Kryptolodzy, szyfrując teksty, zastępują litery cyframi. W kryptarytmach jest na odwrót - w działaniach matematycznych cyfry są zastąpione literami. Czy uda się wam je rozszyfrować?

Słowa, które razem tworzą sensowne wyrażenie, są połączone znakami arytmetycznymi. Zadanie polega na zastąpieniu liter cyframi, a co za tym idzie - słów liczbami, tak by powstałe działanie matematyczne było poprawne. Każdej literze musi odpowiadać jedna i ta sama cyfra, a różnym literom muszą odpowiadać różne cyfry. Powstała liczba wielocyfrowa nie może zaczynać się zerem.

Tego rodzaju łamigłówki noszące nazwę kryptarytmów zaczęły się pojawiać w latach 20. ubiegłego wieku, w Polsce były bardzo popularne w latach 70. i 80. Idealny kryptarytm - tak jak podane tu zadania - powinien mieć tylko jedno rozwiązanie. Powodzenia!

Jak rozwiązywać?

Przykład kryptarytmu z dodawaniem:

LOK + OKO = LALA

Inaczej LOK

+ OKO

LALA

L = 1, bo jeśli dodajemy dwie liczby trzycyfrowe, to liczba tysięcy ich sumy nie przekroczy 1. Przechodząc do rzędu setek, widzimy, że A musi być równe 0 (bo 1 jest już "zajęte" przez L). Wobec tego (i wobec tego, że z rzędu dziesiątek dojdzie jeden) O = 8. Zatem (rząd jedności) K + 8 = 10, skąd K = 2. Ostatecznie rozwiązaniem jest: 182 + 828 = 1010.

Przykład z mnożeniem:

U × ULI = LIS co można przepisać w postaci:

ULI

× U

LIS

U musi być równe 2, gdyż dla każdej wartości większej od 2 wynik mnożenia będzie już liczbą czterocyfrową. Wobec tego L = 4 (zastanów się dlaczego nie 5?) i aby reszta się zgadzała, musi być I = 9, S = 8. Rozwiązaniem kryptarytmu U × ULI = LIS jest: 2 × 249 = 498.

* Katarzyna Lipszyc

 

Z wykształcenia chemiczka. Tłumaczka książek naukowych i popularnonaukowych, obecnie na emeryturze. Układaniem kryptarytmów zajmuje się od kilkunastu lat. Jest autorką zbiorku "Kryptarytmy, czyli arytmetyka słów".

Czy wiesz, że...

kryptarytmy z sensem, czyli takie, gdzie litery reprezentujące poszczególne cyfry tworzą powiązane semantycznie słowa lub sensowne frazy, nazywamy alfametykami? Ich pierwszym twórcą był brytyjski autor łamigłówek Henry Dudeney.

 

ROZWIĄZANIE. Kliknij, aby powiększyć:

W ''Na Pamięć'' czytaj też:

 

Czy zmuszanie mózgu do podzielności uwagi skutkuje jego kurczeniem się?

 

Choć często narzekamy, że robimy kilka rzeczy naraz, to tak naprawdę nasz mózg z trudem radzi sobie z wielozadaniowością. A zmuszony do tego zaczyna pracować o wiele gorzej.

Zimą brakuje ci witamin? Jedz kapustę

 

Luty nie rozpieszcza nas nadmiarem świeżych warzyw. Zamiast po zamorskie pomarańcze czy banany zimą sięgnijmy po warzywa kapustne: brokuł, kalafior, kalarepę, kapustę, jarmuż i brukselkę. Będzie zdrowo, tanio i przeciwnowotworowo.

Zagadka kryminalna: Weksel

 

"Drożyzna, kryzys, w Nowym Jorku krach! Na widok weksla czujesz blady strach. Skoro na płatną miłość forsy brak, to nie ma wyjścia, zakochaj się za darmo!" - śpiewała w "Kinie Venus? Marcina Wrońskiego szansonistka z kabaretu Frascatti. Porzućmy jednak walentynkowe nuty songu i w lutowej zagadce detektywistycznej mistrza kryminałów skupmy się na wekslu.

Nordic walking: Marsz po zdrowie

 

Dla biegacza liczą się dobre buty. Dla rowerzysty - rower. Tenisista wydaje fortunę na rakietę. ty musisz zainwestować w dobre kije.

Dla dzieci: Komoda z zagadkami

 

"Hurtownia wyrobów mleczarskich w Sępolinie zwinęła się dziś rano. Zwinęła się w kłębuszek, ziewnęła przeciągle i potem, drapiąc się łapką i cicho miaucząc, usnęła zmorzona mlekiem i bieganiną" - niech ten purnonsensowy tekst autorstwa Juliusza Tuwima i Antoniego Słonimskiego wprowadzi nas w klimat dziecięcych kalamburów, homonimów i zgaduj-zgaduli.

Zagadki lingwistyczne: Soy Polaco

 

Co ma wspólnego ryba z galaretką? Czy mały czarny kot jest z Hiszpanii? I jak płynie czas na wyspach archipelagu Tonga? Te i inne zagadki czekają na was w dzisiejszej lekcji lingwistyki stosowanej.

Gdy pamięć płata nam przykre figle

 

Niektóre z nich mogą nawet zrujnować nam życie. Jak się przed tym bronić?

Alfabetomania. Magia słów i liter

 

Pani od polskiego wywołuje Jasia do odpowiedzi: - Jasiu, podaj, proszę, dwa zaimki. - Kto? Ja?! - Brawo, Jasiu, piątka! A wam jak poszły dzisiejsze zadania? Też na piątkę?

Komentarze