Część osób ma tendencję do reagowania na zagrożenie ignorowaniem niebezpieczeństwa i podejmowaniem niebezpieczeństwa jeszcze większego. Podejmują ryzyko, żeby przejąć kontrolę nad obawą. Inni podejmują maksymalnie wiele, czasem przesadnych drobiazgowych środków zaradczych. No i teraz wyobraźmy sobie, że te osoby mieszkają razem. Jedna chce czyścić klamki i nie chce wychodzić absolutnie nigdzie, a druga chce iść do parku pobiegać, bo „nie zamierza zwariować” - mówi Paweł Droździak, psycholog i psychoterapeuta, w rozmowie z Krystyną Romanowską.
W wydaniu także:
Dobry czas - poradnik Instytutu Dobrego Życia
Nie potrafię policzyć, ile razy w ostatnich latach pomyślałam, że chciałabym dostać w prezencie czas. Czas dla siebie, dla bliskich, dla rodziny. I oto właśnie nadarza się okazja, żeby wyobrażenie o nadmiarze wolnego czasu zweryfikować. - pisze Kamila Kalińczuk, szefowa Instytutu Dobrego Życia.
W kolejnym odcinku Roku Dobrego Życia tym razem poradniki na czas kwarantanny: jak o siebie dbać - co jeść, ile spać oraz podpowiedzi jak rozmawiać z dziećmi.
Miłosna pułapka radości
Kiedy zima zbliża się ku końcowi i nie mogę się doczekać wiosny, wypatruję szpaków. W tym roku wróciły 25 lutego. Było ich kilka. Siedziały na najwyższych gałęziach najwyższego drzewa w okolicy, kołysały się i pimpiliły. To samce zaczarowywały samice. Po to, żeby je później rozczarować.
O miłości i wiośnie pisze Tomasz Ulanowski.
Lekcje nieoczekiwanej kruchości
Życie, mówi Kohelet, niezależnie od jego marności i mizerii, jest darem, który trzeba wykorzystać pogodnie i odpowiedzialnie, rozporządzając właściwie ofiarowanym czasem, wpisując się w przypisany mu rytm: „W weselu chleb swój spożywaj i w radości pij swoje wino!”.
Pisze prof. Zbigniew Mikołejko.
Czy Finowie są najszczęśliwsi na świecie?
Edukacja w Finlandii jest bezstresowa, opiera się na zabawie. Moja siostra pracuje w angielskiej szkole i opowiada mi o czterolatkach, które uczone są czytania i pisania. Mój czterolatek nie musi tego robić, całymi dniami tapla się w błocie. Gdyby nagle zainteresował się alfabetem, będzie miał możliwość jego poznania, ale nikt tego nie wymaga. Niech będzie dzieckiem tak długo, jak potrzebuje.
Z Marją Konttinen, dyrektorką marketingu w firmie Hatch Kids produkującej gdy edukacyjne, rozmawia Jarosław Szybrycht.
Grzegorz Halama o życiu blisko dna
Sytuacja, że znasz kogoś ze sceny jako wesołka, a potem poznajesz go prywatnie i okazuje się smutasem z problemami, jest rzeczywiście dość typowa. Ale mnie poczucie humoru nie opuszcza, choć w dzieciństwie byłem introwertykiem, przerażająco samotnym. Moim alternatywnym, bezpiecznym domem była czytelnia i książki. Zwierzęta mają trzy rodzaje reakcji na zagrożenie: walka, ucieczka lub udawanie nieżywego. Najczęściej udawałem nieżywego.
Rozmowa Jarosława Szubrychta.
Co kwitnie na Podkarpaciu
Jeśli przyjdzie ciepły dzień – np. 20 stopni w styczniu – to jedne rośliny będą wiedzieć, że dzień jeszcze krótki, i się nie otworzą. Ale inne gatunki się nie przestraszą. Dlatego np., kiedy jedziemy do Chorwacji, to w lutym na południu kwitną mlecze warzywne, w marcu mamy maki – reagują na temperaturę. Fenomenem jest np. pierwiosnek: u nas w Karpatach mamy jego dwa gatunki. Wyniosły kwitnie przed pierwiosnkiem lekarskim – średnio dwa tygodnie wcześniej. Ale np. w Estonii odwrotnie – lekarski przed wyniosłym.
Z Łukaszem Łuczajem, botanikiem, rozmawia Aga Kozak.
Czego chcą młodzi. Rozjazd między płciami
Moja babcia, która chyba nigdy nie słyszała o feminizmie, kiedyś postanowiła mi wyjaśnić, jaki powinien być mój wzorzec osobowy kobiety – miała nim być moja mama. Babcia wyjaśniła: widzisz, ona potrafi wszystko, jest uczona, książki pisze, samochodem i traktorem potrafi jeździć, ugotować i uszyć też, i na sztuce się zna!
Myślę, że na wzorzec osobistej, często cichej dzielności matek nałożyły się różnorodne trendy zachodzące we współczesnym życiu społecznym i w kulturze, które coraz lepiej pozwalają dziewczynkom, dziewczętom i kobietom się realizować.
Z prof. Barbarą Fatygą rozmawia Łukasz Lipiński.
Fenomen K-popu
Jungkook jest jednym z siedmiu członków zespołu BTS. Na YouTubie ich utwory odtworzono już ponad 2 mld razy. Kiedy w styczniu grupa odwiedziła Stany, wszędzie tam, gdzie się pojawiali, budzili zbiorową histerię. „Reagują na was, jakbyście byli Beatlesami” – stwierdziła Ellen DeGeneres, prowadząca słynny talk show, który członkowie BTS oczywiście odwiedzili.
Pisze Natalia Szostak.
Tuchów. Homofobia w samorządach
Dwa wielkie łuki, niebieski i żółty, tuż przy głównej drodze przywodzą na myśl otwarte okna domu. Pośrodku hasło: „Tuchów zawsze otwarty” – wita przyjeżdżających do małopolskiego miasteczka położonego między Tarnowem a Krynicą, tuż przy granicy z Podkarpaciem. W maju 2019 r. radni przyjęli tu rezolucję dotyczącą „powstrzymania ideologii LGBT+”. Dziś jest pierwszym miastem, z którym z powodu homofobii współpracę zawiesiła francuska gmina partnerska Saint-Jean-de-Braye. I nie wszyscy się na to godzą.
Piszą Angelika Pitoń i Dominika Wantuch.
„Na Dłuższe Dni” - specjalne wiosenne wydanie „Wyborczej” w sobotę 21 marca.
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze