Podczas festiwalu pokażemy, co łączy królową nauk z ekologią, a tym samym zwiększymy świadomość w temacie bieżących zmian klimatycznych. Wstęp jest bezpłatny, obowiązują zapisy: https://festiwalmatematyki.webankieta.pl/
1 października 2022 r., Warszawa, ul. Czerska 8/10, godz. 10-15
STOISKA TEMATYCZNE:
WARSZTATY DLA DZIECI
godz.10.30; 12.00; 13.30
„Mini wysypisko" prowadzący: MPO (dzieci 6-12 lat) (3 warsztaty)
SALA 1
Autorski projekt edukacyjny MPO Warszawa, który powstał z myślą o zabawie i edukacji najmłodszych. Dzięki zaimprowizowaniu małego „stosu" odpadów dzieci mają okazję sprawdzić swoją intuicję i wiedzę podczas ich segregowania. Poznają przede wszystkim zasady pięciofrakcyjnego podziału odpadów komunalnych. Warsztaty to nauka pracy w grupie, test odpowiedzialności, ale przede wszystkim kształtowanie przekonania, że troska o środowisko jest bezcenna i każdy może zmienić swój wycinek świata. Ten edukacyjny projekt pozwala również omówić niejednoznaczne i sprawiające największe trudności odpady. Dodatkowo podczas zajęć dzieci i młodzież poznają zalety recyklingu i możliwości odzyskiwania surowców z odpadów.
godz.10.30
"Warsztaty logicznego myślenia", prowadzący: Akademia Logicznego Myślenia i Matematyki (dzieci 10-12 lat)
SALA 3
W czasie warsztatów zaprosimy do naszego akademiowego świata pełnego łamigłówek i zagadek w towarzystwie małych, sprytnych robotów. Wspaniała zabawa z mnóstwem wyzwań gwarantowana ;)
godz. 12.00
"Zielone potęgi dwójki" prowadzący: Matplaneta (dzieci 6-8 klasa)
SALA 3
Kiedyś był ten pierwszy plastikowy śmieć, jedna foliowa torebka. Jak wyglądałby nasz świat, gdybyśmy co roku zużywali dwa razy więcej foliowych torebek? Tą sprawę zbadamy na warsztacie z Matplanetą.
WARSZTAT DLA NAUCZYCIELI (SALA 2)
godz. 12.30
Sygnis EduLab (nauczyciele szkół podstawowych i ponadpodstawowych)
Sygnis EduLab to wyjątkowa platforma przygotowana z myślą o nauczycielach, którzy chcą wykorzystać druk 3D w swoich metodach nauczania. Powstał on w ramach kooperacji z firmą Moje Bambino, pod nadzorem pana Sebastiana Pontusa, wielokrotnie nagradzanego edukatora i popularyzatora technologii w edukacji. Specjaliści z Sygnis SA pokażą w jaki sposób wykorzystać pełen potencjał druku 3D w nauczaniu na poziomie podstawowym i ponadpodstawowym, pokażą przykłady zastosowań druku 3D w edukacji i opowiedzą o tym, w jaki sposób druk 3D wspiera edukatorów na wszystkich szczeblach procesu kształcenia.
SPOTKANIE DLA RODZICÓW (SALA 2)
14.00-14.45
Spotkanie dla rodziców "Jak rozmawiać z dziećmi o katastrofie klimatycznej?"
Rozmowa z elementami warsztatu - wspólnie z zaproszonymi gośćmi: psycholożką Aleksandrą Piotrowską oraz Tomaszem Niewczasem, zastanowimy się, co możemy zrobić jako rodzice w kontekście nieustających zmian klimatycznych? Jak reagować, gdy dziecko zgłasza, że się boi? Jak nie przenosić swoich lęków na dzieci? W jaki sposób podejmować działania, żeby wspierać, a nie frustrować? Zapytamy rodziców, co sprawia im największą trudność, co przytłacza i wspólnie przedyskutujemy konkretne tematy. Wymienimy się pomysłami i przykładami, jak wspólnie działać na rzecz planety i jakie dobre, rodzinne praktyki warto wdrażać.
prowadzenie:
Aleksandra Mijakoska-Siemon, redaktorka Wysokich Obcasów, Instytutu Dobrego Życia, mama.
goście:
Aleksandra Piotrowska, doktor psychologii. Pracownik naukowy Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego i Wyższej Szkoły Pedagogicznej ZNP w Warszawie. Oprócz pracy naukowej i doradztwa dla rodziców i nauczycieli współpracuje jako społeczny doradca z Rzecznikiem Praw Dziecka i Komitetem Ochrony Praw Dziecka.
Tomasz Niewczas, miłośnik przyrody, pracownik Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, prowadzi profil na Facebooku ZielonyŻoliborz, tata.
*UWAGA! Rejestracja na poszczególne warsztaty - w dniu wydarzenia, w recepcji od godz. 9.30. Liczba miejsc na warsztaty jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Więcej o akcji „Matematyka się liczy": Wyborcza.pl/matematyka
Kontakt do organizatorów: matematyka@wyborcza.pl
Wszystkie komentarze