Polska przetwarza nieco ponad połowę szklanych opakowań. To wynik, który plasuje nas w ogonie Unii Europejskiej.

Średnio co dwa tygodnie wyrzucam do przyosiedlowego kosza 35-litrowe wiadro ze szkłem. Opakowania po kosmetykach i napojach czy oliwie, słoiki. Mając do wyboru: szkło lub plastik czy aluminium, zawsze wybieram to pierwsze, traktując to jako świadomy gest konsumenta i sygnał: "wybieram to, co bardziej eko".

– Tyle że szkło również ma swoje za uszami – pisze Julia Wizowska, reporterka, blogerka ekologiczna i autorka książki "Nie śmieci" poświęconej odpadom.

Jak długo rozkłada się szkło

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Komentarze
Każde opakowanie jednorazowe to marnotrawstwo i zaśmiecanie środowiska. Celem nie powinien być recykling, ale mniejsza produkcja śmieci. Dopiero te opakowania, których nie da się objąć systemem kaucyjnym powinny być poddawane recyklingowi.
A komentarz "konsumenci powinni wybierać produkty łatwe w recyklingu" to zrzucanie winy na kupujących, podczas gdy to producenci powinni być zmuszeni produkować opakowania wielokrotnego użytku, lub nadające się do recyklingu. To, że konsument wybierze 1 opakowanie nadające się do ponownego przetworzenia na 100 innych, które wylądują na składowisku lub w spalarni, nie ma wielkiego znaczenia - te pozostałe 99 już zostało wyprodukowanych, czyli śmieci już powstały.
@bumber_
Dokładnie i tutaj MOGŁABY bardzo ładnie zadziałać unia narzucając pewien standard opakowań. No ale to dizle zanieczyszczają środowisko najbardziej. Mam nadzieję, że się wreszcie za to wezmą. A fakt że na opakowaniach nie ma ujednoliconych oznaczeń gdzie wyrzucić dane opakowanie to jakaś całkowita niedorzeczność.
już oceniałe(a)ś
13
1
Recykling będzie wtedy jak każda butelka, KAŻDA!, będzie z kaucją nawet wysokości 1 złoty, a oddanie butelki, JAKIEJKOLWIEK!, będzie polegało na wrzuceniu jej do jednego z tysięcy butelkomatów w supermarketach, na bazarach etc., i otrzymanie za to gotówki. Bez łaski sprzedawcy, bez paragonów, bez aplikacji na srajfona! Daleko nie trzeba szukać, w Niemczech taki system działa od wielu lat, ale w Polsce Janusze pewnie będą kręcić głową że perełka czy łomża podskoczy im w cenie i nie będą mogli pizgnąć pustej butelki za siebie w krzaki.
@jarek_postrach_piaskownicy
Ale dlaczego szukać tak daleko? W Polsce ten system działał za PRL-u. Mleko w szklanych butelkach przynoszone było pod drzwi. Butelki po mineralnej czy piwie wymieniało się lub oddawało się w sklepie. Działały skupy szkła. Gdy jako dziecko chciałem mieć parę groszy na własne wydatki, zbierałem butelki po rodzinie i zanosiłem do skupu.
już oceniałe(a)ś
15
0
@Ufo
Oczywiście, tez to doskonale pamiętam. Skoro nie da się wrócić do PRL, pomimo pisowskich prób wskrzeszenia gierkowskiego trupa, to może warto sięgnąć po sprawdzone wzorce u sąsiadów.
już oceniałe(a)ś
13
0
Zupełnie nie rozumiem, dlaczego nie można wprowadzić kaucji za opakowania typu butelki, puszki, przecież to nie powinno być trudne. Wystarczy podejrzeć, jak robią to nasi sąsiedzi. To producent powinien odbierać swoje opakowania, i to jego problem, jak je przetworzyć. Nie sklep, nie klient, tylko producent. To on z rozmachem pakuje towar w takie ilości plastiku, folii, papieru, że niech on tym się martwi. Może nauczą się pakować z rozmysłem, a nie hulaj dusza.
już oceniałe(a)ś
25
0
40 lat temu potrafilismy a teraz juz nie?
@disillusioned_and_in_denial.
No, ale to były czasy systemu słusznie minionego, teraz mamy inne, lepsze czasy. Teraz nie da się i się nie opłaca. Poza tym, lepiej mówić, niż cokolwiek zrobić, bo jeszcze wyjdzie, albo i nie, lepiej więc nic nie robić.
już oceniałe(a)ś
5
0
*konsumenci powinni wybierać*

Skończmy z tym, dość. Jasne, zwalmy wszystko na konsumenta, szczególnie biednego, np tego, który w Polsce ma pensję 2-3 tys i całe życie kombinuje jak przeżyć. Niech jeszcze kombinuje jak recyklingować, niech pilnie pomiędzy jednym kieratem w pracy a drugim w domu uczy się symboli, przepisów, materiałoznawstwa; no i dowalmy mu karę jeśli nie umie lub segreguje źle. A bogate korpo ma wszystko w doopie, trzepie nieskończoną ilość kasy i umywa ręce od wszystkiego, bo ono (korpo) ceni sobie tylko czysty ZYSK, nic poza tym, żadnych innych wartości korpo nie ma w misji. To jest szczyt bezczelności i wszystko postawione na głowie. Co konsument jest winny, że producent produkuje swój towar z tworzywa nieprzetwarzalnego?! Niech producenci zaczną brać wreszcie odpowiedzialność, to oni WPROWADZAJĄ w pierwszej kolejności takie a nie inne materiały do obiegu, które potem trują naszą planetę!!!
już oceniałe(a)ś
15
0
Szkło, wbrew pozorom, nie nadaje się w 100% do ponownej przeróbki. Stłuczka szklana może stanowić tylko określoną część wsadu do pieca szklanego. Zawsze trzeba użyć do produkcji także pierwotnych surowców. A co do długiego czasu rozkładu szkła, to należy dodać, że znakomita większość produktów szklanych rozkładając się nie zatruwa w żaden sposób środowiska. Jedyne zagrożenie, to to, że można się pokaleczyć albo że szkło może być przyczyną pożaru. Poza tym na pewno można te zagrożenia zminimalizować i przyspieszyć rozkład szkła odpowiednio je rozdrabniając. Tyle, że to jest energochłonne, więc raczej nie stanie się rozwiązaniem docelowym.
@roman_j
Zgoda w 100%, ale ... wyrzucając szkło marnujemy całą masę surowców i energii zużytych do produkcji tego szkła.
już oceniałe(a)ś
0
0
Na niedalekiej Litwie w każdym spożywczym stoi butelkomat na plastikowe butelki. Każdy może do niego wrzucić opakowanie i otrzymuje paragon dający rabat w sklepie. Sam widziałem skromnie ubraną panią z trójką dzieci taszczących torby z butelkami. Jak się chce to można.
już oceniałe(a)ś
10
0
Nie wyrzucać szkła w plastikowych workach... nie każdy mieszka w bloku i ma do dyspozycji specjalny kubeł na odpady szklane. W wielu przedsiębiorstwach zbierających odpady zamawia się worki, także na szkło, nie ma alternatywy.
już oceniałe(a)ś
7
0