Niskie emerytury, gigantyczne wydatki na lekarstwa, brak opieki... Sprawdzamy, na jaką pomoc mogą liczyć seniorzy i ich najbliżsi.

Demografowie alarmują - społeczeństwo starzeje się coraz bardziej. Za 50 lat już co trzeci Polak będzie miał powyżej 65 lat.

Choroby, samotność, niskie świadczenia emerytalne i wysokie koszty utrzymania (w tym wydatki na niezbędne leki) są codziennością wielu starszych osób. O jakie dodatkowe środki mogą się starać?

CO WYPŁACA ZUS

* Dodatek pielęgnacyjny. To świadczenie dla osób, które są uznane jako całkowicie niezdolne do pracy albo ukończyły 75 lat. Niezdolni do pracy muszą złożyć wniosek do ZUS, a decyzję podejmuje się na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS. Osobom powyżej 75 lat zasiłek jest przyznawany automatycznie z urzędu. W chwili obecnej kwota dodatku wynosi 203,5 zł miesięcznie. Natomiast w przypadku inwalidy wojennego niezdolnego do pracy i samodzielnej egzystencji dodatek wynosi 305,25 zł. Kwoty te zmienią się od 1 marca - wysokość tej zmiany będzie zależna od wysokości waloryzacji rent i emerytur. Można spodziewać się, że zwiększy się o kilka złotych.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze
    Boze jakie to wszystko ociazale jakie klody pod nogi opiekuj sie ale sie nie opiekuj bo sprawdziwmy twoje zarobki i calej rodziny jak to ? przeciez to wykonywana praca przy takiej osobie i powinno sie wyplacac pieniadze jak za prace nie zaleznie od dochodu rodziny bo ktos jednak z tej rodziny rzuca wszystko dla calkowitego podpozadkowania sie osobie niepelnosprawnej CHORY KRAJ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    już oceniałe(a)ś
    0
    0