„Mam 19 lat. Kończyłam szkołę średnią w momencie, gdy pluto na nauczycieli. Słyszałam, że dobry nauczyciel w tych czasach to mit, że uczą mnie byle jacy ludzie. Niektórzy współczuli mi, wątpiąc w moją przyszłość. Bo nauczyciele ponoć wymarli. Nie ma autorytetów, to i młodzież głupia. (...) Ale po trzech latach z Panią Profesor jestem może tą samą osobą, ale czuję, jaki postęp się we mnie dokonał” – to fragment jednej z 538 opowieści, które od Was otrzymaliśmy w ramach trzeciej edycji Akademii Opowieści.
W poniedziałek o północy zakończyliśmy przyjmowanie prac konkursowych pod hasłem „Nauczyciel na całe życie”. Dziękujemy Czytelnikom, którzy przysłali swoje opowieści, oraz tym, którzy byli społecznymi ambasadorami naszej akcji – działaczom stowarzyszeń absolwentów, uczniom, nauczycielom czy dyrektorom szkół.
A największe podziękowania należą się partnerowi Akademii Opowieści, Ośrodkowi „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie. To jego szef Tomasz Pietrasiewicz jest inspiratorem całego przedsięwzięcia, które ma ocalić dobro i piękno ukryte w bohaterach codzienności.
Listę laureatów ogłosimy na łamach „Wyborczej” 14 października, w Dzień Nauczyciela. Uroczysta gala odbędzie się cztery dni później w Lublinie.
Wszyscy powinniśmy się teraz zastanowić, co będzie dalej z polską oświatą. Fatalne zarobki nauczycieli, kumulacja roczników, przeciążone plany lekcji – to tylko niektóre objawy kryzysu. Trwa ideologiczny zamach na świeckość szkoły i np. wyrzucanie zajęć z wychowania seksualnego.
Historie, które od Was dostaliśmy, mówią przede wszystkim o tym, że bez niezwykłej relacji mistrz – uczeń nie będzie dobrej edukacji. W Waszych wspomnieniach szkoła nie zawsze jest miejscem mądrym i fajnym, ale zawsze znajduje się w niej ktoś, kto pokazuje, jak cudowne może być poznawanie świata.
Wybrane prace możecie przeczytać na stronie internetowej Akademii Opowieści.
Finał Akademii Opowieści odbędzie się 18 października w Lublinie.
Weź udział w wydarzeniu.
Wszystkie komentarze
Więc chwała tym nielicznym nauczycielom, których z wdzięcznością wspominają uczniowie.