Gdy w latach 60-tych XX wieku w Stanach Zjednoczonych zaczynały się prace nad powstaniem intetnetu, na rynku był już pierwszy telefon komórkowy. Co prawda ważył 40 kg i bardziej przypominał walizkę, ale i tak jego pojawienie się było rewolucją. Nikt wtedy jeszcze nawet nie myślał, że w przyszłości telefon będzie służył nie tylko do rozmów, ale i wysyłania smsów czy korzystania z internetu.

Przełom nastąpił w 1980 roku. Pojawiła się wówczas sieć 1G. To skrót od angielskiego 1st Generation (pierwsza generacja). Analogicznie tworzone były kolejne nawy. Sieć 1G umożliwiała wyłącznie mobilne połączenia głosowe. 2G, która pojawiała się w 1990 roku dodała do tego smsy, 3G, z której zaczęliśmy korzystać w 2000 roku, umożliwiła przeglądanie internetu, a 4G, obecna od 2010 roku, pozwoliła na konsumowanie treści wideo i pozwoliła korzystać z większej prędkości. Teraz kolej na 5G –  superszybki internet o parametrach bliskich internetowi stacjonarnemu.

Superszybka i stabilna łączność

Z najnowszego badania przeprowadzonego przez infuture.institute, którego inicjatorem i partnerem jest OPPO, jeden z największych globalnych producentów inteligentnych urządzeń wynika, że 84 proc. Polaków zetknęło się z pojęciem 5G. Co więcej, Polacy w większości poprawnie definiują pojęcie tej sieci. Spośród respondentów, którzy słyszeli o technologii, aż 87 proc. poprawnie wskazało, że to superszybka i stabilna mobilna łączność internetowa ludzi i urządzeń. Tym, co może nieco zaskakiwać, jest fakt, że o 5G niewiele wiedzą młodzi ludzie, mający między 18 a 24 lata. Aż 24 proc. z nich wskazywało na niepoprawne definicje lub nie mieli w ogóle wiedzy na temat sieci 5G. O ile jednak w ogólnym rozrachunku dość dobrze rozpoznajemy definicję sieci 5G, o tyle wciąż do końca nie wiemy, jak może zmienić i ułatwić nasze życie.

Rewolucja w nauczaniu

Ankietowani pytani o wpływ 5G na aspekty naszego życia najczęściej wskazywali edukację (33 proc.). Wpływ 5G na ten obszar, rzeczywiście, będzie znaczący. Przede wszystkim sieć nowej generacji odmieni zdalne nauczanie. Pandemia koronawirusa pokazała, że edukacja zdalna była obszarem mocno zaniedbanym. Do przejścia w tryb online nie byli przygotowani ani uczniowie, ani nauczyciele. Brakowało odpowiedniego sprzętu, odpowiednich umiejętności i odpowiedniej szybkości łącza. Sieć 5G eliminuje ten ostatni problem. Daje o wiele szybsze, stabilniejsze połączenia i o wiele krótsze czasy reakcji sieci niż obecne rozwiązania, zapewniając płynną komunikację. Brak latencji, czyli opóźnień, to najbardziej przełomowy i innowacyjny aspekt technologii 5G. – Technologia 5G umożliwia przesył większej ilości danych w nieporównywalnie krótszym czasie. Dzięki temu ma wpływ na rozwój takich technologii, jak wirtualna rzeczywistość, rozszerzona rzeczywistość, technologie haptyczne i docelowo tzw. internet zmysłów. I choć uważam, że dla dobrostanu człowieka bardzo ważne jest zakotwiczenie w fizycznym świecie, to w niektórych sytuacjach - takich jak chociażby ostatni lockdown spowodowany pandemią koronawirusa - technologie te zdecydowanie mogą usprawnić edukację. Sprawić, że będzie ona wielozmysłowa, a przez to atrakcyjniejsza w formie i bardziej przyswajalna – mówi Natalia Hatalska, CEO i założycielka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością.

Nauka stanie się doświadczeniem

Dzięki nieporównanie większej pojemności, sieć 5. generacji pozwoli podłączyć do sieci miliony inteligentnych urządzeń, które mogą usprawnić wiele obszarów naszego życia. Umożliwi podjęcie pierwszych kroków w kierunku Internetu Umiejętności. – Internet umiejętności umożliwi wirtualnie wykonywać szereg manualnych zadań. Będę mógł wykonywać konkretne rzeczy przez internet, ponieważ będzie możliwość transmitowania nie tylko wideo i audio, ale także dotyku. Będę mógł transmitować ruch mięśni. Będę w stanie przenosić rzeczy, naprawiać je, uczyć dzieci gry na pianinie. Będę mógł uczyć się malować, robić coś, co jest wiąże się z wykorzystywaniem zmysłu dotyku i jest naprawdę wciągające – uważa Mischa Dohler, profesor zwyczajny w dziedzinie Wireless Communications na King’s College w Londynie i badacz zajmujący się innowacjami w dziedzinie technologii, nauk ścisłych oraz sztuki. Dzięki 5G edukacja, także ta zdalna, stanie się o wiele ciekawsza. Sieć 5G wpłynie także na jakość nauczania stacjonarnego. Dzięki superszybkości pozwoli korzystać z najnowocześniejszych sprzętów. Nauczyciele będą mogli zastosować do nauki na przykład gogle VR (wirtualnej rzeczywistości). Dzięki nim na lekcji geografii będzie można przenieść się w dowolne miejsce na świecie, na lekcji biologii – zajrzeć w głąb organizmów żywych, a na lekcji fizyki – zajrzeć do kosmosu czy przenieść się w chmury i zobaczyć, jak powstają zjawiska atmosferyczne.

Zmniejszenie ubóstwa cyfrowego

Sieć 5G przyczyni się niewątpliwie także do zniesienia cyfrowych barier. Obecnie największy problem z dostępem do materiałów edukacyjnych mają społeczności zamieszkujące obszary wiejskie. Technologia 5. generacji, poprzez zwiększony zasięg, przepustowość i mobilność, może wyrównać dostęp do możliwości nauczania online, a w konsekwencji wyrównać dostęp do wiedzy i informacji. Będzie miała także niebagatelny wpływ na naukę umiejętności przyszłości. Sprawne poruszanie się w internecie, umiejętność wyszukiwania informacji oraz umiejętne wykorzystanie danych, będzie gwarantowało lepszy start na rynku pracy i łatwiejsze radzenie sobie zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

Edukacyjne możliwości sieci 5G są nieograniczone. Mogą je wykorzystywać firmy, jednostki rządowe, ośrodki naukowe czy niezależne organizacje. Za pomocą sieci można realizować kampanie społeczne i edukować w zakresie zrównoważonego rozwoju. Trzeba tylko z otwartością podejść do tego, co nadchodzi. „W OPPO stoimy na stanowisku, że nadrzędną rolą technologii jest wspomaganie społecznego rozwoju. Dlatego tak ważne jest upowszechnianie otwartych i wspólnych rozwiązań, a w kontekście 5G zapewnienie jak najszerszego do niej dostępu bo – jak wierzymy – przy swojej rewolucyjności powinno być dobrem powszechnym” – komentuje Piotr Żaczko, PR Manager OPPO w Polsce.

Badanie przeprowadzone przez infuture.institute pokazuje, że z siecią 5G nadal związanych jest wiele lęków, spowodowanych w dużej mierze szumem medialnym. Tymczasem sieć 5G to szansa na lepszą edukację dla naszych dzieci i zniesienie cyfrowych barier.

Raport 5G ujęciu społecznym autorstwa infuture.institute można pobrać na stronie: www.infuture.institute. Partnerem raportu jest OPPO.

Koniec materiału promocyjnego