Kto i na jakich zasadach może dostać rentę rodziną. Jakie trzeba spełniać warunki, by pobierać rentę socjalną. Czy do tych świadczeń można dorabiać? Co robić, gdy ZUS odmawia wypłaty? Jakie zmiany szykuje rząd?

Rząd planował reformę rent rodzinnych. 50-letnie wdowy miały już nie dostawać rent po mężach. Musiałyby skończyć 60 lat.

- 50-letnie kobiety powinny iść do pracy - uważa Jeremi Mordasewicz z PKPP Lewiatan. - Nie może być tak, że kobieta, która pracowała całe życie, dostaje 1,6 tys. zł emerytury, a kobieta, która nie pracowała, a zmarł jej mąż, ma tyle samo.

Mordasewicz argumentuje, że nie stać nas na wypłatę rent rodzinnych dla 50 letnich kobiet.

Reforma w planach

W ubiegłym roku ZUS wydał na renty rodzinne 24 mld zł. Kolejny miliard na świadczenia dla dzieci i wdów po mundurowych przeznaczyło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Z każdym rokiem wydatki te będą wzrastać.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze
    No to niech Morda siewicz założy fundację. Może te kobiety wychowywały SAME swoje dzieci.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    W artykule jest błąd. Nie wystarczy tylko, że zmarły miał 5 lat składkowych. Te 5 lat musi jeszcze być w ciągu ostatnich 10 lat przed śmiercią. Przez ten zapis moje dzieci nie dostały renty rodzinnej po zmarłej matce, pomimo, że miała w sumie 12 lat składkowych. ZŁODZIEJSKIE PAŃSTWO
    już oceniałe(a)ś
    0
    0