Jeśli chcemy zadbać o dobrobyt nasz i naszych dzieci musimy zacząć działać w sposób zrównoważony - mówi Marta Hernik z Fundacji Poland Bussines Run

Kamilla Sierocka: Jakie wyzwania stoją przed firmami w związku z ideą zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności biznesu?

Marta Hernik, Fundacja Poland Bussines Run: Zrównoważony rozwój to taki, który zakłada zaspokojenie potrzeb obecnego pokolenia, nie zagrażając jednocześnie możliwości zaspokojenia potrzeb przyszłych pokoleń. Innymi słowy jeśli chcemy zadbać o dobrobyt nasz i naszych dzieci musimy zacząć działać w sposób zrównoważony.

Wyzwań stojących przed firmami jest wiele a cele zostały sprecyzowane chociażby przez Cele Zrównoważonego Rozwoju. Gdybym miała jednak wskazać trzy najważniejsze według mnie wskazałabym poniższe trzy. Po pierwsze przeczytałam ostatnio, że mamy aktualnie wyprodukowanych tyle ubrań na świecie, że wystarczyłoby to aby wyposażyć kolejne sześć generacji. Efekty globalnego ocieplenia odczuwają już na ten moment niemal wszyscy a konsekwencje będą coraz poważniejsze. To pokazuje skalę kredytu jaki zaciągnęliśmy, wskazuje także że jednym z najpoważniejszych wyzwań są działania na rzecz środowiska naturalnego.

Kolejne wyzwania to także te związane ze zdrowiem psychicznym. Istnieją statystyki, które pokazują, że wielu z nas doświadcza aktualnie wypalenia zawodowego, poczucia osamotnienia i lęków. Wg. WHO na depresję choruje aktualnie 280 mln osób na świecie a do roku 2030 będzie ona najczęściej występującą chorobą na świecie właśnie.

W Polsce w ostatnich niemal 10 latach o 59 proc. wzrosła sprzedaż leków przeciwdepresyjnych.

– Warto także zwrócić uwagę na raport „Młode Głowy", który pokazuje dobitnie jak palący jest to problem także jeśli chodzi o dzieci i młodzież.

Trzecia sprawa na którą chciałabym zwrócić uwagę to wyzwanie związane z wiekiem a mówiąc wprost ze starzejącym się społeczeństwem.

W 2020 roku ok. 6,4 mln Polaków przekroczyło wiek co najmniej 65 lat. W 2030 roku w grupie tej znajdzie się ponad 8 mln ludzi, a w 2040 r. liczba ta zbliży się do 10 mln. Niepokój wzbudza nie tylko tempo zmian, jedno z najwyższych w Unii Europejskiej ale także, moim zdaniem, niewystarczające na ten moment skierowanie uwagi na ten problem.

Jaki wpływ na środowisko oraz kulturę korporacyjną mają ww. zagadnienia?

W czasie kiedy prawie 50% osób pracujących zgadza się ze stwierdzeniem, że w niedalekiej przyszłości współpraca z korporacjami będzie uzależniona od sprawozdania dotyczącego śladu węglowego i ESG a 93% przedstawicieli pokolenia Z deklaruje, że zaangażowanie społeczne firmy ma wpływ na decyzję o podjęciu pracy w organizacji trudno pozostać obojętnym na konieczność prowadzenia działań w sposób odpowiedzialny i zrównoważony.

Firmy, którym zależy na utrzymaniu i rekrutacji nowych pracowników, dobrej współpracy z kontrahentami oraz pozytywnym impakcie w środowisko lokalne zaczęły już działać i realizują mnóstwo ciekawych projektów.

Komentarze