W poniedziałek o północy zakończyliśmy przyjmowanie prac konkursowych pod hasłem "Nauczyciel na całe życie". Dziękujemy Czytelnikom, którzy przysłali swoje opowieści, oraz tym, którzy byli społecznymi ambasadorami naszej akcji.

„Mam 19 lat. Kończyłam szkołę średnią w momencie, gdy pluto na nauczycieli. Słyszałam, że dobry nauczyciel w tych czasach to mit, że uczą mnie byle jacy ludzie. Niektórzy współczuli mi, wątpiąc w moją przyszłość. Bo nauczyciele ponoć wymarli. Nie ma autorytetów, to i młodzież głupia. (...) Ale po trzech latach z Panią Profesor jestem może tą samą osobą, ale czuję, jaki postęp się we mnie dokonał” – to fragment jednej z 538 opowieści, które od Was otrzymaliśmy w ramach trzeciej edycji Akademii Opowieści.

W poniedziałek o północy zakończyliśmy przyjmowanie prac konkursowych pod hasłem „Nauczyciel na całe życie”. Dziękujemy Czytelnikom, którzy przysłali swoje opowieści, oraz tym, którzy byli społecznymi ambasadorami naszej akcji – działaczom stowarzyszeń absolwentów, uczniom, nauczycielom czy dyrektorom szkół.

A największe podziękowania należą się partnerowi Akademii Opowieści, Ośrodkowi „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie. To jego szef Tomasz Pietrasiewicz jest inspiratorem całego przedsięwzięcia, które ma ocalić dobro i piękno ukryte w bohaterach codzienności.

Listę laureatów ogłosimy na łamach „Wyborczej” 14 października, w Dzień Nauczyciela. Uroczysta gala odbędzie się cztery dni później w Lublinie.

Wszyscy powinniśmy się teraz zastanowić, co będzie dalej z polską oświatą. Fatalne zarobki nauczycieli, kumulacja roczników, przeciążone plany lekcji – to tylko niektóre objawy kryzysu. Trwa ideologiczny zamach na świeckość szkoły i np. wyrzucanie zajęć z wychowania seksualnego.

Historie, które od Was dostaliśmy, mówią przede wszystkim o tym, że bez niezwykłej relacji mistrz – uczeń nie będzie dobrej edukacji. W Waszych wspomnieniach szkoła nie zawsze jest miejscem mądrym i fajnym, ale zawsze znajduje się w niej ktoś, kto pokazuje, jak cudowne może być poznawanie świata.

Wybrane prace możecie przeczytać na stronie internetowej Akademii Opowieści.

Finał Akademii Opowieści odbędzie się 18 października w Lublinie.

Weź udział w wydarzeniu.

Komentarze
Poznalam nauczycielke, byla. Od roku, po 35 latach pracy pobiera swiadczenie przedemerytalne, wlasciwe tylko nauczycielom, co znaczy nie ma jeszcze 60 lat. Na reke , netto jest to 1820 zl...co na to premier, prezydent , rzad, sejm? Co na to spoleczenstwo, rodzice uczniow, ktorych uczyla i uczniowie, co wszyscy na te kwote wynagrodzenia po prawie polwiecznej pracy z zywymi ludzmi, w huku, niedocenianiu przez nikogo, to taka niewazna spolecznie praca, niepotrzebna jak sie ostatnio okazuje, za pislamu tak sie porobilo...
już oceniałe(a)ś
2
0
Pan - fornal
już oceniałe(a)ś
0
0
Nauczyciele, których wspominają ich dawni uczniowie, to rzeczywiście bohaterowie codzienności. Ale ilu ich jest?? W I Rzeczpospolitej edukację trzymali w garści jezuici i zajmowali się głównie szerzeniem ciemnoty. Na krótko, ale w dobrym stylu zmieniła tę sytuację Komisja Edukacyjna. Potem rozbiory. W II RP zbudowano na nowo pozycję tego zawodu. W PRL zdeprecjonowano ten zawód i tak to trwa do dziś, bo obecnie rządzący nie doceniają rangi kształcenia w życiu społecznym, zresztą zgodnie z linią polityczną KK.
Więc chwała tym nielicznym nauczycielom, których z wdzięcznością wspominają uczniowie.
już oceniałe(a)ś
0
0