Opowieść Adama Struga o księdzu pedofilu, rozmowa z raperem donGURALesko i reportaż o granicach obrony koniecznej - o tym przeczytasz w magazynie reporterów "Duży Format" w poniedziałek z "Gazetą Wyborczą"

Ksiądz, który próbował mnie zgwałcić, został awansowany przez biskupa Paetza do seminarium. Odpowiadał tam za formację duchową przyszłych księży – w najnowszym wydaniu magazynu reporterów “Duży Format” z muzykiem Adamem Strugiem rozmawia Katarzyna Surmiak-Domańska.

W numerze również:

Jedna noc i trzask 
Reportaż Grzegorza Szymanika o granicach obrony koniecznej

Siedzę przed ekranem komputera, trzeci raz oglądam nagranie z monitoringu. Kamera z góry przedstawia dziedziniec klubu Lisia Jama. Ziarnisty obraz zatrzymuję w momencie strzału. W kadrze nie widzę broni ani też tego, kto ją trzyma. Ludzie zataczają się i rozstępują na boki. Wśród nich 34-letni Grzegorz H., wysoki, potężnie zbudowany upada na ziemię, jego noga ugina się pod ciężarem ciała, jakby nie było w niej kości. Wstaje jeszcze, próbuje kawałek przejść i znów upada.

Kapłan antyklerykał
Reportaż Katarzyny Włodkowskiej o księdzu Janie Kaczkowskim

Kiedy dowiaduje się, że posługę będzie pełnił w Pucku, klnie. Ma 24 lata, jest czerwiec 2002 roku, on – świeżo wyświęcony ksiądz – widzi się w jednej z trójmiejskich parafii. Jest z Sopotu, pochodzi z rodziny inteligenckiej, chce przekonywać nieprzekonanych.
– Lubił się sprawdzać. Jak ktoś mu mówił, że nie wierzy, tylko zachęcał do kontaktu – z przyjacielem Kaczkowskiego jeszcze z seminarium, Piotrem Szelągiem, który przed śmiercią księdza Jana zrzucił sutannę, spotykam się w gdyńskiej kawiarni. – Ale chciał też pokazać, że nie został wyświęcony na darmo. Jan całe życie musiał udowadniać, że jest pełnowartościowym człowiekiem.

Moja walka ze smokiem
Z raperem Piotrem „donGURALesko” Górnym rozmawia Violetta Szostak

Przełożyć „O tyranii. Dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku” Timothy’ego Snydera na język rapu? Karkołomne zadanie. Ale słyszałam, że gdy z festiwalu Malta zadzwonili do ciebie z tym pomysłem, zgodziłeś się natychmiast.
Książkę znałem, więc byłem w zasadzie gotów. A rap to tak plastyczna forma, że można poprzez nią wyrazić wszystko. Zrobiłem nawet kawałek o papieżu do projektu „Apartament” czy ilustracje do filmu „Hardkor Disko” Krzyśka Skoniecznego. Ten numer nagrałem w parę godzin, dobry dzień był. Przełożyłem Snydera na hiphopowy podwórkowy zbiór 20 szybkich zasad. I nagrałem też audiobook, na którym czytam całą książkę. Może taka forma trafi do ludzi, którzy nie czytają? Może ich nie znudzi, bo Gural czyta?

Magazyn reporterów "Duży Format" w poniedziałek 27 maja razem z "Gazetą Wyborczą" i tygodnikiem "Ale Historia".

Komentarze