Eksperci podkreślają, że budynki wielofunkcyjne nie są nowatorską koncepcją. Dawniej miasta były zwarte, więc wszystko było blisko, a w budynkach łączono różne funkcje. Dopiero wraz z rozwojem motoryzacji miasta się rozlały i zaczęły powstawać np. dzielnice biurowe, a kilka kilometrów dalej handlowe czy mieszkaniowe. Dziś inwestorzy wiedzą, że to droga donikąd. Mieszkańcy nie chcą tracić czasu na podróżowanie do pracy czy na zakupy. Chcą mieć wszystko pod ręką. Dlatego zmianom podlegają całe dzielnice, a współczesne projekty mixed-use to coś znacznie więcej niż budynek biurowy czy mieszkalny z lokalami handlowymi w poziomie parteru. Miks usług zależy od lokalnych uwarunkowań, ale coraz częściej zawiera tak zaskakujące funkcje, jak np. sala koncertowa w otoczeniu biur i sklepów. Ważna jest miastotwórcza rola tych projektów, w ramach których powstają także place miejskie czy parki.
Według prognoz firmy doradczej JLL w ciągu najbliższych pięciu–sześciu lat liczba projektów wielofunkcyjnych w Polsce może ulec podwojeniu. Przykład? Już teraz Cavatina Holding realizuje trzy duże projekty w ramach wielofunkcyjnych obiektów we Wrocławiu, Łodzi i Katowicach. W sumie to blisko 300 tys. m kw. biur, różnych usług i mieszkań na wynajem.
W Łodzi prace toczą się na terenie pofabrycznego kompleksu Widzewskiej Manufaktury w Łodzi, gdzie w ciągu trzech lat powstanie ponad 50 tys. m kw. powierzchni biurowej, handlowej, mieszkaniowej, z czego duża część w zrewitalizowanym budynku z XIX w. Będzie to nowoczesny kompleks łączący funkcje biznesowe z rekreacyjnymi, mający jeszcze „to coś" – postindustrialny, loftowy klimat i design.
– Przywrócenie do życia zabytkowych kompleksów pofabrycznych to najczęściej inwestycje na naprawdę dużą skalę. Dzięki adaptacji przestrzeni postindustrialnych na obiekty o funkcji mieszanej w miastach widać wyraźne odejście od dzielenia przestrzeni na monokulturowe strefy mieszkania, pracy i wypoczynku. Warto podkreślić, że to właśnie rewitalizacja pociągnęła za sobą wzrost zainteresowania realizacją projektów mixed-use, które są jednym z najgorętszych trendów na rynku nieruchomości w Polsce – mówi Daniel Draga, wiceprezes zarządu Cavatina Holding.
W centrum Katowic w miejscu zapuszczonego parkingu firma buduje właśnie Global Office Park. To wielofunkcyjny kompleks, który dostarczy na rynek niemal 90 tys. m kw. do pracy, mieszkania i rekreacji. To pierwsza tak duża inwestycja tego typu na Górnym Śląsku. W dwóch wieżach o wysokości 100 m będzie ok. 56 tys. m kw. powierzchni klasy A. Natomiast trzecia wieża to 670 mieszkań w zróżnicowanych wariantach metrażowych. Budynki będą osadzone na wspólnym pięciokondygnacyjnym podium, w którym w układzie galeryjnym znajdą się liczne lokale gastronomiczne i usługowe.
Najbardziej imponuje jednak Cavatina Hall. To kosmiczna, zapierająca dech w piersiach i przyciągająca uwagę konstrukcja, w której powierzchnie biurowe będą połączone z kulturą i sztuką. Częścią obiektu jest bowiem studio nagrań oraz sala koncertowa na tysiąc osób. Ten niecodzienny miks to swoista odpowiedź na zapotrzebowanie regionu. Bielsko-Biała to jedno z najprężniej rozwijających się średnich miast w Polsce z zapotrzebowaniem na wysokiej jakości obiekty o zróżnicowanej funkcji.
Quorum to największy projekt mixed-use na południu Polski. Zlokalizowany nad Odrą nowoczesny kompleks na blisko 100 tys. m kw. połączy przestrzenie do pracy, życia i rekreacji.
Pierwszym etapem kompleksu jest budynek D, będący połączeniem nowoczesnej architektury z renowowaną częścią z cegły, który zaoferuje swoim przyszłym najemcom ponad 16 tys. m kw. biur klasy A.
Równolegle rozpoczęła się realizacja 24-kondygnacyjnej wieży, w której zaprojektowano ponad 330 apartamentów na wynajem o najwyższym standardzie wykończenia. Będzie się z nich rozpościerać spektakularny widok na panoramę miasta.
W parterze kompleksu od strony wschodniej, północnej i zachodniej znajdą się lokale usługowe. Na jego podium oraz na poziomie czwartej kondygnacji zaprojektowano dostępne dla wszystkich pracowników i mieszkańców tarasy i zielone przestrzenie. Po przeciwnej stronie ulicy powstaną ogólnodostępne tereny zielone oraz deptak.
Wszystkie komentarze