Maciej Wapiński, Polskie Sieci Energetyczne SA

Jakie działania może podjąć indywidualny użytkownik w ramach zrównoważonego rozwoju?

Maciej Wapiński, Polskie Sieci Energetyczne SA: To my, odbiorcy, decydujemy o zapotrzebowaniu na energię elektryczną, a dzięki zmianie przyzwyczajeń możemy sprawić, by w największym stopniu wykorzystać zieloną energię i ograniczyć konieczność spalania paliw kopalnych.

Najbardziej przyjazne dla środowiska jest korzystanie z energii elektrycznej wtedy, gdy z największą mocą pracują źródła odnawialne. Z kolei gdy nie ma słońca i nie wieje, fotowoltaika i farmy wiatrowe nie produkują energii elektrycznej. Wówczas z większą mocą muszą pracować muszą elektrownie na węgiel i gaz, co wiąże się z emisją gazów cieplarnianych. Dlatego wystarczy przesunąć korzystanie z urządzeń elektrycznych na odpowiednie pory doby, by ograniczyć wpływ produkcji energii elektrycznej na środowisko. Coraz więcej domowych urządzeń ma możliwość ustawienia pory uruchomienia – warto z tego korzystać zwłaszcza w przypadku sprzętów takich jak zmywarki, pralki, grzejniki do wody, pompy ciepła czy klimatyzatory.

W zorientowaniu się, kiedy najlepiej korzystać z energii elektrycznej, pomaga bezpłatna aplikacja Energetyczny Kompas. Można w niej łatwo sprawdzić, kiedy najwięcej energii elektrycznej produkują źródła odnawialne, a kiedy lepiej zmniejszyć zużycie.

Jak racjonalnie wykorzystywać prąd?

– Z punktu widzenia systemu optymalne jest korzystanie z energii elektrycznej w ciągu dnia, gdy mamy najwięcej prądu z fotowoltaiki. Z kolei gdy Słońce zachodzi, z większą mocą muszą pracować elektrownie na węgiel i gaz. Wtedy lepiej ograniczyć zapotrzebowanie. Jest to szczególnie ważne w miesiącach zimowych, gdy zużywamy najwięcej energii elektrycznej.

Jaki wpływ na zrównoważony rozwój mają nasze, indywidualnych konsumentów decyzje?

– Nasze zachowania wprost przekładają się na zapotrzebowanie, a im więcej mamy źródeł odnawialnych, tym większe znaczenie ma dostosowanie się odbiorców do sytuacji w systemie. Ma to wpływ na środowisko, a niebawem również na portfele. Niebawem część klientów będzie mogła korzystać z tzw. taryf dynamicznych, w których cena energii dla odbiorców indywidualnych będzie się zmieniać w ciągu doby w zależności od cen na rynku hurtowym. To może być atrakcyjna okazja dla części użytkowników, którzy mogą elastycznie zmieniać swoje zapotrzebowanie.

Komentarze
to może rozszerzyć w taryfie G12 tą tanią strefę dzienną z 2 godzin (14:00-16:00 czasu letniego) na większą część dnia?
Ja mogę pralkę czy bojlery włączyć w trakcie słoneczka, ale jak mam za to zapłacić dwa razy więcej to wolę poczekać te kilka godzin i włączyć w nocy, kiedy mam tańszy prąd...
już oceniałe(a)ś
0
0