Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce, podkreśla, że trendy dla całej branży na 2024 rok już się wykreowały: – Coraz bardziej będzie liczyć się nie liczba zwiedzających, tylko ich jakość. Przede wszystkim wystawcy będą zwracać uwagę na opłacalność udziału w targach, traktując je jako inwestycję. Oprócz tego ekologia oraz ESG to już jest teraźniejszość, również dla kieleckiego ośrodka. Dużą uwagę zwracamy na dokładne sortowanie śmieci, staramy się nie używać jednorazowych stoisk. Proponujemy wystawcom konstrukcje ramowe, na które zakłada się ścianki w postaci tkanin. Oprócz tego większość procesów w firmie jest zdigitalizowana – opowiada.
Kalendarz Targów Kielce jest gęsty. W tym roku odbędzie się tam ponad 50 imprez targowych i 400 konferencji oraz innych eventów.
– Największe wydarzenia dotyczą przemysłu maszynowego i rolniczego, obronności, odnawialnych źródeł energii, ale obserwujemy też coraz większe zainteresowanie targami poświęconymi pokryciom dachowym. Trzecia edycja Dach Forum w 2024 roku to ponad 24 tys. sprzedanych wejściówek i blisko 150 wystawców. Te właśnie sektory zdominują nasz tegoroczny kalendarz. Stawiamy przede wszystkim na imprezy typu B2B – zaznacza prezes Targów Kielce.
Dodaje, że w tym roku do targowego kalendarza dołącza wiele szczególnych wydarzeń: – W lutym odbędą się u nas dwie nowe imprezy: Targi Branży Opakowaniowej IN-PACK EXPO oraz Międzynarodowe Targi Intralogistyki, Magazynowania i Łańcucha Dostaw. Na początku maja w kieleckim ośrodku wystawienniczym zostały zaplanowane Międzynarodowe Targi Tekstyliów, Materiałów, Akcesoriów i Maszyn My TexStyle. Będziemy gościć wystawców z pięciu kontynentów. Na wydarzeniu pojawi się dużo maszyn: cuttery, owerloki, sprzęty tnące, maszyny do szycia oraz drukarki 3D.
W kalendarzu targowym Międzynarodowych Targów Poznańskich na 2024 rok znalazło się ponad 80 wydarzeń. Wśród nich nie zbraknie flagowców – takich jak PGA, Poznań Motor Show czy Poznańskie Targi Książki, i wydarzeń określanych przez MTP jako „branżowe pewniaki", czyli BUDMA, Meble Polska, ITM Industry Europe czy Drema.
– Będą również nowości. Wśród tych o tematyce biznesowej znajdzie się INSECON – Międzynarodowy Kongres Cyberbezpieczeństwa, który planowany jest na kwiecień, i GreenPact, czyli konferencja poświęcona tematyce ESG, planowana w sezonie jesiennym. Wśród nowości skierowanych do szerokiego grona gości w marcu planujemy Festiwal Whisky oraz Festiwal Lego. W maju będziemy natomiast organizatorem Polish Grill Show – mówi Tomasz Kobierski, prezes zarządu Grupy MTP.
AmberExpo już 5-6 marca zaprasza na 2. Edukacyjne Targi Kariery Edu Offshore Wind. W 2024 roku zorganizuje także m.in. Amberif, czyli Międzynarodowe Targi Bursztynu i Biżuterii.
– Przed nami tradycyjnie dwie edycje – wiosenna (21-23 marca), organizowana dla branży, oraz jesienna (29-31 sierpnia), ogólnodostępna. To największe w Polsce i jedno z największych w Europie wydarzenie targowe branży jubilerskiej, scena spotkań i miejsce, w którym rodzą się bursztynowe trendy – mówi Marcin Dajos z AmberExpo.
Spośród innych wydarzeń zwraca też uwagę na Polfish 2024, czyli Międzynarodowe Targi Rybne i Spożywcze (11-13 września): – Jedyne w Polsce targi dedykowane branży rybnej oraz jedne z największych w Europie Środkowo-Wschodniej – dodaje.
Z kolei Targi Uroda (12-13 października), dla szeroko pojętej branży beauty, łącznie z segmentem zdrowia i medycyny estetycznej, mają się odbyć w nieco zmienionej formule niż dotychczas.
W kalendarzu Międzynarodowych Targów Gdańskich nie zabraknie też plenerowych hitów, czyli Jarmarku św. Dominika (27 lipca – 18 sierpnia) oraz Jarmarku Bożonarodzeniowego w Gdańsku (końcówka listopada i grudzień).
– Do wiodących wydarzeń organizowanych przez naszych partnerów należeć będą m.in.: InfoShare, Body Worlds, DevGamm, Tattoo Konwent, Targi Rzeczy Ładnych, Remcon, Targi Fantastyki czy ZOO Festiwal – wylicza Marcin Dajos.
– Zorganizujemy w tym roku Targi Energetyczne, będące platformą łączącą inwestorów z potencjalnymi wykonawcami. Dlaczego decydujemy się na organizację tego typu wydarzenia? Odpowiedź jest prosta – Pomorze to region, gdzie zachodzą największe zmiany dotyczące sektora energetycznego w Polsce. Targi zaplanowane są na jesień 2024 roku. Więcej szczegółów będziemy mogli podać wkrótce – zapowiada przedstawiciel MTG.
W tym roku Targi Lublin obchodzą 25-lecie działalności. Będzie to na pewno zauważalne podczas organizowanych tam wydarzeń. Sezon targowy 2024 w Targach Lublin rozpocznie XVI edycja Targów Rolniczych AGRO-PARK. To wydarzenie skierowane do całej branży rolniczej, rolników, właścicieli i zarządców gospodarstw rolnych, a także producentów maszyn rolniczych.
– Tegoroczna edycja kolejny raz zapowiada się rekordowo pod względem powierzchni wystawienniczej oraz liczby prezentujących się wystawców. Ponad 15 tys. m kw. powierzchni po brzegi wypełnionych sprzętem i rozwiązaniami dla rolnictwa to znak rozpoznawczy targów organizowanych w centrum Lublina – informuje Agnieszka Dyś z Targów Lublin.
Dodaje, że szczególnie istotnymi wydarzeniami organizowanymi w Lublinie są targi skierowane do specjalistycznych branż. Wśród tego rodzaju imprez targowych o charakterze B2B wymienia np. terenowe targi Granice, czyli jedyne w Polsce wydarzenie w całości poświęcone różnym aspektom ochrony granic oraz prezentacji formacji granicznych. Inny przykład to Konferencja i Targi #Więziennictwo.
– To przedsięwzięcie o charakterze ogólnopolskim, podczas którego poruszane są zagadnienia związane z funkcjonowaniem systemu penitencjarnego – mówi Agnieszka Dyś.
A pod koniec listopada 2024 odbędą się Targi Energetyczne Energetics. To będzie już 15. edycja tego wydarzenia adresowanego do specjalistów branżowych, najważniejszych firm oraz koncernów krajowych i międzynarodowych związanych z polskim sektorem energetycznym.
Wśród nowości znalazły się Terenowe Targi 112, wydarzenia wykreowane na bazie targów Granice.
– To właśnie terenowy charakter wydarzenia i nieograniczone możliwości prezentacji wystawianego sprzętu w działaniu zagwarantowały targom Granice sukces i zmobilizowały nas do poszerzenia oferty wystawienniczej o ratownictwo – mówi przedstawicielka Targów Lublin.
Wzorem tego wydarzenia w Terenowych Targach 112 też stawiają na wystawę i prezentacje sprzętu w środowisku, w którym te technologie będą się sprawdzać i pracować, spotkania wystawców z przyszłymi użytkownikami prezentowanego sprzętu, a przede wszystkim na pokazy terenowe. Sprzyja temu miejsce wydarzenia – Centrum Lotnicze Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie.
Druga nowość to Targi Medycyny Weterynaryjnej Lubwet, czyli wydarzenie integrujące środowisko lekarzy weterynarii oraz producentów i dostawców usług dla klinik, lecznic i gabinetów weterynaryjnych.