To oczywiście mój subiektywny tegoroczny wybór. Ktoś inny z pewnością znajdzie jeszcze inne ciekawe miejsca w sieci z zadaniami, wykładami i ciekawostkami matematycznymi. Te strony was nie rozczarują.

W naszym cyklu "Matematyka się liczy!" pokazujemy, że matematyka nie tylko jest potrzebna i użyteczna w codziennym życiu, ale także może być świetną zabawą.

1| Forum miłośników matematyki

 

Na tym forum poruszane są wszelkie problemy i sukcesy królowej nauk. To wirtualny podręcznik matematyki, a także wielka baza zadań z rozwiązaniami (w tym zadań z matur i olimpiad). Jest też dział poświęcony młodszym użytkownikom oraz wszystkim tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z matematyką. Bardzo prosta, wręcz surowa szata graficzna kryje przebogatą treść. Jeśli czegoś nie wiesz, tu znajdziesz odpowiedź albo zapytasz bardziej wtajemniczonych.

Matematyka.pl

2| Niezbędnik gimnazjalisty i licealisty

Stronę stworzył Michał Budzyński, absolwent Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Są tu bardzo czytelne opracowania różnych zagadnień matematycznych z zakresu gimnazjum i liceum. Także programy obliczeniowe - kalkulator, program do ryzowania wykresów funkcji, do obliczania największego wspólnego dzielnika czy do dzielenia pisemnego liczb. Wielkim plusem jest kurs przygotowawczy do matury 2015. Jak pisze Michał Budzyński: "najlepszym sposobem na przygotowanie się do matury jest przerobienie jak największej liczby typowych zadań maturalnych". A poza tym podobają mi się umieszczone tu zagadki, np. taka: "Mamy do dyspozycji 3 pojemniki. Jeden z nich ma pojemność 8 litrów i jest cały wypełniony sokiem. Pozostałe dwa naczynia są puste i ich pojemność wynosi odpowiednio 5 i 3 litry. Żaden pojemnik nie jest wyskalowany. W jaki sposób - przelewając sok pomiędzy naczyniami - można sprawić, aby w naczyniu 8-litrowym i 5-litrowym znalazły się po 4 litry soku?"

Matemaks.pl

3| Khan Academy po polsku

To instytucja o ustalonej marce w Polsce, której już chyba specjalnie zachwalać nie trzeba. Jest tu biblioteka kilku tysięcy filmów z wykładami, obejmujących wszystko od arytmetyki, fizyki, informatyki, biologii, chemii i wielu innych dziedzin (nawet finansów). Na stronach Khan Academy znajdziemy setki zadań - to cały sprawdzony system zdobywania, testowania i utrwalania wiedzy, który na całym świecie ma swoich wielkich entuzjastów. W Polsce grupa wolontariuszy - pod kierunkiem prof. Lecha Mankiewicza, dyrektora Centrum Fizyki Teoretycznej PAN - niestrudzenie tworzy polskie wersje językowe, których jest już naprawdę sporo. http://www.edukacjaprzyszlosci.pl/

4| Gawędy matematyczne Bogdana Misia

 

"Nowe ślady Pitagorasa" - kanał na YouTube.com, na którym znajdziecie kilkadziesiąt kilkuminutowych gawęd o matematyce Bogdana Misia, członka zespołu Studioopinii.pl, seniora polskich popularyzatorów nauki. Wspaniale się tego słucha. "Nowe ślady Pitagorasa" - jak mówi Bogdan Miś w pierwszym odcinku - zostały pomyślane jako kontynuacja programu "Śladami Pitagorasa", półgodzinnego teleturnieju z łamigłówkami matematycznymi, który nasza TV nadawała w latach 60. zeszłego wieku. Dziś już takiego programu, niestety, nie ma. Ale na szczęście istnieje internet!

Nowe ślady Pitagorasa

5| Matematyczne zoo

Coś dla najmłodszych. W tym serwisie znajdziecie zadania dla uczniów szkół podstawowych, do rozwiązywania online, z podziałem na klasy od 1 do 6 oraz działy matematyczne. Bezcenna pomoc dla rodziców, których bezdennie mogą nudzić proste zadania, w których sprawdzają się pierwszo- czy drugoklasiści, np. dodawanie w zakresie do 6. Nawigacja jest niezwykle prosta, nikt tu się z pewnością nie zgubi. Poza tym ładna szata graficzna zachęca, by tu zajrzeć i spędzić trochę czasu na zabawie i nauce. Warto, choć nieco przeszkadzają natrętne reklamy.

Matzoo.pl

6| Wrocławski Portal Matematyczny

To wspólna inicjatywa prezydenta miasta dr. Rafała Dutkiewicza i rektora Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Leszka Pacholskiego (obaj z wykształcenia są matematykami). Znajdziecie tu wszystko: zadania i łamigłówki, ciekawostki, anegdoty i żarty, gry, matematyczną poezję, ściągawki dla uczniów i porady dla nauczycieli, a także kalendarz z wydarzeniami, które mają cokolwiek wspólnego z matematyką. Zawsze trafiam tam na coś ciekawego. Gdy ostatnio tam zajrzałem, wyniosłem anegdotę, którą powtarzają sobie studenci matematyki: "Co to jest 'pochodna imprezy'? Ilość alkoholu, który możemy kupić za sprzedane butelki pozostałe po imprezie. A co to jest 'udana impreza?' Jest to impreza o niezerowej drugiej pochodnej."

http://www.matematyka.wroc.pl/

Zobacz też: Dlaczego statyw ma 3 nogi, a nie 4? Jak wykonać zdjęcie idealne? Sprawdź, jak matematyka ułatwi Ci życie!

Komentarze
Dodałabym jeszcze Poznański Portal Matematyczny oraz niesamowite narzędzie do "kreowania" matematyki, nie tylko dla nauczycieli: geogebra.org
już oceniałe(a)ś
0
0