W Europie Środkowo-Wschodniej nikt nie ma więcej. Jednak np. Niemcy, dla porównania, mają 55 takich obiektów i ponad 3 mln m kw. powierzchni. Cztery niemieckie obiekty są też w 10 największych na świecie (ale wszystkie miejsca na podium zajmują Chińczycy). Np. Austria, lokująca się w światowym rankingu tuż za nami, ma 11 obiektów i ok. 321 tys. m kw.

Targi. Czy nasze obiekty są nowoczesne?

W tej branży jedno jest pewne: nie można przestać inwestować i zadowolić się tym, co jest. Wbrew pozorom do organizacji targów nie wystarczy po prostu duża hala. Największe obiekty targowe w Polsce, jak Ptak Warsaw Expo (największy pod względem powierzchni wystawienniczej, 43. miejsce na świecie według zestawienia UFI The Global Association of the Exhibition Industry), Międzynarodowe Targi Poznańskie, Targi Kielce, Targi w Krakowie czy AmberExpo w Gdańsku, stale się rozwijają.

– Operatorzy obiektów targowych intensywnie rozwijają swoją infrastrukturę, koncentrując inwestycje na wdrażaniu zaawansowanych technologii oraz implementacji zrównoważonych praktyk ekologicznych, w tym wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, jak panele fotowoltaiczne, oraz promowaniu bioróżnorodności na swoich terenach – opowiada Beata Kozyra, dyrektor generalna Polskiej Izby Przemysłu Targowego.

MTP. Tak inwestują w Wielkopolsce

Na przykład Grupa MTP, czyli największy w Polsce organizator targów, inwestuje znaczne środki w poprawę własnej infrastruktury.

– W 2023 roku na ten cel spółka przeznaczyła ponad 52,5 mln zł. Chcemy, by targi zmieniły charakter swojej przestrzeni z zamkniętej i biznesowej na ogólnodostępną i sprzyjającą relaksowi. W tym celu już od kilku lat prowadzimy proces remontu pawilonów, stworzyliśmy parking podziemny na 650 samochodów oraz plac Powszechnej Wystawy Krajowej – mówi Tomasz Kobierski, prezes zarządu Grupy MTP.

Podaje, że wartość inwestycji w modernizację infrastruktury własnej i dzierżawionej w latach 2014-2023 wyniosła w Poznaniu aż 375 mln zł. A obecnie największą inwestycją jest projekt „zielonej rzeki". Co to będzie?

– To projekt aranżacji roślinnych wraz ze ścieżką rowerową biegnącą wzdłuż Poznań Congress Center, placu Powszechnej Wystawy Krajowej oraz pomiędzy pawilonami 1 i 2. To obszar, który do tej pory był w większości zabrukowany i zwykle zajmowany przez parkujące tam samochody. W wyniku inwestycji zyskujemy aż 3300 m kw. powierzchni biologicznie czynnej, co stanowi ponadtrzykrotny wzrost w stosunku do stanu sprzed rozpoczęcia projektu. Nasadzenia są prowadzone w duchu bioróżnorodności. Sadzimy drzewa, trawy i byliny, w tym także odmiany miododajne, które przyciągają owady. W kolejnym etapie przewidujemy rozbudowę zielonej rzeki na osi północ-południe – opowiada Tomasz Kobierski.

Targi Kielce. Chcą więcej powierzchni

Sporą inwestycję mają w planach Targi Kielce. Gdy zostanie zrealizowana, powierzchnia pod dachem znacząco się zwiększy.

– W tym roku przede wszystkim przygotowujemy się do budowy nowej hali – mówi Andrzej Mochoń, prezes zarządu Targów Kielce. – Kompletujemy dokumenty, będziemy ubiegać się o pozwolenie na budowę i zrobimy nowy projekt. Jeśli uda się pozyskać środki, już jesienią rozpoczniemy jego realizację. Teraz Targi Kielce mają 36 tys. m kw. pod dachem, z nową halą mielibyśmy ok. 50 tys. m kw. powierzchni. Nasz kalendarz w tym roku szczególnie pokazuje, jak bardzo potrzebujemy więcej przestrzeni.

AmberExpo. Rozbudowują się nad morzem

W Gdańsku mają konkretne plany rozbudowy infrastruktury: – Chcemy w tym roku rozpocząć budowę nowej hali, która będzie posiadała nie tylko funkcję wystawienniczą, ale także zostanie przystosowana do organizacji kongresów, wydarzeń kulturalno-rozrywkowych i opcjonalnie produkcji telewizyjnych. Posiadamy pozwolenie na budowę, obecnie toczą się prace nad projektem wykonawczym – mówi Marcin Dajos z AmberExpo.

Dodaje, że w 2023 roku zainwestowali w wygłuszenie hal: – Dzięki temu mogliśmy współorganizować wyjątkowy festiwal muzyczny pod dachem – Inside Seaside. Premiera wydarzenia zebrała pozytywne opinie, a hale AmberExpo przez dwa dni festiwalu emanowały pozytywną energią. Z tym większym optymizmem patrzymy w stronę drugiej edycji Inside Seaside – zaznacza. W Gdańsku, na dachu budynku AmberExpo pojawiła się fotowoltaika. Nowe inwestycje to także wyposażenie audio-wideo oraz aplikacja targowa.

Stoiska targowe. Wchodzą w erę cyfrową

Każde targi wymagają budowy mnóstwa stosunkowo niewielkich obiektów, czyli stoisk wystawców. Duże wydarzenia przypominają pod tym względem całe miasteczka. Z punktu widzenia wystawców wygląd takiego stoiska ma kluczowe znaczenie. Tu też trzeba trzymać rękę na pulsie i umiejętnie wpisywać się w ogólnoświatowe tendencje.

Zenon Żurek, którego firma buduje stoiska od 1990 roku: – W projektowaniu stoisk targowych zauważamy u klientów coraz większe zainteresowanie rozwiązaniami ekologicznymi. Coraz częściej padają pytania o sam proces produkcyjny, o możliwość ponownego wykorzystywania elementów lub nawet całości stoiska na kolejnych targach. Klienci chętnie też inwestują w nowe technologie – hologramy, zakrzywione ekrany, elementy rozszerzonej rzeczywistości – opowiada.

I wszystko wskazuje na to, że design stoisk będzie odgrywał coraz większą rolę. Bo przecież można to wykorzystać do komunikacji marketingowej. Media społecznościowe są do tego stworzone. Widać to wśród młodego pokolenia.

– Młodzi wystawcy przykładają ponadprzeciętną wagę do aspektów wizualnych stoiska wystawienniczego, zapewniając tym samym unikalną propozycję wartości dla zwiedzających i zyskując większe zainteresowanie swoją ofertą. Tendencja ta była widoczna na Lubelskich Targach Piw Rzemieślniczych 2023 – zauważa Agnieszka Dyś z Targów Lublin.

Imprezy targowe. Są ich co roku setki 

To wydarzenia w różnej skali i różnego rodzaju – od takich dla branżystów i specjalistów po targi konsumenckie, przy czym może to być też formuła mieszana. Coraz więcej jest imprez typowo tematycznych, adresowanych do pasjonatów i hobbystów. Są i takie wydarzenia, które przyciągają szeroką publiczność, jak targi książki (organizuje się ich w kraju kilka) czy wydarzenia prezentujące design i przedmioty codziennego użytku (jak wędrujące po największych miastach w kraju Targi Rzeczy Ładnych).

Wspomniane targi branżowe to często bardzo ważne wydarzenia, biorąc pod uwagę siłę i gospodarcze znaczenie niektórych sektorów. Np. w portfolio Grupy MTP znajdują się targi dla najważniejszych polskich branż eksportowych: Targi Meble Polska (meblarstwo), Polagra (żywność), Budma (stolarka otworowa), Poznań Motor Show oraz ITM Industry Europe (przemysł ery cyfrowej). Łącznie 18 poznańskich imprez posiada rekomendację Światowego Stowarzyszenia Przemysłu Targowego „UFI Approved International Event". W Polsce odbywa się też kilka wydarzeń targowych, które mają realne znaczenie międzynarodowe.

• Targi Meble Polska – odbywające się na Międzynarodowych Targach Poznańskich – są jednym z najważniejszych wydarzeń w branży meblarskiej w Europie, przyciągają wystawców i odwiedzających z całego świata, co podkreśla ich międzynarodowy charakter i znaczenie.

• ITM Industry Europe (też w Poznaniu) – wiodące w naszej części Europy targi kompleksowo prezentujące międzynarodową ofertę zgodną z ideą przemysłu 4.0.

• Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego (MSPO) organizowany przez Targi Kielce – to kluczowe wydarzenie dla przemysłu obronnego w Europie Środkowo-Wschodniej i jedno z najważniejszych tego rodzaju na świecie. Przyciągają ekspertów i wystawców z międzynarodowej areny.

• Międzynarodowe Targi Kolejowe Trako, odbywające się w AmberExpo, to największe i najbardziej prestiżowe w Polsce oraz drugie w Europie spotkanie branży transportu szynowego. Prezentują aktualny poziom rozwoju systemów transportowych oraz infrastruktury kolejowej w Polsce, Europie i na świecie.

• Międzynarodowe Targi Bursztynu i Biżuterii Amberif (również w Gdańsku) – to największe w Polsce wydarzenie targowe branży jubilerskiej i jedno z największych w Europie.

• Międzynarodowe Targi Opakowań Packaging Innovations, organizowane przez Targi w Krakowie, to wydarzenie o ugruntowanej pozycji na rynku, które każdego roku odwiedzają tysiące gości z Polski i zagranicy.

• Innym ważnym międzynarodowym wydarzeniem organizowanym w Krakowie są Targi Fastener Poland, które są uważane za najważniejsze forum spotkań branży elementów złącznych w Europie Środkowo-Wschodniej.

KONIEC MATERIAŁU PROMOCYJNEGO

Koniec materiału promocyjnego