Z ogrodu na dachu Cogiteonu rozciąga się piękny widok na Kraków, przy dobrej pogodzie widać nawet szczyty Tatr. Wierzę, że ten obiekt jest na tyle interesujący, że będzie przyciągał spacerowiczów. Rozmowa z Piotrem Koziarzem, specjalistą ds. komunikacji i promocji Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon

Marta Gruszecka: Budowa wyczekiwanego przez krakowian Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon dobiega końca. Od czego zaczęła się jego historia i na jakim obecnie jest etapie?

Piotr Koziarz: Instytucję powołano w grudniu 2017, rok później rozstrzygnięto projekt na budynek, którego elewację właśnie wykańczamy. Całkowita powierzchnia Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon to 4 hektary – jeden zajmuje ogród na dachu, który z pewnością będzie atrakcją dla mieszkańców Krakowa, dwa powstający obok park. To oznacza, że trzy czwarte zagospodarowywanej przez nas przestrzeni będzie terenem zielonym, a na tym bardzo nam zależy. Koniec prac nad projektem zaplanowaliśmy na listopad. Potem nastąpi faza odbioru i rozruchu obiektów.

Jak liczny jest zespół Cogiteonu?

– Na ten moment to 50 osób. Docelowo planujemy około 150 pracowników – do stałego zespołu dołączą m.in. edukatorzy czy obsługa wystawy, ale też ze względu na duży zielony teren, którym się trzeba się opiekować, będziemy zatrudniać na przykład ogrodników.

Co będzie czekało na odwiedzających Cogiteon?

– Najważniejsza przestrzeń to wystawa stała „Człowiek i jego marzenia" znajdująca się na poziomie -1. Podzieliliśmy ją na pięć mniejszych części, w każdej będą znajdowały się eksponaty interaktywne do samodzielnej obsługi – w sumie ponad sto. Wystawa opowiada o różnych aspektach działalności człowieka. Zaczynamy od pytania „Jak się czujesz" i podejmujemy tematy związane ze zdrowiem oraz funkcjonowaniem organizmu człowieka. Następnie zastanawiamy się, „Co nas łączy?", „Jak działa świat?" i „Jak zmieniamy Ziemię?", a kończymy kreacją przyszłości oraz debatą o rozwoju technologii i zagadnieniach związanych z eksploatacją zasobów. Oprócz przestrzeni wystawowej otworzymy sześć laboratoriów: Smaków, Cząstek, Reakcji, Przyrody z torem wodnym, wiwariami i akwariami, Pracownię Techniki i Pracownię Innowacji z m.in. drukarkami 3D i innymi urządzeniami związanymi z programowaniem komputerowym. Jestem przekonany, że frajdę z wizyty w Cogiteonie będą mieli wszyscy, bez względu na wiek.

W Małopolskim Centrum Nauki nie mogłoby zabraknąć miejsca na spotkania z gośćmi czy wykłady. Powstanie taka przestrzeń?

– Oczywiście. Na terenie Cogiteonu znajduje się aula na 280 miejsc oraz dwie mniejsze sale konferencyjne. Tam będziemy mogli organizować wykłady naukowców, spotkania, pokazy czy koncerty. Otworzymy też dwie dodatkowe przestrzenie wewnętrzne – Akademię Dzieci dla maluchów w wieku przedszkolnym (3-6 lat) z osobną wystawą o polskiej przyrodzie i sceną warsztatową, a także Strefę Emocji, kameralną przestrzeń multimedialną, do której będziemy zapraszać m.in. na pokazy kina sferycznego czy spektakle teatralne z nowoczesnymi efektami.

Osobną atrakcją Cogiteonu będzie ogród na dachu. Jakie rośliny w nim zasadziliście?

– Podzieliliśmy go na sześć typów łąk: kwietną, dla motyli i pszczół, terenów piaszczystych, inspirowaną roślinami Afryki Południowej, roślinami Eurazji i roślinami prerii. Na Cogiteonie znajdzie się też 12 widowiskowych świdośliw. Wiosną drzewo to ma mnóstwo białych kwiatów, latem niebieskie owoce, a jesienią pomarańczowo-czerwone liście.

Z ogrodu na dachu rozciąga się piękny widok na Kraków, przy dobrej pogodzie widać nawet szczyty Tatr. Wierzę, że ten obiekt jest na tyle interesujący, że będzie przyciągał spacerowiczów.

Równie atrakcyjnie zapowiada się otoczenie Cogiteonu. Spacer po dachu będzie można zakończyć w parku.

– Zasadziliśmy w nim 296 drzew dziesięciu gatunków i 465 krzewów pięćdziesięciu gatunków. W parku rosną przede wszystkim lipy, klony, graby, brzozy, dęby, platany oraz jabłonie. Zależało nam, aby znalazły się tam gatunki rodzime, które będą tworzyły możliwie najbardziej naturalny krajobraz. Zależało nam też, aby sprowadziły się do niego owady i ptaki, dlatego znajdziecie tu poidełka, karmniki oraz małe drewniane domki. Oprócz drzew sporo będzie różnego rodzaju bylin. Krwawniki, astry, ostnice, derenie i szafrany sprawią, że otoczenie Cogiteonu będzie żyło i zmieniało barwy przez cały rok.

Komentarze