Budynek Filharmonii Szczecińskiej? Biurowiec Bałtyk w Poznaniu? Dworzec Łódź Fabryczna? Młyny Rothera w Bydgoszczy? Wrocławskie Sky Tower? Czwarta edycja akcji Supermiasta i Superregiony to spotkanie z wyjątkową architekturą

"Supermiasta i Superregiony" to przedsięwzięcie, w ramach którego dyskutujemy o tym, co w naszym otoczeniu najważniejsze. Rozmawiamy o tym, jak funkcjonują samorządy różnych szczebli, o ich problemach i sukcesach, o tym co robią dla mieszkańców, by żyło im się lepiej. Bardzo ważny jest dla nas głos ekspertów - i głos czytelników, którzy mogą uczestniczyć w plebiscytach organizowanych na Wyborcza.pl. W tym roku na pewno będzie gorąco - bo architektura, urządzanie przestrzeni, planowanie - to tematy, które budzą niemałe emocje.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Komentarze
należałoby odejść od megaprojektów pretendujących do miana "ikon" na rzecz zwrównoważonej przeciętności; niech budynki będą po prosty ekologiczne i użyteczne, to naprawdę wystarczy, less is more
@p_tom_k
Jedno z drugim nie ma nic wspólnego. Ikoną może zostać mała, śródmiejska plomba. Natomiast „rozmiar” architektury wynika z jego funkcji. Mamy przestać budować filharmonie, dworce i muzea? A ta przeciętność, o której piszesz, to akurat nam wypada bardzo słabo, zdecydowanie musimy podnieść jakość polskiej architektury, ale niestety poziom świadomości i edukacji społecznej w jakichkolwiek dziedzinach artystycznych jest absolutnie tragiczny…
już oceniałe(a)ś
3
0
@p_tom_k
Bardzo trafna uwaga, że potrzeba nam dobrej przeciętności, ekologicznej i funkcjonalnej. Jednak "megaprojekty" też są potrzebne, nie przeszkadzają tworzyć dobrej zwykłej architektury. Budowle i obiekty - wspaniałe i wyjątkowe (to mogą być place, dworce, parki, odnowione fabryki), są nasza ozdobą i przyjemnością, przestrzenią wspólną, miejscem spotkań i życia towarzyskiego. Bez tego byłoby bardzo smutno.
już oceniałe(a)ś
0
0
To małe lokalne projekty, również te tymczasowe, a także współczesna mądra zieleń miejska zasługują na uwagę. W Dąbrowie Górniczej miasto świetnie prowadzi Fabrykę Pełną Życia małym kosztem - nie jest to estetyczne cudo ale świetnie działa jako miejsce dla mieszkańców. Np kopalnia Ignacy w Rybniku, odremontowana za miliony na „glanc”, jest bardzo formalna i straszy nową betonozą. Mądrej nowej zieleni miejskiej chyba nie da się gdziekolwiek zobaczyć (na razie).
@Karsz_
Mdli mnie już od ciągłego słuchania o tej zieleni i „betonozie” w kraju, gdzie najobrzydliwszym elementem otoczenia są rozdeptane, rozjechane, błotniste i zarośnięte trawniki… Nie umiemy zadbać o najprostszą rzecz, a domagamy się niewiadoma czego… TRAWNIKI! Nawet na nowych osiedlach w Warszawie, z nową infrastrukturą i młodymi kudźmi… Wszędzie klepiska :/
już oceniałe(a)ś
1
2
@sadbanana
Trawnik jest jedną z najtrudniejszych i najbardziej wodochłonnych rzeczy do utrzymania w przestrzeni publicznej. Generalnie przy planowaniu nowej zieleni miejskiej - jak najmniej, lepiej łąka etc.
już oceniałe(a)ś
1
0
Połączenie historii, architektury i sztuki pokazało jak ważny jest regionalizm. By pędem za nowoczesnością nie zapominać o wspaniałym i cennym dorobku kulturowym. Że regionalizm może pięknie łączyć, uzupełniać się i wzbogacać się nawzajem.
już oceniałe(a)ś
7
0
Niestety ikoną (musi być na wszystkich zdjęciach) stal się najpaskudniejszy budynek w Polsce czyli brudne pasiaste gacie Złotej 44.
Nie do wiary jak wmówiono ludziom że obłożony najtańszymi brudnymi płytami rodem z tandetnej stołówki obiekt jest synonimem najwyższego luksusu.
@test null
True, choć projekt był inny... Jak zwykle poszli po taniości pod koniec...
już oceniałe(a)ś
1
0
W Warszawie taka Ikona to zburzony Supermarket i zburzony pawilon chemii !? To co na tych miejscach powstało to niestety " maliny" !Niestety las wieżowców bez planu urbanistycznego to też nie Ikona !
@adriana.klosinska
adzia opowiadasz bzdury, plac unii wygląda teraz o wiele lepiej
już oceniałe(a)ś
0
0
Ikoną współczesnej polskiej architektury pozostaje Podhale. Nie zrozumiem, jak można było pozwolić tak zdewastować krajobraz?
już oceniałe(a)ś
2
0
Filharmonia szczecińska. Przyjeżdżam kilka razy w roku i jeszcze mi się nie znudziła.
już oceniałe(a)ś
2
0
Niech żyje betonoza!
@Tomek-Wroblewski

Odezwałeś się niczym pijany szlachcić, śpiący w karczmie pod ławą, obudzony o 3 w nocy. Kompletnie od czapy.
już oceniałe(a)ś
2
3
@Tomek-Wroblewski
Beton znany od czasów Cesarstwa Rzymskiego. Zapraszam również do krajów południowych i południowo-zachodnich gdzie wiele placów jest pozbawionych zieleni.
już oceniałe(a)ś
1
2
@Mehoo
i to ma być wzór do naśladowania? Tylko dlatego, że jest stosowany od czasów starożytnych...
Proponuję, zatem zapuścić jeszcze kołtun polski i spalić jakąś czarownicę
już oceniałe(a)ś
4
1
@NickFury
Proponuję otworzyć podlinkowane miasta i regiony:
Białystok - beton
Katowice - beton
Częstochowa - beton
Zielona Góra - beton
i tak dalej.
Szlachcic przemówił
już oceniałe(a)ś
1
0
@Tomek-Wroblewski
Dopóki chamstwo nie nauczy się dbać o chodniki, nie rozjeżdżać ich, nie wydeptywać, dbać żeby były skoszone, zielone i równe, to lepiej żeby był beton niż błotniste klepisko…
już oceniałe(a)ś
0
2
@sadbanana
*Chodziło o dbanie o trawniki
już oceniałe(a)ś
0
0
@Mehoo
Tam mają inny problem. W takiej Sewilli przez dwie trzecie roku jest 45 stopni w cieniu i słońce wypali absolutnie wszystko a wody jest mało. Zieleń musi więc być dość nieliczna i schowana w podwórza i inne miejsca tego rodzaju
już oceniałe(a)ś
0
0