O kim będzie mówił Jarek Jaruszewski? Nie chce, byśmy zdradzali personalia. Wiadomo, że to ona. Ci, którzy Bisza znają osobiście, bez trudu odgadną, o kim mowa. Tym, którzy znają tylko jego twórczość, raper daje tropy: – Jakie historie kryją się za takimi utworami jak „Raj tuż za rogiem”, „Koniec naszego świata”, „Wnyki” albo „Nie obrażaj się?” – pyta. – Wielokrotnie wspominałem, że traktuję swoje życie jako dzieło sztuki – czy zostałbym jego bohaterem bez swojej bohaterki? A kim byłby Salvador Dali bez Galuszki czy Vladimir Nabokov bez Very?
Spotkanie odbędzie się 6 marca w Miejskim Centrum Kultury. Poprowadzi je Włodzimierz Nowak, doświadczony reporter, do niedawna szef „Dużego Formatu”. Do rozmowy przygotowują się od kilku tygodni.
– Niełatwo było odpowiedzieć sobie, kto jest najważniejszą osobą w moim życiu, bo wiele jest osób ważnych dla nas w różnych aspektach – mówi Jaruszewski. – Poza tym oczywiście na pierwszym miejscu pojawia się rodzina i bliscy przyjaciele – wybranie jednej osoby jest dla mnie niemożliwością. Zdarzają się też krótkie i jednorazowe wpływy, które wywracają nasze światy do góry nogami, albo też długie oddziaływania bohaterów książek, pisarzy czy postaci ważnych dla kultury, nauki, historii. Ich biografie są zawsze dużą inspiracją, jednakże ciężko byłoby ich umieścić w intymnej sferze własnego życia na równi z najbliższymi, mimo że ich wpływ bywa czasem ogromny.
Bisz to najbardziej znany raper z Bydgoszczy. Cztery lata temu wydał debiutancki album „Wilk chodnikowy”, który zdobył tytuł złotej płyty i sprawił, że Bisz przebił się do czołówki polskiego hip-hopu. Ma 33 lata. Jego najnowsza płyta, „Wilczy Humor”, którą stworzył wspólnie z liderem zespołu Pustki Radexem Łukasiewiczem, była jedną z najlepiej recenzowanych w ubiegłym roku. – Płyta jest kolejnym przykładem na to, że hip-hop w Polsce wciąż otwiera się na nowe gatunki i treści – podkreślali krytycy. Raper nawija o sobie z ironią, a w swoje refleksje wrzuca nawiązania literackie, filmowe i filozoficzne.
O swoich literackich fascynacjach Bisz opowiadał niedawno na łamach „Wyborczej”. – Mam trójkę pisarzy, do których cały czas wracam: Dostojewski, Gombrowicz, Cortazar – mówił. – Są dla mnie najważniejsi, choć z zupełnie różnych nurtów: awangarda Gombrowicza, realizm magiczny Cortazara i poszukiwania duchowe, etyka u Dostojewskiego... Wszystko jest mi bliskie. I życiowo, i twórczo. Bo w muzyce też lubię składać razem pozornie niepasujące do siebie puzzle. A hip-hop jest pojemny. Pewnym jest, że na spotkaniu Bisz będzie także opowiadał nie tylko o codzienności, ale też o sztuce. – O tym, jak życie splata się z twórczością, i czy to sztuka naśladuje życie, czy może życie sztukę – zapowiada. – Przygotowania do spotkania pozwalają mi przede wszystkim przemyśleć trochę wydarzeń mojego życia pod kątem narracji, jaką tworzą, i tego, jak odbijają się w mojej twórczości, postaram się wybrać parę fragmentów utworów, które najlepiej tę zależność odzwierciedlają. To dla mnie od zawsze największy problem: jak obdzielić wszystkie ważne osoby w moim życiu tą garstką czasu, jaki mi zostaje po pracy i obowiązkach. To jest trudne, szczególnie kiedy zależy człowiekowi nie na powierzchownych kontaktach, ale na prawdziwej więzi.
Spotkanie Bisza z Nowakiem jest kulminacyjnym punktem w ramach naszego projektu Akademia Opowieści. Podczas podobnych spotkań w całej Polsce pisarze, artyści i dziennikarze podpowiadają, jak opowiedzieć o najważniejszej osobie w swoim życiu. W ramach cyklu na łamach bydgoskiej „Wyborczej” swoją opowieścią podzielili się już: lekarz Maciej Świtoński, pisarka Karolina Sałdecka, Józef Eliasz i ks. Ryszard Pruczkowski.
Wciąż trwa konkurs dla Czytelników. Na wasze opowieści o najważniejszych osobach w życiu czekamy do końca marca. Nie powinny przekraczać ośmiu tysięcy znaków. Zwycięzcy otrzymają nagrody pieniężne, a ich opowieści zostaną opublikowane w „Dużym Formacie”.
Bisz w MCK zacznie swą opowieść w poniedziałek 6 marca o godz. 17.30. Aby go posłuchać, trzeba na spotkanie się zapisać. Imienne zgłoszenie należy wysłać na adres: akademia@bydgoszcz.agora.pl.
Kim jest najważniejszy człowiek w twoim życiu? Napisz nam. Weź udział w konkursie z nagrodami. Można zdobyć: 5, 3 i 2 tys. złotych.
Akademia Opowieści „Dużego Formatu” czeka na opowieści. Może to właśnie wasz bohater będzie tak interesujący, że pozna go cała Polska. I znajdzie swoje miejsce w historii. Dajcie mu szansę, zasługuje na to. Zapoznaj się z regulaminem i wyślij do nas zgłoszenie konkursowe wyborcza.pl/akademiaopowiesci.
Wasze prace zbieramy do 31 marca.
Wszystkie komentarze