Sobotnie wydanie Wyborczej ukaże się wzbogacone o Magazyn Na Pierwszy Śnieg, Wysokie Obcasy, Naszą Europę i dodatek Prezenty.

NA PIERWSZY ŚNIEG
Tomasz Ulanowski w tekście "Biało już było" pisze m.in. "Od lat nie widziałem zamarzniętego Bałtyku. Coraz rzadziej budzę się w euforycznej rzeczywistości, której zimową szarość rozjaśnił nocą świeży biały puch. Grudzień, który w latach 70. i 80. był pierwszym miesiącem zimy nawet na Wybrzeżu (a może szczególnie na Wybrzeżu), dzisiaj pozostał nim tylko formalnie. Bo tak naprawdę jest kolejnym, czwartym, męczącym miesiącem deszczowej jesieni".

O zmianach klimatycznych w Himalajach z Andrzejem Bargielem rozmawia Dominika Wantuch.
– Ocieplenie klimatu widać w górach gołym okiem. Coraz mniej śniegu, coraz cieplej, topniejący lód odsłania skały, one się kruszą. Degradację i spustoszenie widać na każdej wysokości, i w Alpach, i w Himalajach. Wysokie góry, lodowce, wieczna zmarzlina, które kiedyś wydawały się czymś nie do ruszenia, znikają na naszych oczach.

Nie po to wchodzę na ring żeby przegrać. W rozmowie, którą z Jackiem Jaśkowiakiem, prezydentem Poznania przeprowadziła Donata Subbotko czytamy: " – Potrafię realizować cele i osiągać wynik – mam doświadczenia biznesowe i sportowe. Nie jestem sztuczny, jestem prawdziwy. Pełen ułomności. Sam się zastanawiam, jak to będzie postrzegane, że startuje ktoś po rozwodzie. Kosiniak-Kamysz niby też jest po rozwodzie, ale ja bardziej odbiegam od tradycyjnego obrazka".

Hitler był przedstawiany jako idealny obywatel oddany rodzinie, jak najdalszy od wściekłego bojówkarza. Przywódcy radykalnej prawicy powielają dzisiaj ten model. Z Jasonem Stanleyem, profesorem filozofii na Yale University rozmawia Mateusz Mazzini.

TU ZNAJDZIE SIĘ REKLAMA

Co z polską inteligencją? Kiedyś skłócona i podzielona – i dzisiaj także. I czy ona w ogóle jeszcze istnieje? – To, że jest podzielona, to nic dziwnego: inteligenci artykułują i nazywają różnice stanowisk, opinii i interesów w społeczeństwie. Ponadto nie tylko elokwentnie się wypowiadają o tym, co trapi nieinteligentów, ale też produkują własne spory i starają się nimi zarazić innych. Są źródłem fermentu, raz zbawiennego, raz szkodliwego. Ja bym pytał raczej o to, po czym poznać, czy ten rumieniec to wyraz zdrowego ożywienia, czy gorączki. A gdy pyta pan, czy inteligencja jeszcze istnieje, to odpowiedzią jest sama nasza rozmowa. Bo właśnie oddajemy się bardzo inteligenckiemu zajęciu. Z historykiem, Dariuszem Stolą rozmawia Maciej Stasiński.

Wyrażam niewiarę. Z pisarzem Jackiem Dukajem rozmawia Wojciech Orliński. "Fikcja ma specyficzną właściwość kompresowania realu. W fikcji literackiej kłamstwa potrafią być prawdziwsze od prawdy. W Polsce, twierdzy reportażu i pierwszoosobowej prawdy poezji, trudno nam przekroczyć ten Rubikon.

W Wysokich Obcasach m.in. reportaż o przemocy psychicznej "Nie bił, ale bolało", pracują, zakochują się, uprawiają seks, mają marzenia i problemy. Na razie jest ich 14 milionów, ale ta liczba bardzo szybko rośnie - jak żyje pokolenie 50 plus - raport oraz rozmowa "WSZYSTKIE WYBORY FAINY". Usiłowano mi wmówić, że nie mogę się rozwieść i założyć nowej rodziny. Zrobiłam jedno i drugie Z Fainy Sukenik, ultraortodoksyjną Żydówką feministką, rozmawiają Martyna Wojciechowska i Anna Pamuła.

TU ZNAJDZIE SIĘ REKLAMA

Specjalne wydanie "Wyborczej" już w sobotę 30 listopada w kioskach! Nie przegap!

Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem