Wyobraźcie sobie, że jesteście kolarzem na torze. Musicie pokonać dwa okrążenia. Pierwsze pokonujecie z prędkością 10 metrów na sekundę. Jaką musicie osiągnąć prędkość na drugim okrążeniu, by średnia prędkość na całym dystansie wynosiła 20 metrów na sekundę? Odpowiedź wcale nie jest taka prosta?
Tą zagadką Piotr Cieśliński, szef działu nauka 'Gazety Wyborczej'zachęca do wzięcia udziału w wielkim matematycznym konkursie z atrakcyjnymi nagrodami.

Szczegóły konkursu poznacie po kliknięciu TUTAJ.
Komentarze
No ale dlaczego, skoro bawimy się w popularyzację nauki, nie można było WYTŁUMACZYĆ dlaczego to jest nieskończoność??? Nie chodzi o zadawanie łamigłówek - chodzi o uczenie myślenia! Jedno okrążenie to (na przykład) 400 m: ile czasu zajmie przejechanie go z prędkością 10 m/s? 40 sekund. Dwa okrążenia to 800 m: ile czasu zajmie przejechanie tego dystansu z prędkością 20 m/s? 800/20 = 40, czyli 40 sekund! A więc w ile czasu musimy objechać to drugie okrążenie, skoro już zużyliśmy nasze 40 sekund na pierwszym okrążeniu? W zero sekund! Czyli musielibyśmy pędzić nieskończenie szybko.
już oceniałe(a)ś
9
0
Z jednej strony to dobrze, że pojawia się w Wyborczej jakakolwiek próba zainteresowania widza naukami ścisłymi. Z drugiej, jednak, to smutne, że w poważnej gazecie fakcik, który teoretycznie powinni umieć policzyć uczniowie szkół podstawowych sprzedawany jest jako coś nadzwyczajnego.
@siersciuch
raczej licealiści-ci jednak także mają problemy
już oceniałe(a)ś
2
0
@anaren12
Wielu dorosłych również ;)
już oceniałe(a)ś
0
0
To ode mnie dla dzieci taka zagadeczka.

Jest kij o długości jednego metra. Przeciąć go tak aby proporcja części krótszej do dłuższej była taka jak dłuższej do całości.
Podać długości obu części.
@bardzospokojny
Złoty podział :-)
już oceniałe(a)ś
1
0
@Ju-An
Ciepło, ciepło. Poproszę o wynik zadania.
już oceniałe(a)ś
1
0
@bardzospokojny
krótsza część: 0,38196601125 m
dłuższa część: 0,61803398875 m
już oceniałe(a)ś
0
0
Sporo tego rodzaju zagadek, poprawnie sformulowanych, jest w Lilavati i Sladami Pitagorasa S. Jelenskigo. Najlepsza popularyzacja matematyki!
Wszystko sprowadza sie do definicji sredniej predkosci: cala droga do calkowitego czasu.
już oceniałe(a)ś
4
0
Dodam zadanie - prostsze ;-) . Struwwelpeter jechal z A do B. Polowe drogi jechal 100 km/h, druga polowe drogi jechal 60 km/h. Jaka mial predkosc srednia?
Odp.: 75 km/h. Rozwiazanie - moge podac na zyczenie :-)
@struwwelpeter Bardzo proszę o odpowiedź. Wydawałoby się, że odpowiedź powinna brzmieć 80km/h, gdzie jest błąd w myśleniu?
już oceniałe(a)ś
0
1
@pav76
Zalozmy, ze odleglosc z A do B jest 2d km.
Zatem polowa drogi wynosi d km.
Czas przejazdu pierwszej polowy jest d/100 (zostawiam jednostki, choc tego nie lubie). Czas przejazdu drugiej polowy jest d/60.
Calkowity czas przejazdu jest d/100 + d/60.
Predkosc srednia jest zdefiniowana jako (cala droga)/(calkowity czas).
Zatem predkosc srednia = 2d/(d/100 + d/60)
2d/(3d/300 + 5d/300) = 2d*300(3d +5d) co dalej wynosi 600/8 = 75 km/h
Mysle, ze Pan/i odczytal pytanie "jaka jest srednia arytmetyczna predkosci", a nie jaka jest predkosc srednia. Te wielkosci nie sa (nie musza) byc sobie rowne.
Uklony
już oceniałe(a)ś
0
0
@pav76
Jeżeli przyjmiemy że pierwszą połowę jechał przez godzinę, to przejechał 100km. Aby drugie 100km przejechać z prędkością 60km/h potrzeba 1godz i 40m. Zatem żeby przejechać 200km trzeba 2h i 40m, czyli żeby przejechać 100km trzeba 80 minut, czyli w godzinę przejedzie się 75km. Wprawne oko dostrzeże, że to że założenie ile czasu trwała pierwsza połowa nie ma wpływu na wynik.
już oceniałe(a)ś
0
0
Kiedys kiedyś, w jakimś teleturnieju bylo zadanie pokrewne.
Polowę drogi samochód przejechal z prędkoscia 40km/h, a druga polowę z prędkością 60km/h.
Do wygrania byla duza suma, ale facet bez namyslu palnął 50km/h. No i z nagrody nici.
już oceniałe(a)ś
0
0
Czy koś potrafi wykazać że wynik to nieskończoność? Dla mnie średnia dwóch wa rości A i B wynosi zawsze A+B podzielone przez 2.
@jm59
Ktos potrafi: Jesli srednia bylaby 20 to dwa okrazenia zajelyby tyle czasu co jedno okrazenie przy sredniej szykosci 10 wiec na drugie okrazenie zostaje 0 czasu. Wniosek: jest to niemozliwe (predkosc musialaby byc nieskonczona). Mozna tez oczywiscie napisac rownania ale nie ma potrzeby bo takie wyjasnienie jest precyzyjne i prostrze.
już oceniałe(a)ś
6
0
@jm59
Tak, ale pytanie nie jest o srednia arytmetyczna dwoch predkosci, tylko o srednia predkosc - w tym przypadku kolarza - na jakims odcinku. To nie sa te same wielkosci fizyczne, a co za tym idzie maja rozne wartosci.
już oceniałe(a)ś
1
0