W czasie pandemii turyści wybierali często miejsca mniej dostępne, szukali atrakcji oddalonych od tradycyjnych miejsc wypoczynku.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Tomasz Kurs: Turystyka to jedno z kół zamachowych gospodarki Warmii i Mazur. Branża znalazła receptę na przetrwanie czasu epidemii?

Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego: – Turystyka jest istotną częścią naszej regionalnej gospodarki i po miesiącach zamknięcia boryka się z problemami. W tej kryzysowej sytuacji pocieszający jest fakt sporego zainteresowania naszą ofertą turystyczną i naszym regionem. Widzieliśmy to już podczas poprzednich wakacji. Wierzę, że najbliższe miesiące pozwolą przedsiębiorcom związanym z turystyką odrobić część strat. Region, dzięki swoim naturalnym walorom i różnorodnej ofercie turystycznej, został uznany za jeden z najbardziej odpornych na skutki pandemii, co potwierdza Komisja Europejska w swojej prognozie. Oczywiście, olbrzymią pracę wykonali nasi przedsiębiorcy, którzy potrafili tak zorganizować działanie swoich obiektów, aby zapewnić bezpieczną i atrakcyjną ofertę usług. Na popularność regionalnej oferty mają wpływ także duże możliwości uprawiania aktywnej turystyki i odpoczynku w pięknych przyrodniczo okolicach. Nie brakuje także miejsc ciekawych i unikatowych pod względem historycznym.

Pewnie z przymusu Polacy docenili wypoczynek w kraju. Na ile dotyczyło to także Warmii i Mazur?

– Nie nazwałbym tego wyboru „decyzją z przymusu", ale racjonalnym przeanalizowaniem sytuacji. U nas jest bezpiecznie, a walory turystyczne przekonują do odwiedzin. W 2020 roku w województwie udzielono 70 proc. noclegów w porównaniu z rokiem 2019. To duży spadek, ale na tle innych regionów nasz prezentuje się najlepiej. Zdecydowana większość gości to oczywiście turyści krajowi. Samorząd województwa wraz z regionalną organizacją turystyczną prowadził w tym czasie aktywną promocję Warmii i Mazur, a Polacy uznali, że jesteśmy regionem odpowiednim do wypoczynku w czasie pandemii, z uwagi na przyrodę – dostęp do lasów, jezior, parków, z możliwością uprawiania wielu form aktywności: żeglowania, podejmowania wypraw rowerowych, pływania kajakami.

Siłą turystyki na Warmii i Mazurach jest różnorodność oferty. Mamy duże hotele, mniejsze pensjonaty i gospodarstwa agroturystyczne. Wszędzie można bezpiecznie wypocząć?

– Doceniam profesjonalizm, świadomość i zaangażowanie właścicieli i pracowników naszych hoteli. Myślę, że zapewnią turystom nie tylko szereg atrakcji, ale również bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. Na popularności zyskały ostatnio miejsca, które umożliwiają zachowanie dystansu, czyli wynajem samodzielnych domków i kempingi. W tym roku dojdzie jeszcze możliwość nocowania w lesie.

Pomysłem na przedłużenie sezonu jest także turystyka zdrowotna.

Nidzica - Gotycki zamek krzyżacki
Nidzica - Gotycki zamek krzyżacki Adobe Stock

– W 2021 roku region wzbogaci się o kilka nowych atrakcji, m.in. zakończy się rewitalizacja ruin zamku w Szczytnie. W 2020 roku podobną metamorfozę przeszły ruiny zamku biskupów chełmińskich w Lubawie. Miasto kończy także odnawiać zamek w Nidzicy. Zbliża się także koniec prac na Wzgórzu Katedralnym we Fromborku. Wierzę, że wznowione zostaną prace przy nowym muzeum na Polach Grunwaldu. Nowości będzie więcej, ponieważ właściciele obiektów turystycznych oraz samorządy wykorzystywały okres zamknięcia turystyki na przeprowadzenie różnych inwestycji. Trwa np. budowa Mazurskiej Pętli Rowerowej. A jeśli chodzi o turystykę zdrowotną, jest to proces nieco dłuższy. Kolejne miasta, obok Gołdapi, starają się o status uzdrowiska i przygotowują potrzebne zaplecze. Wspieramy ten kierunek działań, także dotacjami, ponieważ globalne trendy pokazują, że łączenie turystyki i szeroko rozumianej dbałości o zdrowie to przyszłość. I znów atutem jest nasza przyroda. W 2019 roku rozpoczęło działalność Stowarzyszenie Uzdrowisk Warmii i Mazur, do którego należą Gołdap, gmina Górowo Iławeckie, Lidzbark Warmiński, Frombork i Miłomłyn. To daje nadzieję, że wkrótce na mapie Warmii i Mazur pojawią się nowe uzdrowiska.

Czy lotnisko w Szymanach jest wsparciem dla turystyki w regionie?

– Port Lotniczy Olsztyn-Mazury w Szymanach dostosowuje się do zmieniającej się sytuacji. Wciąż działa i jest gotowy na przyjmowanie samolotów. Działające do tej pory połączenia, zwłaszcza do Dortmundu i Krakowa, zapewniały nam ruch turystyczny. Mam nadzieję, że połączenie z Wrocławiem spowoduje większe zainteresowanie ofertą naszego regionu także wśród mieszkańców stolicy Dolnego Śląska.

W trakcie epidemii ludzie zaczęli szukać miejsc bardziej odosobnionych, wręcz odludnych. Może to okazja, żeby pokazać tereny, które turyści dotąd omijali?

– Oferta regionu jest różnorodna i każdy znajdzie tu coś dla siebie, także osoby szukające odpoczynku poza kurortami mazurskimi i głównymi miastami. Na tym polegał m.in. zeszłoroczny sukces obiektów agroturystycznych. Polacy lubią odkrywać nowe miejsca i mniej dostępne atrakcje. Tak zresztą został pomyślany m.in. szlak rowerowy Green Velo, który łączy peryferyjne powiaty. Na każdym z naszych szlaków, czy to na żeglarskim Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, czy Szlaku Kopernikowskim, albo mniej znanych trasach rowerowych, mamy możliwość odkrywania wielu ciekawych i mniej znanych miejsc. To głównie od pomysłowości lokalnych samorządów i właścicieli obiektów zależy, czy turysta do nich dotrze.

Jak może wyglądać w tym roku oferta imprez kulturalnych czy sportowych?

– Część imprez się nie odbędzie, a część z pewnością zmieni formułę. Ale obserwuję aktywność lokalnych samorządów oraz organizatorów wydarzeń kulturalnych czy sportowych i jestem przekonany, że kalendarz imprez w regionie będzie ciekawy. Nie zabraknie koncertów, ani imprez sportowych. W czerwcu ponownie organizujemy u nas Rajd Polski, który jest eliminacją Mistrzostw Europy. Szykują się też imprezy triathlonowe, biegowe oraz rowerowe. Zachęcam do przeglądania stron internetowych, zarówno naszych, jak i samorządów lokalnych. Będą państwo na pewno mile zaskoczeni. Zachęcam do odwiedzenia Warmii i Mazur.

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Komentarze