Podczas kryzysu rośnie ryzyko, że zamiast domu, cennego obrazu czy wyczekiwanego samochodu odziedziczysz długi. Możesz się jednak przed tym obronić. Jak postępować ze spadkiem?

Dziedziczymy po rodzicach dom. Potrzebujemy pieniędzy, więc najchętniej sprzedalibyśmy go od ręki. Dajemy ogłoszenia, rozmawiamy z potencjalnymi klientami, przed oczami mamy sumę, którą dostaniemy... Wolnego. Najpierw musimy zdobyć dokument potwierdzający prawo do spadku. Mamy dwie drogi - sądową i notarialną.

Notarialne poświadczenie dziedziczenia

Jest możliwe od marca. Dzięki temu zamiast do sądu idziemy do kancelarii notarialnej i... oszczędzamy czas, bo na sądowe orzeczenie można czekać nawet kilka miesięcy. - Akt poświadczenia dziedziczenia może sporządzić każdy notariusz, bez względu na miejsce ostatniego zamieszkania spadkodawcy - mówi notariusz Renata Greszta, członek Krajowej Rady Notarialnej. - Zainteresowani nie składają żadnych wniosków ani pism procesowych. Postępowanie u notariusza jest więc szybsze, łatwiejsze i mniej sformalizowane.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze