Pierwszy w Polsce klimatyzowany przystanek komunikacji miejskiej, okrągła kładka dla pieszych, szkło o niesamowitych właściwościach znane na całym świecie - Rzeszów stara się sprostać wybranemu osiem lat temu hasłu promocyjnemu - ?Stolica innowacji?.

Przystanek miejskiej komunikacji, na którym zimą można się ogrzać – marzyliście o czymś takim? Takie przystanki już są w Rzeszowie. W lecie dodatkowo będzie można się w nich ochłodzić. Buduje je dla miasta lokalna firma ML System. W swojej fabryce ma jedyną na świecie linię technologiczną do drukowania ogniw fotowoltaicznych. Swoje innowacyjne rozwiązania zastosowała też na miejskich przystankach. – Na dachu zamontowaliśmy wysoko wydajne ogniwa fotowoltaiczne, które zasilają system grzewczy i chłodzący, oraz zalaminowane w szkle diody LED oświetlające przystanek. Ściany wybudowaliśmy ze szkła izolowanego termicznie, nanosząc na nie nanowarstwę tlenków metali. Przy wejściu zastosowaliśmy kurtyny powietrzne zasilane z fotowoltaiki, które tworzą barierę dla ciepła lub zimna z zewnątrz. To wszystko nasze autorskie rozwiązania, w całości i pojedynczo zastosowane po raz pierwszy na świecie – mówi Dawid Cycmoń, współwłaściciel firmy ML System. Cycoń przyjął zaproszenie na „Pracownię miast: Rzeszów”, uczestniczył we wczorajszych warsztatach, a dziś będzie gościem na konferencji.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Komentarze