Weekendowe wyjazdy cieszą się rosnącą popularnością. To najlepszy sposób na ładowanie baterii, zaspokajanie apetytu na podróże, a przy okazji poznawanie nowych miejsc. Na krótkie wyjazdy warto wybierać miejsca w niedalekiej odległości od kraju, by większości czasu nie spędzić w środku transportu. Skarbnicą wyjątkowych miejsc, idealnych do odkrycia na weekend są północne Niemcy.

Ratusz Staromiejski w Hanowerze
Ratusz Staromiejski w Hanowerze © HMTG / Lars Gerhardts

Miasto spichlerzy

Miastem, które obowiązkowo trzeba odwiedzić, jest Hamburg. Nazywany jest zieloną metropolią, gdyż ponad połowę jego powierzchni pokrywają tereny zielone. Klimat miastu nadaje morsko-rzeczny port, notabene największy port w Niemczech, kanały Łaby i rzeka Alster. Można tu plażować, spacerować po przystaniach wśród luksusowych statków wycieczkowych, gigantycznych kontenerowców i odrestaurowanych okrętów-muzeów. Niesamowitych wrażeń dostarcza Speicherstadt, czyli dzielnica spichlerzy. To zachwycająca, ponad stuletnia zabudowa wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Dzielnica spichlerzy w Hamburgu
Dzielnica spichlerzy w Hamburgu  © Julia Schwendner

Rodziny z dziećmi powinny odwiedzić Miniatur Wunderland – park miniatur z największą na świecie makietą modelarstwa kolejowego. Na powierzchni ponad 1300 metrów kwadratowych odbywa się minipodróż przez Skandynawię, Niemcy, Austrię i Szwajcarię, a nawet daleką Amerykę. Dzieci warto zabrać także do Chocoversum, czyli muzeum czekolady oraz tutejszego zoo – Tierpark Hagenbeck. Dla osób o mocnych nerwach nie lada atrakcją jest Hamburg Dungeon, komnata horrorów. To  połączenie gabinetu strachu, spektaklu i wesołego miasteczka.

Filharmonia nad Łabą w Hamburgu
Filharmonia nad Łabą w Hamburgu  © www.mediaserver.hamburg.de - Cooper Copter GmbH

Hamburg rozsławiony muzyką Beatlesów

Fani muzyki znają muzyczne tradycje miasta. W tym roku miasto świętować będzie 60-lecie rozpoczęcia kariery Beatlesów. John Lennon powiedział kiedyś, że „urodził się w Liverpoolu, ale dorastał w Hamburgu”. Do Hamburga Beatlesi przyjechali 17 sierpnia 1960 roku, dając w ciągu 2,5 roku 281 koncertów. Dzisiaj przy ulicy zwanej „Grzeszną Milą” stoją   wykonane z aluminium figury Johna, Paula, George’a i sylwetka, która symbolizuje Ringo Starra oraz pierwszego perkusistę The Beatles  Pete’a Besta. Hamburg rozbrzmiewa nie tylko muzyką Beatlesów. Nie brakuje tu klubów, dyskotek, barów i restauracji. Miasto dostarcza sporo przeżyć kulturalnych. Mieści się tutaj 70 muzeów i ponad 40 teatrów.

Beatles-Platz w Hamburgu
Beatles-Platz w Hamburgu © Julia Schwendner

Piwny smak Bremy

Kulturalnych wrażeń nie brakuje w Bremie. To europejski ośrodek astronautyki i miasto nauki, idealne do przemierzania spacerem bądź rowerem. Brema to trzecie najbardziej przyjazne rowerzystom miasto w Europie. Spacerując, można przejść zgodnie z prądem rzeki Wezery po promenadzie Schlachte lub w przeciwną stronę, kierując się do dzielnicy pełnej eleganckich restauracji, kultowych barów, ekskluzywnych sklepów i second-handów. Obowiązkowym punktem jest wizyta na rynku starego miasta. Znajdujący się na nim ratusz i posąg Rolanda zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Rowerzyści w Bremie
Rowerzyści w Bremie © Ingo Wagner

Po zachodniej stronie ratusza znajduje się najsłynniejszy wizerunek muzykantów z Bremy znanych z baśni braci Grimm. W liczącej ponad 600 lat piwnicy ratuszowej mieści się 650 rodzajów niemieckiego wina. Światową sławę Bremie przyniósł jednak inny trunek – piwo  Beck’s. Browar Beck’s jest otwarty dla zwiedzających. Atrakcje czekają w jego muzeum, warzelni i magazynie słodowym. Wizytę wieńczy degustacja złotego trunku. Można się nim raczyć także w licznych barach i restauracjach lub przy wielu innych okazjach. W Bremie świętuje się często i chętnie. Odbywa się tu Volksfest, najstarszy i trzeci co do wielkości festyn ludowy w Niemczech, największy karnawał samby w Europie, największe europejskie sześciodniowe wyścigi kolarskie czy festiwal muzyki klasycznej Musikfest.

Centrum nauki o ziemi i kosmosie w Bremie
Centrum nauki o ziemi i kosmosie w Bremie © Jannis Dirksen

Lubeka – miasto siedmiu wież

Weekendowy czas doskonale wypełni wizyta w Lubece. Serce miasta stanowi otoczona wodą starówka, do której wejścia broni Brama Holsztyńska. W 1987 roku jej historyczny rdzeń został wpisany jako pierwsze stare miasto w północnej Europie na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Zabytkowa zabudowa z epoki gotyku, renesansu, baroku i klasycyzmu, zaułki i ulice, kościoły i klasztory, kamienice i fortyfikacje zapewniają wyjątkowe wrażenia spacerowiczom. Perełką gotyku ceglanego jest znajdująca się na starówce bazylika Mariacka (Marienkirche). Wzorowało się na niej aż 70 innych kościołów w całym regionie nadbałtyckim. Dwie wieże bazyliki wraz z wieżami czterech innych kościołów górują nad miastem, dlatego Lubekę nazywa się często miastem siedmiu wież.

Brama Holsztyńska w Lubece
Brama Holsztyńska w Lubece © Olaf Malzahn

Nie można wyjechać z Lubeki bez spróbowania marcepana. Miasto słynie z jego produkcji, trudni się tym kilka fabryk. Posiada on certyfikat z Chronionym Oznaczeniem Geograficznym. Na starówce mieści się kawiarnia i sklep Niederreger, jednego z najbardziej znanych producentów tego smakołyku. Na rynku nie brakuje też restauracji i pubów, w których warto usiąść i cieszyć się niepowtarzalnym klimatem miasta. Zwiedzenie Lubeki z innej perspektywy umożliwia rejs po kanale opływającym starówkę, a poznanie miasta nocą liczne kluby i dyskoteki.

Tort ze słynnej kawiarni Niederegger w Lubece
Tort ze słynnej kawiarni Niederegger w Lubece © Niederegger

Hanower - miasto ogrodów

Weekendowym odkrywcom do gustu przypadnie z pewnością wizyta w Hanowerze. To centrum innowacji i przemysłu. Słynie z największej na świecie powierzchni wystawienniczej. Teren targów rozciąga się na powierzchni 466 100 metrów kwadratowych i jest miejscem organizacji największych na świecie imprez wystawienniczych. Miasto daje się zapamiętać także z innych atrakcji. Posiada na przykład, co nietypowe, dwa ratusze. Jeden w stylu gotyckim, odrestaurowany, leżący bezpośrednio naprzeciw hali targowej, drugi w stylu późnego historyzmu, otwarty w 1913 roku, i zachwycający wysoką na niemal 100 metrów kopułą. Rozpościera się stąd piękny widok na miasto. Na szczyt zawiezie… krzywa winda. W drodze do góry odwiedzający są przewożeni najpierw pionowo w górę, a później pod kątem 17 stopni. Hanower przyciąga również miłośników zakupów. Zrobić je można na największym deptaku w Niemczech. Poza tym zdecydowanie warto odwiedzić  Ogrody Królewskie (Königliche Gärten Herrenhausen). Zajmują one powierzchnię 136 ha. Historię samych ogrodów prezentuje nowe muzeum w Pałacu Herrenhausen.

Nowy Ratusz w Hanowerze
Nowy Ratusz w Hanowerze  © HMTG/Lars Gerhardts

Miasta północnych Niemiec to skarbnice zabytków, klimatycznych restauracji, tętniących muzyką klubów i urokliwych uliczek, po których można niespiesznie spacerować. Wizyta w nich nie tylko pozwoli ciekawie spędzić weekend, ale też wrócić ze wspaniałymi wspomnieniami.

Więcej informacji o atrakcjach turystycznych północnych Niemiec na stronie Niemieckiej Centrali Turystyki

Koniec Promocji Natywnej