Jeszcze nie tak dawno wypełniony pielgrzymami, teraz dziwnie i niepokojąco opustoszały. Od symbolicznego obrazu pustego placu świętego Piotra i przechadzającego się po nim zamyślonego papieża Franciszka rozpoczyna się dokument discovery+ Originals „Francesco. „Burza zdradza naszą kruchość, obnaża fałszywe i złudne pewniki, na których opieramy codzienną rutynę: nasze plany, zwyczaje i priorytety” – słyszymy w tle słowa papieża. A na kolejnych kadrach widzimy opustoszałe ulice europejskich ulic.

COVID-19 zmienił i przewartościował naszą rzeczywistość. Świat mierzy się jednak z wieloma kryzysami, w tym kryzysem chrześcijańskich wartości. Dokument „Franceso” zabiera w podróż po pontyfikacie papieża Franciszka. Wyjątkowym, bo taki jest papież Franciszek i trudnym, bo przypadającym na czasy kryzysu wiary, problemu uchodźców, pedofilii w Kościele i silnego głosu społeczności LGBT.

'Franciszek zrobił dla ratowania imigrantów więcej niż jakikolwiek rząd' - mówi w pewnym momencie do kamery Syryjka, której papież umożliwił opuszczenie obozu dla uchodźców na wyspie Lesbos.
'Franciszek zrobił dla ratowania imigrantów więcej niż jakikolwiek rząd' - mówi w pewnym momencie do kamery Syryjka, której papież umożliwił opuszczenie obozu dla uchodźców na wyspie Lesbos.  (Zdjęcia dzięki uprzejmości i zezwoleniu: Photographic Service L'Osservatore Romano/discovery+)

Wzór do naśladowania

Autorem nowego dokumentu discovery+ Originals jest izraelsko-amerykański reżyser Evgeny Afineevsky. Jako jedynemu udało się wejść do najbliższego otoczenia papieża i porozmawiać z przyjaciółmi i osobami związanymi z Ojcem Świętym. Praca nad filmem trwała trzy lata, w tym czasie reżyser mógł z bliska obserwować posługę  Franciszka, co pozwoliło mu zebrać materiał na niezwykły dokument. Dlaczego urodzony w Rosji, a wychowany w żydowskiej rodzinie reżyser wybrał postać Ojca Świętego? – Nie sądzę, żebym patrzył na papieża Franciszka tylko jako głowę Kościoła katolickiego. Patrzę na niego jako na wzór do naśladowania na wielu płaszczyznach. Moje poprzednie filmy inspirowały ludzi do zrobienia czegoś dobrego, otwarcia umysłów i serc. Chciałem więc znaleźć wzór do naśladowania. Człowieka, który mógłby zainspirować do robienia nowych rzeczy i umieć je objaśnić. Komuś, komu leżą na sercu dzisiejsze problemy. Katastrofy, z którymi my, jako ludzie, musimy się mierzyć. I to doprowadziło mnie do papieża Franciszka – tłumaczy Evgeny Afineevsky w wywiadzie dla TVN GO.

Pokorny i dobry

„Mam służyć ludziom, nie oni mi” – to hasło przyświeca całemu pontyfikatowi papieża. Dokument „Francesco” pozwala poznać człowieka z niespotykaną empatią, dobrego i o wielkim sercu. Bardzo skromnego, dla którego dobra doczesne nie mają znaczenia. Rezygnuje z drogich samochodów, z wygód, z jakich mógłby korzystać, mieszkając w Watykanie. Nawet papieski ubiór uczynił skromnym, pozbywając go czerwonych dodatków. Zamiast w pałacu Castel Gandolfo, jak jego poprzednicy, wybrał 50-metrowe mieszkanie w Domu św. Marty. Tu, razem z innymi mieszkańcami, zasiada do stołu, sam nakładając sobie dania, bez blichtru i obsługi kelnerskiej.  

Papież Franciszek odwiedza rodziny ofiar tajfunu Yolanda w Palo, jednym z większych miast prowincji Leyte na Filipinach
Papież Franciszek odwiedza rodziny ofiar tajfunu Yolanda w Palo, jednym z większych miast prowincji Leyte na Filipinach  (Zdjęcie dzięki życzliwości i zezwoleniu Francesco Docet Production, materiał promocyjny filmu 'Francesco', dyst. discovery+/Player.pl)

Od zmian klimatu po problem uchodźców

Ojciec Święty jest otwartym, kochającym ludzi człowiekiem, który swoją posługą próbuje choć trochę naprawić świat. Jako pierwsza głowa Kościoła katolickiego otwarcie mówi o problemach, o których wcześniej obawiano się w Kościele otwarcie rozmawiać. Dokument „Francesco” nie bez powodu zaczyna się od wzmianki o pandemii. Papież Franciszek uważa, że COVID-19 może być odpowiedzią na kryzys klimatyczny. „Popadliśmy w globalną obojętność” – twierdzi. Ekologia zajmuje ważne miejsce w pontyfikacie Ojca Świętego, a papież nie boi się o niej rozmawiać nawet z politykami. Swoje kamery Evgeny Afineevsky kieruje na inne, istotne dla papieża kwestie. Jedną z bezprecedensowych jest sprawa uchodźców. Papież nie jest obojętny na problem wojen i biedy. Stale okazuje wsparcie uchodźcom. Zabrał ich nawet papieskim samolotem z Lesbos.  

Papież Franciszek
Papież Franciszek  + dokument discovery+ Originals 'Francesco'

W dokumencie „Francesco” poznajemy też stosunek papieża do pedofilii w Kościele, widzimy człowieka, który jest w stanie przyznać się do błędu i przeprosić. Mamy też okazję poznać życie Ojca Świętego. Kto miał wpływ na wiarę papieża Franciszka? Kiedy i jak odkrył powołanie? Niezwykła podróż, w jaką zabiera Evgeny Afineevsky okraszona jest nie tylko pięknymi zdjęciami, kadrami z papieskich podróży, ale przede wszystkim wspaniałą muzyką, która jeszcze lepiej pozwala wejść w klimat dokumentu. „Francesco” to lider Kościoła, dający nadzieję w tych bezprecedensowych czasach. Podkreślający i doceniający rolę kobiet, szanujący i upominający się o ubogich, będący zawsze blisko ludzi. Poznaj wyjątkowego człowieka!

Dokument „Francesco” dostępny jest na Player.pl.

Koniec materiału promocyjnego