Klienci parków logistycznych działają często w sektorach o bardzo wysokiej konkurencyjności, więc zarówno lokalizacja magazynu, jak i zastosowane w nim nowoczesne technologie stanowią istotny element ich łańcucha dostaw, a zatem przewagi konkurencyjnej. PropTech (pod taką nazwą występują nowoczesne technologie stosowane w nieruchomościach) pomaga im usprawniać codzienną pracę. Przykład? Korzystanie z systemu odczytywania tablic rejestracyjnych skraca czas wjazdu do parku logistycznego z dwóch minut do dwóch sekund.
Jak podkreśla Waldemar Witczak, dyrektor regionalny firmy SEGRO, prace nad innowacyjnością obiektów magazynowych zaczynają się na długo przed ich eksploatacją, już od etapu projektowania.
– W SEGRO wykonuje się go z wykorzystaniem Building Information Modeling (BIM), który pozwala na maksymalizację ergonomii obiektu oraz stanowi kompletne źródło informacji o magazynie, począwszy od momentu koncepcji, aż po jego użytkowanie. Na etapie eksploatacji nowoczesne rozwiązania technologiczne pozwalają m.in. na optymalizację zużycia mediów, a co za tym idzie, na optymalizację kosztów. Przykładem jest stosowane we wszystkich budynkach SEGRO oświetlenie LED, które pozwala zmniejszyć zużycie energii o 30 proc., a tym samym zredukować emisję dwutlenku węgla – podkreśla Waldemar Witczak.
Jak dodaje, dalsze oszczędności można osiągnąć, stosując system sterujący oświetleniem DALI, który dostosowuje natężenie światła do poziomu nasłonecznienia lub wyłącza je, gdy nikt nie przebywa w pobliżu. – Proekologiczny wpływ na nieruchomość mają również inne nowoczesne rozwiązania z zakresu PropTech, takie jak system monitoringu mediów działający w chmurze i stosowany we wszystkich naszych parkach. Dzięki niemu można nie tylko zdalnie optymalizować zużycie energii elektrycznej czy gazu, ale też zarządzać kilkoma obiektami jednocześnie. Takie rozwiązania, oprócz tego, że przynoszą wspomniane wyżej korzyści biznesowe i oszczędności, wpisują się ściśle w trendy związane ze zrównoważonym rozwojem, dając również korzyści wizerunkowe – wyjaśnia Witczak.
Nowoczesnych technologii w magazynach poszukują szczególnie duże przedsiębiorstwa, które ze względu na złożoność procesów muszą stale się doskonalić. Dlatego PropTech w powierzchniach magazynowych staje się coraz popularniejszy. Potwierdzają to także wyniki raportu SEGRO „PropTech na rynku magazynowym", z którego wynika, że aż 74 proc. przedsiębiorstw już korzysta z tego typu nowinek, a 89 proc. widzi bezpośrednie korzyści z ich zastosowania. Głównie są to korzyści ekonomiczne (taką opcję wskazało 60 proc. ankietowanych), ale także ekologiczne (46 proc.), związane z wyższym poziomem bezpieczeństwa (40 proc.) i oszczędnością czasu (32 proc.). Rozwój tych technologii w kolejnych latach, zarówno w Polsce, jak i w krajach Europy Zachodniej, jest zatem przesądzony.
Wszystkie komentarze