pielęgnacją noworodków.

I nie poprzestała na ciąży. Napisała kolejne odcinki poradnika – „Pierwszy rok życia dziecka", „Drugi rok życia dziecka" czy „Dieta przyszłej matki".

Z badań prowadzonych w Stanach Zjednoczonych wynika, że aż 93 proc. przyszłych mam „uczy się" ciąży na książkach Murkoff. Na podstawie „W oczekiwaniu na dziecko" powstał film pod polskim tytułem „Jak urodzić i nie zwariować", w którym zagrały Cameron Diaz, Jennifer Lopez, Chris Rock i Elizabeth Banks.

W Polsce mamy uczą się od Murkoff już od 18 lat, a Nakładem Domu Wydawniczego REBIS ukazało się już ponad 420 tysięcy egzemplarzy tego poradnika. W czerwcu najnowsze, uzupełnione wydanie „W oczekiwaniu na dziecko". A w marcu w księgarniach pojawiło się – także odświeżone – wydanie „Pierwszego roku życia dziecka". W wydawnictwie przypominają, że nowe spojrzenie bardzo jest potrzebne. „Wiedza dotycząca rozwoju małego dziecka zmienia się dość dynamicznie. Na przykład chodziki, modne kilkanaście lat temu, dziś są zdecydowanie passe. Takie przykłady można mnożyć. To, jak bardzo w ciągu kilku miesięcy mogą się zmienić zalecenia, najwyraźniej widać było w przypadku szczepień na covid ciężarnych. Spotykamy się czasem z zarzutami, że zalecenia zawarte w naszych poradnikach są niewłaściwe. Zwykle okazuje się, że pochodzą one właśnie ze starych wydań" – czytamy w notatce wydawnictwa, które zachęca do zakupu odświeżonych książek.

A Heidi Murkoff, pisarka urodzona w 1958 roku, mieszka z mężem Erikiem i dwójką dzieci w południowej Kalifornii. Wydaje książki, pisze artykuły i felietony o tematyce parentingowej. Jako ekspert występuje w programach telewizyjnych.

Komentarze